Pasaulyje

2016.08.30 22:23

Estijos parlamentarams nepavyko išrinkti šalies prezidento

ELTA, BNS2016.08.30 22:23

Estijos parlamentarams nepavyko išrinkti šalies prezidento. Antradienį pasibaigusiame trečiajame balsavimo rate nė vienas iš pretendentų taip ir neįstengė užsitikrinti bent dviejų trečdalių deputatų paramos.

Kaip praneša ERR, per trečiąjį Estijos prezidento rinkimų ratą Reformų partijos garbės pirmininkas, buvęs Europos Komisijos transporto komisaras Siimas Kallas gavo 42 balsus. Už didžiausios opozicinės Centristų partijos kandidatę Mailis Reps balsavo 26 parlamentarai. Dar 30 deputatų susilaikė. Šalies parlamente yra 101 vieta.

Dabar šalies prezidentui rinkti per mėnesį bus suformuota rinkikų kolegija. Ją sudarys 335 žmonės, tarp jų – parlamento deputatai ir savivaldybių atstovai. Prieš kolegiją stos du kandidatai, dalyvavę trečiajame rinkimų rate, taip pat nauji pretendentai, jeigu juos parems mažiausiai 21 kolegijos atstovas.

Dabartinio Estijos valstybės vadovo Toomo Hendriko Ilveso įgaliojimai baigiasi spalio mėnesį. Naujasis prezidentas bus ketvirtas po šalies nepriklausomybės atkūrimo. 

Būtinybė išsaugoti partijos vienybę

S. Kallas dar prieš antrąjį parlamento balsavimą antradienį kalbėjo apie būtinybę išsaugoti partijos vienybę.

„Šiandien svarbu, kad būtų išlaikyta partijos vienybė, ir aš palaikau ministro pirmininko veiksmus siekiant šio tikslo“, – sakė S. Kallas po susitikimo su Reformų partijos frakcijos parlamente nariais.

„Ką tik turėjome čia diskusiją, ir aš išsakiau poziciją, kad partijos vienybė yra svarbu, ji reikalinga dėl mūsų ateities, todėl neprotinga kelti jai pavojų pavieniais žingsniais. Ateityje mūsų laukia sunkūs laukai, aš nejuokauju, laukia visų – ir būsimo prezidento, ir vyriausybės, ir parlamento“, – sakė buvęs Europos Komisijos vicepirmininkas

„Dėl to mums reikalinga vienybė, ir šiandien aš tvirtai palaikau dabartinį ministrą pirmininką ir jo vadovavimą partijai“, – sakė S. Kallas, vienas iš Reformų partijos steigėjų ir jos garbės pirmininkas.

Jis pridūrė, kad, jo požiūriu, dabar Reformų partija, kuri yra viena iš trijų valdančiosios koalicijos partnerių, yra vieninga.

Reformų partijos vienybės klausimas iškilo po pirmadienį įvykusio pirmojo prezidento rinkimų turo. Jame socialdemokratas, parlamento pirmininkas Eiki Nestoras pagal Reformų partijos ir Socialdemokratų partijos  susitarimą turėjo gauti 45 balsus (15 socialdemokratų balsų ir 30 Reformų partijos deputatų balsų), tačiau surinko tik 40. Tai rodo, kad už jį nebalsavo Reformų partijos parlamentarai, nepritariantys susitarimui su socialdemokratais.

Be 63 metų E. Nestoro, pirmajame rinkimų ture dar varžėsi M. Reps ir A. Joksas, kurie atitinkamai gavo 26 ir 25 balsus.

E. Nestoras po pirmojo rinkimų rato atšaukė savo kandidatūrą.

Pirminiais duomenimis, balsavimas Rinkikų kolegijoje galėtų įvykti rugsėjo 24 dieną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt