Pasaulyje

2016.08.28 19:10

Italija aiškinasi, ar žemės drebėjimo aukų skaičių galėjo padidinti nusikalstamas aplaidumas

BNS 2016.08.28 19:10

Buldozeriai ir kita sunkioji įranga sekmadienį riedėjo per žemės drebėjimo nuniokotą Italijos Amatričės miestelį, nuleisdami pavojingai pakibusius luitus ir valydami nuolaužas, o tyrėjai tuo tarpu bando išsiaiškinti, ar prie didelio drebėjimo aukų skaičiaus galėjo prisidėti aplaidumas taikant statybų normas.

Tyrėjai sutelks dėmesį į grupę per trečiadienio drebėjimą sugriuvusių pastatų, tarp jų – Amatričės pradinę mokyklą, kuri 2012-aisiais buvo renovuota, kad atlaikytų žemės drebėjimus. Mokyklos renovacija atsiėjo 700 tūkst. eurų.

Kyla klausimų ir dėl Akumolio varpinės, kuriai griūvant žuvo keturių asmenų šeima, miegojusi kaimyniniame name. Tarp žuvusiųjų yra 8 mėnesių kūdikis ir septynerių metų berniukas. Ta varpinė neseniai taip pat buvo restauruota, panaudojant specialias lėšas, skirtas po praėjusio didelio žemės drebėjimo Italijoje, kuris 2009 metais nusiaubė L`Akvilos rajoną.

Šį trečiadienį anksti ryte įvykęs drebėjimas pareikalavo mažiausiai 291 gyvybės; dar šimtai žmonių buvo sužeisti. Trys viduramžius menantys miesteliai centrinėje Italijoje buvo sulyginti su žeme.

Riečio – to paties pavadinimo provincijos Lacijaus regione sostinės – prokuroras Giuseppe Saieva sakė, kad didelio aukų skaičiaus „negalima laikyti vien likimo darbu“.

Pasak jo, kol kas policija didžiausią dėmesį vis dar skiria atsigavimui, bet kai ta fazė bus baigta, pareigūnai sutelks dėmesį į tyrimus.

Tuo tarpu Italijos valstybiniai muziejai pradėjo lėšų rinkimo kampaniją ir savo pajamas skirs pagalbos ir atstatymo pastangoms žemės drebėjimo zonoje.

6,2 balo stiprumo trečiadienio drebėjimas sunaikino ne tik privačius namus, bet ir bažnyčias bei kitas šimtmečių senumo kultūrines vertybes. Idėja yra panaudoti meną menui – pasitelkiant turtingą šalies meninį paveldą padėti išsaugoti ir atkurti kitus grožio objektus smarkiai nukentėjusiuose miesteliuose.

Kultūros ministras Dario Franceschini kreipėsi į italus su raginimu „iš solidarumo su žmonėmis, nukentėjusiais nuo drebėjimo, eiti į muziejus“. „Twitter“ šis raginimas skelbiamas su grotažyme #museums4italy.

Tai tik viena iš kelių kampanijų, inicijuotų siekiant padėti atstatyti sugriautus miestelius. Restoranai Italijoje ir kitur, rinkdami lėšas, siūlo makaronų „amatriciana“ – nukentėjusio regiono garsiausio patiekalo.

Amatričė per drebėjimą nukentėjo labiausiai – šiame griuvėsiais virtusiame miestelyje žuvo 230 žmonių. 11 žmonių žuvo netoliese esančiame Akumolyje, o dar 50 – Arkvata del Tronte, esančiame 16 km į šiaurę nuo Amatričės.

Praėjusi naktis buvo palyginti rami – pirmą kartą po drebėjimo nebuvo stiprių pakartotinių požeminių smūgių. Iš viso regione užregistruota 1 820 pakartotinių smūgių, nurodė Nacionalinis geofizikos ir vulkanologijos institutas.

Šeštadienį gedintys žmonės meldėsi, verkė, guodė vieni kitus ir net plojo, kai per valstybines laidotuves Askoli Pičeno miestelyje buvo nešami žemės drebėjimo aukų karstai.

Antradienį Amatričės pakraštyje įvyks žuvusiųjų atminimo pamaldos.

Dėl drebėjimo dar šimtai žmonių liko benamiai, daugelis jų naktis leidžia palapinių miesteliuose ir sporto salėje Amatričėje. Nukentėjusiųjų apgyvendinimas ilgesniam laikotarpiui bus dar vienas didelis iššūkis Italijos valdžiai.