Naujienų srautas

Pasaulyje2016.08.26 22:05

Filipinų vyriausybė ir komunistų sukilėliai pasirašė paliaubų sutartį

BNS 2016.08.26 22:05

Filipinų vyriausybė ir komunistų partizanai penktadienį pasirašė neterminuotą paliaubų sutartį, turinčią paskatinti taikos derybas dėl vieno iš ilgiausiai Azijoje besitęsiančių sukilimų pabaigos.

„Šis įvykis – istorinis ir neturintis precedento .... (bet) priešakyje laukia dar daug darbo“, – sakė šalies prezidento taikos patarėjas Jesus Dureza per sutarties pasirašymo ceremoniją Norvegijoje, tarpininkaujančioje deryboms.

Pirmadienį atnaujintose derybose abi konflikto šalys sutiko nutraukti ugnį, tačiau komunistų įsipareigojimo laikytis paliaubų terminas turėjo baigtis šeštadienį.

Norvegijos užsienio reikalų ministras Borge Brende sakė, kad šis susitarimas yra „didelis proveržis“.

„Esame greitkelyje į taiką ir kalbame apie daugiausiai 12 mėnesių laikotarpį“, – naujienų agentūrai AFP tvirtino Filipinų vyriausybės derybininkų delegacijos vadovas Silvestre Bello.

Abiejų pusių susitikimai Osle vyko nuo pirmadienio. Derybas penktadienį vainikavo sutarties pasirašymo ceremonija.

Abi delegacijos susitarė vėl susitikti Osle spalio 8–12 dienomis.

Filipinų komunistų partija 1968 metais pradėjo sukilimą – kaip rodo oficiali statistika, nusinešusį jau apie 30 tūkst. žmonių gyvybių.

Manoma, kad partijos sukarintas sparnas – Naujoji liaudies armija (Bagong Hukbong Bayan, BHB) – dabar turi mažiau negu 4 000 kovotojų. Savo didžiausio klestėjimo laikais 9-ame dešimtmetyje BHB turėjo 26 tūkst. kovotojų, bet jų smarkiai sumažėjo po be kraujo sukilimo, užbaigusio 20 metų trukusią velionio prezidento Ferdinando Marcoso diktatūrą.

Filipinų prezidentams nuo 1986 metų revoliucijos, nuvertusios F. Marcosą, nesisekė sudaryti taikos su sukilėliais.

Dabartinio taikos proceso variklis buvo prezidentas Rodrigo Duterte, šalies vadovo pareigas einantis nuo birželio 30-osios. Jis šių derybų atnaujinimą paskelbė vienu iš svarbiausių savo prioritetų.

R. Duterte, vadinantis save socialistu, yra kilęs iš Mindanao – neturtingo pietų regiono, kur aktyviausiai veikia tiek komunistų, tiek islamistų sukilėliai.

Manoma, kad R. Duterte palaiko glaudžius ryšius su komunistais. Jis yra 77 metų Jose Marios Sisono, Filipinų partijos įkūrėjo ir ideologo, buvęs studentas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi