Pasaulyje

2021.08.09 10:39

Prancūzijoje griežtėja tvarka dėl COVID-19: be sveikatos paso negalės lankytis pas gydytojus

Tadas Paškevičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.09 10:39

Prancūzijoje griežtėja tvarka nepasiskiepijusiems piliečiams. Nuo pirmadienio jie negalės lankytis viešojo maitinimo įstaigose, naudotis tarpmiestiniu transportu ir be skubios pagalbos poreikio lankytis pas gydytoją. Išimtys taikomos gavusiems neigiamą COVID-19 testo rezultatą ir persirgusiems.

„Macronai, nenorime tavo paso“, – tokius šūkius skanduoja protestuotojai. Penktadienį ir šeštadienį Prancūzijoje į gatves išėjo ketvirtis milijono žmonių. Tai didžiausias skaičius per kelias savaites trunkančius protestus. Demonstracijų dalyviai nepatenkinti griežta tvarka, kuria šalyje skatinamas skiepijimąsis nuo COVID-19.

Žinios. Pastebima, kad daugiau migrantų kerta Latvijos ir Lenkijos sienas

Nuo pirmadienio norintys pasėdėti restorane ar kavinėje, važiuoti tarpmiestiniu viešuoju transportu ir neskubiai apsilankyti pas gydytoją turės rodyti sveikatos pasą. Jį gali gauti pasiskiepiję, turintys neigiamą COVID-19 testo rezultatą ar neseniai persirgę šia liga. Anot protestuotojų, tokia tvarka neleidžia laisvai pasirinkti.

„Iš manęs atims mano laisvę, nes pasirinkau nesiskiepyti ir neatlikti testo. Greitai nebegalėsiu niekur eiti, tik sėdėti namie, įsivaizduojate? Bet ir toliau turėsiu mokėti mokesčius. Tai normalu“, – sako proteste kalbinta moteris.

Tačiau protestuotojų pozicijai nepritaria Prancūzijos konstitucinė taryba. Ji ketvirtadienį priėmė sprendimą, kad sveikatos paso tvarka yra teisėta.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas taip pat nesutinka, kad yra gniaužiama laisvė: „Ko verta jūsų laisvė, kai sakote „nenoriu skiepytis“, jei kitą dieną užkrėsite tėtį, mamą ar susirgsite pats? Tokiu atveju, kai turite galimybę apsaugoti save ir mane, bet to nedarote, aš jūsų laisvės auka“.

Liepos 21-ą sveikatos pasas jau įsigaliojo renginiuose, pramogų parkuose, teatruose ir muziejuose. Pagal planą jo bus reikalaujama iki lapkričio vidurio. Nepaisant kritikos, ši politika jau pasirodė veiksminga – padidėjus vakcinacijos tempams, trys iš keturių prancūzų jau pasiskiepiję viena doze, o 55 proc. – visiškai. Šalies valdžia tikisi, kad skiepai padės sustabdyti koronaviruso delta atmainą. Dėl jos plitimo Prancūzija išgyvena naują užsikrėtimų bangą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt