Pasaulyje

2016.08.25 07:37

Teismas nagrinės Nicos draudimą nešioti burkinius

Prancūzijos aukščiausiasis administracinis teismas ketvirtadienį pradeda nagrinėti, ar Nicos teismas pagrįstai leido vietos politikams drausti moterims paplūdimiuose rodytis su visą kūną dengiančiais maudymosi kostiumėliais.

Ginčas dėl burkinių suskaldė Prancūzijos visuomenę, o kitose Vakarų šalyse, ypač anglosaksiškose, dažnai kelia šypseną. Londone prieš prasidedant bylos nagrinėjimui prie Prancūzijos ambasados planuojami protestai prieš draudimus.

Prancūzija, kuri praėjusiame amžiuje sukūrė bikinį, dabar negali suprasti, kodėl dalis moterų vėl renkasi apsirengti ir vietoj bikinių dėvi burkinius.

Kai džihadistas Nicoje pražudė 86 žmones, vietos politikai ėmė bijoti net ir esą islamo ekstremizmą primenančių burkinių.

Daug Prancūzijos kurortų rugpjūtį burkinius uždraudė, o kai musulmonų teises ginančios organizacijos kreipėsi į Nicos teismą, šiuos draudimus pavadino atitinkančias Prancūzijos sekuliarizmo dvasią. Tačiau byla pasiekė Aukščiausiąjį administracinį teismą, kuris pradeda nagrinėti, ar Nicos teismas tikrai suprato sekuliarizmo dvasią.

„ Sekuliarizmo principas neskirtas viešajai erdvei. Juk mes kalbame apie paplūdimį, o ne apie valstybinę mokyklą ar valstybės tarnybą. Jokios grėsmės viešai tvarkai burkinį dėvinti moteris nekelia. Argi mes jau gyvename visuomenėje, kurioje religiniai rūbai provokuoja muštynes?“, – klausė Prancūzijos žmogaus teisių lygos advokatas Patrice`as Spinosis.

Muštynių Korsikos paplūdimiuose iš tiesų būta, kai smalsuoliai puolė burkinius dėvinčias moteris fotografuoti, o jų artimieji vyrai – moteris ginti.

Dėl burkinių Prancūzijos vidaus reikalų ministras trečiadienį net susitiko su šalies musulmonams atstovauti bandančios musulmonų tarybos pirmininku. Jis ministrui pareiškė, kad draudimai kelia nerimą islamą išpažįstančias moteris ne tik Prancūzijoje, bet ir visame pasaulyje.

Pavyzdžiui, Australijoje, kur ir gyvena „Burkini“ prekės ženklą sukūrusi dizainerė, viso kūno maudymosi kostiumus dėvi net ir gelbėtojos.

„Prancūzai prašovė, nes mes tam ir kūrėme šiuos kostiumus, kad moterys galėtų integruotis, o skirtingos kultūros sugyventi. Juk kiekviena moteris pati renkasi, ką dėvėti. Tačiau man asmeniškai tai išėjo labai labai labai į naudą. Mūsų pardavimai šoktelėjo“, – pareiškė prekės ženklo „Burkini“ kūrėja Aheda Zanetti.

Burkinių bylos nagrinėjimo išvakarėse Prancūzijos vidaus reikalų ministras Bernard`as Cazeneuve`as pareiškė, kad bet kokie sekuliarizmo principą įgyvendinti siekiantys draudimai turi būti proporcingi ir negali vesti į Prancūzijos tautos suskaldymą.