Pasaulyje

2016.08.24 19:44

Mirė buvęs Vokietijos prezidentas W. Scheelis, „Ostpolitik“ pionierius

BNS 2016.08.24 19:44

Buvęs Vakarų Vokietijos prezidentas Walteris Scheelis, kuris padėjo sudaryti sąlygas savo šalies draugiškų santykių atkūrimui su komunistine Rytų Vokietija, trečiadienį mirė, pranešė jo partija. Jam buvo 97-eri.

W. Scheelis, kuris vadovavo verslui palankiai Laisvajai demokratų partijai (FDP), Willy Brandto centro kairiųjų koalicijoje nuo 1969 iki 1974 metų buvo užsienio reikalų ministras ir tuo periodu sudarė svarbius susitarimus su Rytų bloku.

Pagerbdama W. Scheelį, kanclerė Angela Merkel sakė, kad jis bus prisimenamas dėl „savo įsipareigojimo žmonėms, suvienytos Europos svarbos suvokimo ir savo įsipareigojimo taikai bei demokratijai“.

Prezidentas Joachimas Gauckas sakė, kad W.Scheelis „ypatingu būdu padėjo suformuoti mūsų šalies (Vokietijos) likimą daugeliui metų“.

Užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris pavadino M. Scheelį „vienu Vokietijos „Ostpolitik“ pionierių“.

„Sutartys, dėl kurių susiderėjo Walteris Scheelis, įskaitant (sutartis) su Sovietų Sąjunga ir Lenkija, tai pat – kiti Rytų bloko susitarimai, buvo įtampos mažinimo politikos, kuri nuvedė prie Vokietijos susivienijimo ir padarė galą Europos padalijimui, istorinės gairės“, – sakoma jo pareiškime.

1919 metų liepos 8 dieną Zolingene Vakarų Vokietijoje gimęs W. Scheelis 1974 metais po W. Brandto atsistatydinimo dėl šnipinėjimo skandalo devynias dienas ėjo kanclerio pareigas.

Vėliau tais pačiais metais jis buvo išrinktas prezidentu ir šiame poste dirbo iki 1979-ųjų.