Pasaulyje

2021.08.05 16:57

Prancūzai protestuoja prieš galimybių paso reikalavimą – savo žodį tars ir Konstitucinė taryba

Indrė Urbaitė, LRT TELEVIZIJA, LRT.lt2021.08.05 16:57

Prancūzijos Konstitucinė taryba žada spręsti dėl šalyje priimto galimybių paso teisėtumo. Nuo liepos šis pasas, įrodantis, kad gyventojas yra pasiskiepijęs ar turi neigiamą koronaviruso testą, naudojamas patekti į kai kurias viešąsias erdves. Tačiau nuo kitos savaitės jo bus reikalaujama ir kavinėse ar keliaujant. Toks sprendimas sukėlė dalies gyventojų pasipiktinimą.

Tris savaites iš eilės tūkstančiai prancūzų traukia į gatves protestuoti. Dabar gyventojai, nešini plakatais „laisvė“ ir „stabdykim diktatūrą“, reiškė nepasitenkinamą galimybių pasu bei planais plėsti jo naudojimo ribas.

Žinios. Dėl kontrabandos muitinės pareigūnai nuodugniau tikrina krovinius iš Baltarusijos

„Skaldoma visuomenė. Žmogaus teisių valstybėje tai neįtikėtina. Todėl ir einu į gatvę, dar niekada neprotestavau, bet manau, kad mūsų laisvei iškilo pavojus. Turiu vaikų, tikiuosi tuoj ir anūkų, kovoju už jų ateitį ir už žmogaus teisių ateitį“, – aiškina mokytoja dirbanti Anne.

Jau dabar dokumento, įrodančio, kad lankytojas paskiepytas, turi neigiama COVID testą ar yra persirgęs, reikalauja muziejai, kino teatrai ar baseinai – jo reikia visur, kur patalpoje daugiau nei pusšimtis žmonių.

Praėjusią savaitę Prancūzijos parlamentas pritarė reikalavimui skiepyti sveikatos priežiūros specialistus. Taip pat išplėstos ribos, kur bus reikalaujama galimybių arba sveikatos paso.

Jo reikės ir norint patekti į barą, restoraną, viešbutį ar keliaujant tarpmiestiniu transportu, norint apsilankyti globos namuose ir patenkant į ligonines, išskyrus skubiosios pagalbos skyrius.

Visgi, nors parlamentas sveikatos pasui pritarė, verdiktą turi ištarti ir Konstitucinė taryba, aukščiausią teisinę galią šalyje turinti institucija. Tai ji padarys ketvirtadienį, tačiau valdžia tiki, kad pasui bus pritarta – numatyta, kad jis įsigalios rugpjūčio 9-ąją.

„Šis galimybių pasas – mažas įrankis, galintis išgelbėti gyvybes. Kiekvienas nuskaitytas QR kodas gali padėti išvengti viruso protrūkių. Priešingai nei kai kurie fantazuoja, laisvę maišo su savanaudiškumu, šis pasas yra būdas apsaugoti mūsų laisvę ir išvengti karantino. Užtikrinti, kad mūsų šalis liks kiek įmanoma atvira“, – sakė Prancūzijos Vyriausybės atstovas Gabrielis Attalas.

Jei jam pritars Konstitucinė taryba, reikalavimas turėti galimybių pasą numatomas iki lapkričio vidurio. Jo neturint gali grėsti 135 eurų bauda. Visgi valdžia žada savaitės pereinamąjį laikotarpį.

Prancūzijoje šiuo metu fiksuojama ketvirtoji koronaviruso banga, užsikrėtimų skaičiai vėl auga, o populiarūs pakrantės regionai vėl turi dėvėti kaukes ne tik viduje, bet ir lauke.

Prancūzijoje skatinimai skiepytis piktina visuomenę, tačiau akcentuojama – svarbu ne tik laisvė, bet ir brolybė
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.