Pasaulyje

2021.08.05 15:48

Sean King. Lietuvos politika Taivano klausimu: šalys nebeklauso Pekino dogmų

Sean King2021.08.05 15:48

Nepaisant Pekino atvirai demonstruojamo pasipiktinimo, Lietuva neatsisako planų priimti de facto Taivano ambasadą ir atidaryti prekybos biurą Taipėjuje. Azijos ekspertas ir Niujorko konsultavimo įmonės viceprezidentas Seanas Kingas, LRT.lt rašo, kad Lietuva iššsivadavo iš vieno komunistinio režimo ne tam, kad jai nurodinėtų kitas.

Taivanas ir Lietuva susitarė atidaryti atstovybes viena kitos sostinėse, panašius susitarimus Taipėjus jau yra sudaręs su daugeliu šalių, įskaitant Jungtines Valstijas, Japoniją ir 21 kitą Europos valstybę.

Kodėl tai kelią tokį rezonansą?

Na, Lietuvos sprendimas Taivano atžvilgiu sukėlė papildomą šurmulį dėl to, kad tai būtų pirmoji tokio pobūdžio atstovybė po 2003 m. Slovakijoje atidaryto Taipėjaus biuro ir duris jis atvertų praėjus vos dviem mėnesiams po to, kai Vilnius pasitraukė iš Kinijos ir Vidurio Rytų Europos iniciatyvos 17+1. Savo ruožtu Lietuva ragina visas Europos Sąjungos (ES) valstybes nares bendrauti su Pekinu iš stiprios pozicijos.

Be to, tai vyksta platesniame Europos nepasitenkinimo Pekinu įvairiais strateginiais aspektais ir sąžinės klausimais kontekste. Taivanas neabejotinai nusipelno būti pripažįstamas, vertinamas ir priimamas pagal visus kriterijus. Nepaisant agresyvios Pekino laikysenos užsienyje ir neliberalios politikos namuose, sala randa galimybių ir spragų, kurios vos prieš keletą metų buvo sunkiai įsivaizduojamos. Kaip matome Vilniuje, Taivanas akivaizdžiai stengiasi maksimaliai išnaudoti pasitaikiusią progą.

Kaip ir Jungtinės Valstijos nuo 1979 m., Lietuva oficialiai pripažįsta Kinijos Liaudies Respublikos (KLR) Vyriausybę Pekine, o su Taipėjumi palaiko tik neoficialius santykius. Tačiau europiečiams nuo Stokholmo iki Londono ir Prahos vis dažniau nusigręžiant nuo Pekino dėl uigūrų internavimo, cenzūros šalies viduje ir knygų pardavėjų bei mokslininkų sulaikymų, Vilnius ir kiti nebeklauso griežtų Pekino dogmų Taivano atžvilgiu ir patys siekia pažinti šią salą ir jos žmones.

Tai, kad dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje demokratijos keliu pasukęs Taivanas praėjusiais metais surengė septintus iš eilės laisvus prezidento rinkimus, kelia dar didesnę simpatiją lietuviams, kurie patys prieš 30 metų išsivadavo iš Sovietų Sąjungos tironijos.

Pandemija dar labiau suartino abi vyriausybes ir tautas – smogus pirmajai bangai, Taivanas atsiuntė Lietuvai 100 tūkst. funkcinių veido kaukių. Praėjusį mėnesį Vilnius atsilygino Taipėjui už dosnumą, pasiųsdamas 20 tūkst. vakcinos nuo COVID-19 dozių. Ne pats didžiausias kiekis, tačiau prasmingas ir nuoširdus, turint omenyje palyginti nedidelį Lietuvos gyventojų skaičių – mažiau nei tris milijonus. Taivaniečiai buvo nepaprastai dėkingi.

Vašingtonas gyrė Vilniaus paskelbtą apsikeitimą atstovybėmis su Taipėjumi, sakydamas, kad „visos šalys turėtų jaustis laisvos megzti glaudesnius ryšius ir artimiau bendradarbiauti su Taivanu – pirmaujančia demokratija, sėkminga ekonomika ir gėrio pasaulyje siekiančia jėga“.

Tai buvo išsakyta po Joe Bideno administracijos sėkmingo paraginimo į praėjusio mėnesio JAV ir ES aukščiausiojo lygio susitikimo pareiškimą įtraukti punktą apie „taikos ir stabilumo svarbą Taivano sąsiauryje“, kuris taip pat buvo paminėtas G7 komunikate bei bendruose J. Bideno ir Japonijos ministro pirmininko Yoshihide Suga ir Pietų Korėjos prezidento Moon Jae-ino pareiškimuose.

Ką reiškia vardas?

Daug triukšmo kyla dėl to, kad Vilniuje planuojamo atidaryti biuro pavadinime bus žodis Taivanas, o ne labiau aptakus Taipėjus, kurį Taivanas naudoja beveik visose savo misijose užsienyje. Tačiau šis vardų klausimas yra dar viena paties Pekino sukurta problema.

Kinijos nacionalistinės respublikos (KR) vyriausybės būstinė persikėlė į Taipėjų 1949 m., kai Mao Zedongo komunistai laimėjo Kinijos pilietinį karą žemyninėje šalies dalyje. Taipėjaus Vyriausybei iki 1971 m. priklausė Kinijos vieta Jungtinėse Tautose, o iki 1991 m. ji reiškė pretenzijas į Taivano ir visos žemyninės Kinijos dalies (kurios suverenitetas jai vis dar priklauso pagal Konstituciją) jurisdikciją.

Abi šalys aršiai varžėsi dėl galimybės formuoti vienos Kinijos Vyriausybę, vadovausiančią teritorijai, kurią jie laikė visa Kinija.

Verta prisiminti, kad 1964 m. vykusiose pirmosiose Tokijo olimpinėse žaidynėse Tarptautinis olimpinis komitetas, siekdamas Pekino palankumo, privertė Taipėjaus komandą varžytis pasivadinus Taivanu, nors jie norėjo vadintis Kinijos Respublika (KR). 1972 m. susigrąžinusi KR pavadinimą Miuncheno olimpinėse žaidynėse, Taipėjaus delegacija pasitraukė iš 1976 m. Monrealio olimpiados, dėl to, kad vėl buvo verčiama vadintis Taivanu.

Kadaise Pekinas siekė, kad nerinkta KR Vyriausybė būtų siejama tik su Taivanu, nes tai sumenkino Taipėjaus pretenzijas kalbėti už visą Kiniją. Tačiau metams bėgant dauguma Taivano gyventojų ėmė jaustis išskirtinai taivaniečiais – taip šiandien save identifikuoja dauguma.

Vis dėlto net ir šiandien Pekinas daro viską, kad tarptautinėje erdvėje neliktų jokių nuorodų į KR – vis dar oficialų Taipėjaus Vyriausybės, kuri kontroliuoja kai kurias salas ir teritorijas už Taivano ribų, pavadinimą, nors Mao kariuomenės taip niekada ir neįkėlė kojos į Taivaną ir nenuvertė konkurento Chiang Kai-sheko režimo, kai turėjo tokią galimybę.

Kuo labiau Pekinas bandys iš pasaulinės arenos ištrinti bet kokį dabar laisvai renkamos Taipėjaus KR Vyriausybės pėdsaką, tuo atkakliau salos vadovybė save vadins taivaniečiais, kaip kad šiuo metu Lietuvoje. O lietuviai gali užmegzti santykius su taivaniečiais ir vadinti juos kaip tinkami.

Galų gale juk šie išdidūs baltai iš vieno komunistinio milžino nagų išsilaisvino ne tam, kad kitas jiems nurodinėtų, ką daryti.

Seanas Kingas yra Niujorko verslo konsultavimo firmos „Park Strategies“, 2009–2012 m. atstovavusios Taivano užsienio reikalų ministerijai, vyresnysis viceprezidentas. Jis taip pat yra Notre Dame universiteto Liu Azijos ir Azijos reikalų instituto mokslininkas.

Šiame straipsnyje pateikiama autoriaus nuomonė, kuri nebūtinai sutampa su LRT nuomone.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.