Naujienų srautas

Pasaulyje2016.08.23 23:28

Iš Rygos J. Bidenas vyks į Turkiją taisyti šlyjančių santykių

Iš Rygos Jungtinių Amerikos Valstijų viceprezidentas skrenda į Turkiją, kur Joe Bidenui teks nepavydėtina užduotis pamėginti taisyti po nepavykusio perversmo toliau šlyjančius dvišalius santykius. Įtampa gali virsti karu Sirijoje tarp skirtingų grupuočių, kurias remia Ankara ir Vašingtonas. Paaštrėjus kovoms pasienyje, Turkija telkia savo sienos pusėje ištikimus kovotojus ir neatmeta galimybės pasiųsti juos per sieną įveikti Amerikos remiamos kurdų koalicijos.

Keli minosvaidžio sviediniai vėl atskriejo į Turkijos pasienio miestelį Karkamišą iš Sirijos pusės, kur Džarabulaus mieste jau gerą savaitę nesiliauja susirėmimai tarp puolančių kurdų pajėgų ir besitraukiančios grupuotės „Islamo valstybė“.

Turkijos pajėgų atsakas – dešimtys artilerijos sviedinių į Siriją. Jau antrą dieną Turkijos artilerija šaudo pozicijas kitapus sienos, bet į ką – nelabai aišku. Atrodo, kad Turkijos siekis – neleisti šiaurės Sirijoje visiškai įsigalėti kurdų vadovaujamai koalicijai, pasivadinusiai Sirijos demokratinėmis jėgomis, ir remiamai Vašingtono.

Ji sėkmingai pasiekė didelę pergalę prieš džihadistus – po ilgų mūšių išvijo grupuotę „Islamo valstybė“ iš Manbidžo, bet Turkija baiminasi, kad, jei kurdai ir toliau sėkmingai puls, jų pajėgos užims teritorijas abipus Eufrato upės, ir susisieks su Irako kurdais. Ankara sieja Sirijos kurdų koaliciją su kurdų organizacija pačioje Turkijoje, kurią kaltina dėl separatizmo ir dešimčių tūkstančių žmonių žūties.

Po susitikimo su Lietuvos užsienio reikalų ministru, pirmuoju iš Europos Sąjungos atvykusiu po pučo, Turkijos diplomatijos vadovas kalbėjo, kad kitapus sienos reikia visiškai išvalyti grupuotę „Islamo valstybė“, kurią kaltina dėl 54 gyvybes nusinešusio sprogimo Gaziantepo mieste. Bet vis daugiau žinių, kad Ankara sieks karinės pergalės ir prieš kurdus, taigi dviejų pusių karą Sirijoje gali paversti trišaliu.

Savo sienos pusėje Turkija sutelkė ne tik reguliariąsias pajėgas, kurios vargu ar kirstų Sirijos sieną, bet ir 1,5 tūkst. sau ištikimų kovotojų. Aktyvistai sako, kad jie laukia signalo kirsti sieną, ir kurdus išstumti iš Džarabulaus, o vakar jau nukovė vieną kurdų vadą, kuris žadėjo pasipriešinti.

Pentagono remiami kurdų atstovai Turkijos kovotojus vadina teroristais ir žada gintis. Tai gali virsti dviejų didžiausias kariuomenes turinčių NATO sąjungininkių – JAV ir Turkijos kariniu susidūrimu, tiesa, svetimomis rankomis.

Turkijai dar daugiau nerimo sukels tai, kad kurdų kovotojai po nuožmių mūšių sutarė su vyriausybinėmis pajėgomis dėl paliaubų dar viename šiauriniame mieste Chasakoje, taigi dar išplėtė savo kontrolę. Ten prieš kelias dienas vos nekilo JAV ir Rusijos karinis susidūrimas, kai kurdams padedančios JAV specialiosios pajėgos iškvietė savo aviaciją, kai jas pradėjo atakuoti Sirijos arba Rusijos karo lėktuvai. Rusija, prieš savaitę operacijai Sirijoje pradėjusi naudoti bazę Irane, įsiutino Teheraną apie tai paskelbdama viešai, ir šis paskelbė, kad bendradarbiavimas su Maskva baigtas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi