Pasaulyje

2021.08.04 13:46

Europarlamentaras, buvęs Estijos kariuomenės vadas: dėl migrantų krizės reikia aktyvuoti NATO 4-ąjį straipsnį

LRT.lt2021.08.04 13:46

Europarlamentaras, buvęs Estijos kariuomenės vadas Riho Terras pareiškė, kad geriausias būdas padėti Lietuvai suvaldyti migrantų krizę pasienyje su Baltarusija būtų NATO 4-ojo straipsnio aktyvavimas. Interviu estų visuomeniniam transliuotojui ERR politikas sakė, kad toks žingsnis būtų naudingas Estijai, todėl Talinas turėtų jį paremti.

„Prie Lietuvos sienos vyksta hibridinis karas. Tai nuolatinė ataka, dėl kurios spaudimas Lietuvos valstybei didėja su kiekvienu migrantu, atskraidintu į Baltarusiją iš Artimųjų Rytų ir pasiųstu per sieną“, – sakė R. Terras.

4-asis NATO straipsnis numato sąjungininkų konsultacijas, kai bent vienas iš jų mano, kad kyla grėsmė šalies teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei arba saugumui.

Tokia pagalba Lietuvai veiktų ir kaip atgrasymo priemonė prieš neteisėtą Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką ir Rusijos vadovą Vladimirą Putiną.

„NATO narių vienybė ir naudojimasis Aljanso sutarties straipsniais siekiant savo tikslo kartu apginti valstybes nares, padidintų mūsų patikimumą oportunistinių diktatorių akyse. Požiūris į Estiją irgi galėtų pasikeisti, jei mes tvirtai paremtume Lietuvą“, – ERR sakė R. Terras. Estija jau siuntė Lietuvai tvoros statybai reikalingų medžiagų ir pasienio apsaugos pareigūnų.

NATO 4-ąjį straipsnį Turkija buvo aktyvavusi keturis kartus. Susitikimą dėl straipsnio 2014 metais po Krymo aneksijos sušaukė Lietuva, Latvija ir Estija, bet tada jis nebuvo aktyvuotas, pažymi ERR.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.