Pasaulyje

2021.08.04 10:45

Landsbergio interviu „Politico“: Lukašenka derasi su Afrikos šalimis dėl naujų kelionių krypčių

LRT.lt2021.08.04 10:45

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis interviu leidiniui „Politico Playbook“ pasakojo apie šalies migrantų krizę, kurią sukėlė Baltarusijos režimas. Anot ministro, migrantų srautai gali dar labiau išaugti, nes Aliaksandro Lukašenkos režimas kreipiasi į Vakarų ir Šiaurės Afrikos šalis ir siūlo atverti keliones į Baltarusiją.

„Tai, ką mes matome dabar, gali būti tik pradžia“, – sakė ministras. Jis pabrėžė, kad Lietuvą pasiekia itin daug migrantų, todėl naujai kuriami jų apgyvendinimo centrai yra greitai užpildomi, migrantų įkurdinimui priešinasi ir vietos bendruomenės.

„Yra galimybė, kad iki vasaros pabaigos mes turėsime 10 tūkst. žmonių, o galbūt ir daugiau“ – sakė G. Landsbergis, pridėdamas, kad kiekvieną savaitę Minską pasiekia 24 skrydžiai iš Stambulo, 8 – iš Bagdado, taigi, per savaitę į Baltarusiją atkeliauja apie 6 tūkst. žmonių iš Artimųjų Rytų regiono.

„Tai ne 2015-ųjų migracijos krizė. Tai ne nuo Sirijos karo bėgantys žmonės. Tai hibridinis, galima sakyti, politinis ginklas, kuris naudojamas siekiant pakeisti Europos politiką“, – „Politico Playbook“ sakė G. Landsbergis.

Lietuvos užsienio reikalų ministras pakvietė Europos Sąjungą įvesti tolesnes sektorines sankcijas Baltarusijos režimo ekonomikai ir spausti šalis, iš kurių atvyksta migrantai.

„Žinome, kad šie žmonės nėra turistai, atvykstantys pamatyti Baltarusijos. (...) (ES) turi užtikrinti, kad nė viena Europos kompanija neprisidėtų padedant užtikrinti prekybos žmonėmis kelius. Pavyzdžiui, Europos kompanijos neturėtų nuomotis lėktuvų iš avialinijų, kurios skraidina migrantus į pasienį“, – sakė G. Landsbergis.

Anot ministro, ES vadovai supranta situacijos rimtumą ir yra susirūpinę. „Lietuva neturi būti palikta viena kontroliuoti sienos. Techninė pagalba ir personalas turėtų būti suteikiamas greičiau. (...) Manau, kad mes turime daryti daugiau. Dabar mūsų siunčiama žinutė yra nepakankama“, – pabrėžė G. Landsbergis.

Jis pripažino, kad ES yra sudėtinga susitaikyti su Lietuvos sprendimu pasienyje su Baltarusija statyti tvorą.

„Žinau, kad pereiti nuo kritikos šalims, kurios stato išorinius barjerus (pasienyje) su trečiosiomis šalimis, prie pagalbos valstybei kontroliuoti pasienį, Europai yra didelis žingsnis. (...) Bet manau, kad tai turi būti padaryta. Mes statome sieną nuo Lukašenkos, kad jis negalėtų mūsų spausti nusileisti, – sakė G. Landsbergis. – Be to, nemanau, kad ta siena tokia jau didelė. Tai gali būti viena iš mūsų pastangų, padedanti sukontroliuoti (migrantų) srautus.“

Kai „Politico Playbook“ paklausė Europos Komisijos apie planus statyti sieną pasienyje su Baltarusija, EK atstovas atsakė, kad Lietuva „stato ne sieną, o barjerą ar tvorą, tai visai kitokia infrasktruktūra.“ Tačiau EK atmetė Lietuvos prašymą suteikti finansinę pagalbą šiam projektui ir pakartojo, kad Komisija „nefinansuoja tvorų“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.