Pasaulyje

2021.08.03 21:04

Šyšovo kolega, kartu su pareigūnais aptikęs jo kūną: tai – parodomoji mirties bausmė

Monika Juškevičiūtė, Agnė Skamarakaitė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2021.08.03 21:04

Organizacijos „Baltarusių namai Ukrainoje“ vadovo Vitalijaus Šyšovo mirties aplinkybės nepalieka abejonių jo kolegoms, kad tai buvo žmogžudystė, kurios tikslas – įbauginti. Kartu su aktyviu baltarusių diasporos veikėju dirbęs Jurijus Ščiučko LRT RADIJUI sakė, kad organizacija savo veiklos pristabdyti neplanuoja.


„Manau, kad jis, kaip įprastai, išėjo pabėgioti. Bėgo, maršruto viduryje jį užpuolė ir įvykdė nuosprendį – pakorė žmogų“, – antradienį sakė J. Ščiučko, kartu su pareigūnais viename Kijevo parkų radęs V. Šyšovo kūną.

Ukrainos pareigūnai pradėjo tyrimą dėl įtariamos suplanuotos žmogžudystės, tačiau kol kas neatmetamos ir kitos versijos. V. Šyšovo gyvenimo draugė Božena Žoludz „Radio Svoboda“ antradienį neigė, kad vyras galėjo nusižudyti. Ukrainos policija taip pat patvirtino V. Šyšovo bendražygių pranešimus, kad ant jo veido ir kūno aptikta sumušimo žymių, nubrozdinimų.

J. Ščiučko taip pat nėra pirmasis liudijantis, kad V. Šyšovas pastaruoju metu nesijautė saugus.

„Taip, buvo tokių momentų – įtartini automobiliai, įtartini žmonės, kurie atsirasdavo būtent ten, kur būdavo Vitalijus. Kartą jo draugė pastebėjo, kad ji filmuojama, kol su ja kalba du žmonės, prisistatę baltarusiais. Tokie dalykai tęsėsi apie pusmetį“, – LRT RADIJUI pasakojo J. Ščiučko.

Kalbėdamas su juo telefonu V. Šyšovas buvo paprašęs „prižiūrėti jo draugę, jeigu kas nutiktų“.

J. Ščiučko teigė, kad „Baltarusių namai Ukrainoje“, nevyriausybinė organizacija, padedanti nuo represijų savo šalyje bėgantiems baltarusiams apsigyventi ir rasti darbą Ukrainoje, savo veiklos nestabdys.

„Dirbsime toliau, kaip ir dirbome. Žinoma, ne (veiklos nestabdysime – red. past.), Vitalijus buvo direktorius, jis buvo užmezgęs ryšius su medijomis, mes tęsime veiklą nieko nepaisydami“, – sakė pašnekovas. Jis teigė taip pat buvęs perspėtas dėl savo veiklos.

„Nežinau, kaip kolektyvas, bet aš jaučiuosi, kaip jums pasakius... kaip japonų samurajus. Buvau perspėtas, kaip ir dar pora baltarusių aktyvistų iš Baltarusių namų Ukrainoje. Buvau perspėtas apie galimą fizinį pašalinimą. Manau, kad tai buvo parodomoji mirties bausmė“, – sakė J. Ščiučko.

„Free Belarus“ centro Ukrainoje koordinatorė Palina Brodik tikisi, kad V. Šyšovo mirties aplinkybės bus išaiškintos greitai ir tyrimo neištiks žinomo baltarusių žurnalisto Pavlo Šeremeto bylos likimas.

„Tai yra teisėsaugos institucijų esminė pareiga – išsiaiškinti panašius incidentus. Mes žinome, kad tai ne pirmas toks atvejis, kai Baltarusijos pilietis nužudytas Ukrainos teritorijoje, kalbu apie Pavlą Šeremetą, kurio byla iki šiol tiriama – vis dar nežinome, kas yra tų įvykių kaltininkas. Tai buvo labai rezonansinis atvejis, norėtųsi tikėtis, kad Vitalijaus Šišovo byla neužsitęs taip, kaip Šeremeto ir abu atvejai bus tiriami prioriteto tvarka, nes tai nėra eilinės žmogžudystės. Abiem atvejais yra prielaidų manyti, kad buvo politinių motyvų. Ukrainai tai svarbu ir reputacine prasme, ji turėtų būti maksimaliai suinteresuota ištirti abi bylas“, – LRT RADIJUI sakė P. Brodik.

P. Šeremeto automobilis buvo susprogdintas Kijevo centre 2016-ųjų liepos 20-osios rytą. Dėl žurnalisto nužudymo kaltinimai buvo pareikšti trims asmenims, nė vienas kurių savo kaltės nepripažino. Žiniasklaida skelbė duomenis, tarp jų ir garso įrašus, leidžiančius įtarti, jog prie nužudymo galėjo prisidėti Baltarusijos specialiosios tarnybos.

P. Brodik manymu, V. Šyšovo mirtis gali paskatinti kai kuriuos baltarusių aktyvistus palikti Ukrainą.

„Manau, kad dauguma, gyvenančių Ukrainoje, dabar tapo atsargesni. Šis įvykis kai kuriuos aktyvistus gali net paskatinti išvažiuoti, ypač tuos, kurie yra labiau matomi ir įtakingi Baltarusijos diasporos atstovai“, – „Free Belarus“ centro Ukrainoje koordinatorė.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „60 minučių“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.