Pasaulyje

2021.08.03 16:07

Įtariama Šyšovo žmogžudystė: Ukraina pasirinkta neatsitiktinai, siunčia signalą disidentams

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2021.08.03 16:07

Antradienį viename Kijevo parkų buvo rastas baltarusio Vitalijaus Šyšovo kūnas. Vyras vadovavo organizacijai „Baltarusių namai Ukrainoje“, kuri padeda iš Baltarusijos nuo režimo represijų bėgantiems žmonėms.  LRT.lt kalbinti ekspertai pabrėžia, kad šis įtariamas nužudymas siunčia signalą baltarusių diasporai, o Ukraina buvo pasirinkta neatsitiktinai.

Režimas jaučiasi nebaudžiamas

Ukrainos pareigūnai teigia pradėję tyrimą dėl įtariamos suplanuotos žmogžudystės, tačiau esą galimos ir kitos versijos. V. Šyšovo gyvenimo draugė Božena Žoludz „Radio Svoboda“ antradienį neigė, kad vyras galėjo nusižudyti. Ukrainos policija taip pat patvirtino V. Šyšovo bendražygių pranešimus, kad ant vyro veido ir kūno aptikta sumušimo žymių, nubrozdinimų.

Tarptautinė bendruomenė pasmerkė įtariamą susidorojimą su V. Šyšovu. „Vitalijaus Šyšovo mirtis yra siaubinga. (...) Tai, kad baltarusių aktyvistai tampa taikiniais trečiosiose valstybėse, yra didelė eskalacija“, – tviteryje parašė Europos Parlamento (EP) vadovas Davidas Sassoli.

Europarlamentaras Petras Auštrevičius tai pavadino neteisėto Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos įvykdytu tarptautinio terorizmo išpuoliu.

LRT.lt kalbinti ekspertai pabrėžė, kad Ukraina tokiai atakai galėjo būti pasirinkta dėl kelių priežasčių, viena iš jų – šalis nepriklauso ES ir NATO, priešingai nei kitos Baltarusijos kaimyninės valstybės.

„Ukraina yra tam tikra laukinė teritorija nužudymams, nuo pat žiaurių 1990-ųjų čia įvykdyta ne viena taip ir neištirta žmogžudystė. Su Putino ir Rusijos saugumo agentūrų parama Lukašenka jaučiasi padrąsintas kovoti su savo oponentais. Jis mano, kad neturi ko prarasti nesantaikoje su Vakarais ir rodo, kad jam izoliacija nerūpi“, – teigė „The New Bridge“ analitinio centro ekspertas Jegoras Vasyljevas.

B. Žoludz ir V. Šyšovo bendražygiai teigė, kad vyras jau kurį laiką įtarė buvęs stebimas, o „Baltarusių namų Ukrainoje“ atstovai sulaukė ir ukrainiečių saugumo tarnybų perspėjimo, kad į šalį atvyko Baltarusijos režimo pareigūnai, kurie gali kėsintis į disidentus.

Todėl apie šį išpuolį veikiausiai žinojo ir Rusija, LRT.lt sakė Čekijos Tarptautinių santykių asociacijos (AMO) ekspertas Pavelas Havličekas.

„Rasti vykdytojus, jau nekalbant apie tą, kuris viską suplanavo, bus nepaprastai sudėtinga, nors netiesiogiai ir žinome, kam (incidentas) naudingiausias“, – teigė P. Havličekas.

Su juo sutinka ir J. Vasyljevas, pabrėžiantis, kad Vakarai veikiausiai reaguos į išpuolį, nors abejotina, kad ukrainiečių pareigūnai pateiks įtikinančių įrodymų.

Signalas diasporai ir įtampos kurstymas

Ukraina atakai galėjo būti pasirinkta ir dėl šalies demokratinės raidos: 2004 metais čia vyko Oranžinė revoliucija, o 2014 metais – Euromaidano protestai, po kurių Kijevas savo konstitucijoje įtvirtino siekį tapti ES ir NATO nare.

„Baltarusijoje vyrauja baimė, kad baltarusių politiniai emigrantai gali pasimokyti iš ukrainiečių opozicijos, protestuotojų, kaip vykdyti revoliucijas. Ir galbūt pakartoti kažką panašaus Baltarusijoje. Ukraina yra Baltarusijai ir Rusijai labai pavojinga šalis dėl savo raidos“, – sakė „Ukraine Institute for the Future“ ekspertas Andreas Umlandas.

Tačiau jis pabrėžia, kad kartu išpuolis gali būti panaudotas kurstant įtampą santykiuose tarp Baltarusijos režimo ir Ukrainos.

„Tokių aktyvistų kaip Vitalijus yra ir pačioje Baltarusijoje, tad faktas, jog jis (greičiausiai) nužudytas Ukrainoje, yra gana svarbus. (...) Taip gali būti siekiama kurstyti įtampą tarp Baltarusijos ir Ukrainos, siekiant, kad Lukašenkos režimas dar labiau priartėtų prie Putino ir (...) galbūt padėtų pasirengti rusų karių dislokavimui Baltarusijoje“, – teigė A. Umlandas.

Savaitgalį į Baltarusiją atsisakė grįžti šalies delegacijos Tokijo olimpinėse žaidynėse narė Kryscina Cimanouskaja, Lenkija jai suteikė humanitarinę vizą. Jos sutuoktinis taip pat paliko šalį baimindamasis persekiojimo.

„Tai siunčia aiškų signalą diasporai, anksčiau toks (signalas) buvo Ramanas Pratasevičius“, – teigia P. Havličekas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.