Pasaulyje

2016.08.22 23:17

Tarptautiniame kriminaliniame teisme – precedento neturinti byla

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.08.22 23:17

Tarptautiniame kriminaliniame teisme Hagoje šiandien užfiksuoti trys precedentai. Hagos tribunolas pirmą kartą teisia džihadistą, nagrinėja kultūros paveldo naikinimo bylą ir pirmą kartą teismo istorijoje teisiamasis pripažino visus kaltinimus.

Hagos tribunolas, kuris dažniausiai nagrinėja bylas dėl nusikaltimų žmogiškumui, nagrinėja pirmą bylą dėl žalos pasaulio paveldui. Taip pat pirmą kartą kaltinamas džihadistas. Malio pilietis Ahmadas al Faqis al Mahdis, kuris priklausė islamistinei grupuotei Malyje, siejamai su Al-Qaeda, pripažino visus kaltinimus. Tikimasi, kad ši beprecedentė byla dar šios savaitės pabaigoje gali sulaukti nuosprendžio. 

„Ponios ir ponai, su didžiausia atgaila ir skausmu pripažįstu savo kaltę, o visi man pateikti kaltinimai yra tikslūs ir teisingi. Aš labai atsiprašau, apgailestauju ir gailiuosi dėl žalos, kurią sukėliau Timbuktu bendruomenei, savo šeimai, ir savo šaliai – Maliui“, – sakė teisiamasis.

Timbuktu mieste esančios 3 mečetės ir 16 kapinių bei mauzoliejų į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktos 1988 m. Pats miestas yra garsus, nes nuo XIII iki XVII amžiaus jame buvo musulmonų mokymosi centras. Šis miestas buvo vienas svarbiausių taškų padedant plėsti islamą po Vakarų Afriką. 

Tuaregų sukilėliai šį regioną užėmė 2012 m. ir jame pradėjo taikyti griežtą islamo interpretaciją. A. F. Madhis, įtariama, vadovavo mauzoliejų naikinimui. Jis įsakydavo savo vyrams ginklais, plaktukais ir kitais įrankiais gadinti į pasaulio paveldą įtrauktus pastatus. 2013 m. Prancūzijos ir Malio pajėgos sugrąžino šią teritoriją Maliui, tačiau šventovės jau buvo apgriautos. Timbuktu miesto gyventojai, kurių yra panašiai kaip Alytuje, džiaugiasi, kad bus pasiektas teisingumas.  

„Teisingumas pasiektas. Dėkojame visagaliam Dievui ir mūsų partneriams, taip pat visiems, kurie prisidėjo prie jo sulaikymo, tam, kad šiandien būtų atkurtas teisingumas. Visi turi žinoti, kad niekas nėra aukštesnis nei teisingumas“, – džiaugėsi Timbuktu meras Halle`as Ousmane`as.

Teismas šią savaitę dar turi išklausyti 9 liudytojų ir nukentėjusių parodymus. Kai buvo suimtas A. F. Madhis, jis sutarė, kad prisipažins ir gaus 9 m. kalėjimo, tačiau Hagos teismas sako, kad jam greičiausiai grės maksimali – 30 m. laisvės atėmimo bausmė. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.