Pasaulyje

2021.08.03 14:00

Kijeve negyvo rasto Šyšovo draugė: jis nujautė kažką blogo, perspėjo draugą rūpintis manimi

LRT.lt2021.08.03 14:00

Antradienį viename Kijevo parkų buvo rastas pirmadienį dingusio „Baltarusių namų Ukrainoje“ vadovo Vitalijaus Šyšovo kūnas. Vyras buvo pakartas, ant jo veido matosi sumušimų žymės, pranešė bendražygiai. V. Šyšovo draugė Božena Žoludz „Radio Svoboda“ sakė, kad vyras nenusižudė.

Ukrainos pareigūnai pradėjo tyrimą dėl įtariamos suplanuotos žmogžudystės, bet pabrėžė tiriantys visas galimas įvykio versijas. B. Žoludz pasakojo „Radio Svoboda“, kad su V. Šyšovu iš Baltarusijos išvyko dėl režimo persekiojimo, Kijeve vyras vadovavo „Baltarusių namų Ukrainoje“ organizacijai – ji padeda baltarusiams pabėgti iš šalies.

„Vitalijus neturėjo tėvų ar šeimos – jie visi mirę. Jis dirbo laisvai samdomu IT darbuotoju. Anksčiau jis niekada nesiskųsdavo įtariamu persekiojimu. Tačiau pastaruoju metu tapo atsargesnis – ėmė stebėti aplinkinius automobilius“, – pasakojo B. Žoludz.

Anot moters, tiesioginių grasinimų nei ji, nei V. Šyšovas nebuvo sulaukę. „Tačiau prieš savaitę jis parašė vienam mūsų pažįstamam, kad jį apėmė bloga nuojauta ir, jei to prireiktų, tegu jis pasirūpina Božena“, – „Radio Svoboda“ pasakojo moteris.

Ji taip pat atskleidė, kad neseniai Kijevo gatvėje prie jos priėjo nepažįstami asmenys, ją kalbino ir filmavo.

Anot B. Žoludz, ji nepastebėjo nieko išskirtinio V. Šyšovo elgesyje, jis kartais išeidavo pabėgioti, kaip ir pirmadienio vakarą, kai dingo.

„Savaitę mes abu sirgome, gulėjome lovoje, žiūrėjome filmus. Žinoma, sergant nuotaika ne puikiausia, bet Vitalijaus nekankino blogos mintys. Jis negalėjo nusižudyti. Jis neturėjo tam jokios priežasties. Jis to nebūtų galėjęs padaryti ir man. Mes turėjome bendrų planų“, – sakė moteris.

Vienas iš V. Šyšovo bendražygių sakė, kad neseniai organizacijos atstovai sulaukė Ukrainos saugumo tarnybų persekiojimo, kad į šalį atvyko Baltarusijos režimo pareigūnai, kurie gali kėsintis į režimo kritikų gyvybes.

NVO pranešime nurodoma, kad V. Šyšovas buvo priverstas persikelti į Ukrainą pernai rudenį, pačiame Baltarusijos antivyriausybinių protestų ir režimo susidorojimo su demonstrantais įkarštyje.

Ukrainoje jis buvo sekamas, ir „tiek vietos šaltiniai, tiek mūsų žmonės Baltarusijoje“ perspėjo NVO apie „įvairių provokacijų, įskaitant pagrobimą ir likvidaciją“, galimybę, pabrėžė „Baltarusių namai Ukrainoje“.

„Ir toliau kovosime už tiesą apie Vitalio mirtį“, – pridūrė organizacija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.