Pasaulyje

2021.08.03 07:11

Baltarusiams pabėgti padedančios organizacijos vadovas rastas pakartas Kijeve

atnaujinta 17.04
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2021.08.03 07:11

Ukrainos sostinėje Kijeve dingo baltarusiams iš savo gimtinės padedančios pabėgti organizacijos vadovas Vitalijus Šyšovas. Antradienį ryte policija jį aptiko pakartą viename Kijevo parke.

Ukrainos policija pradėjo tyrimą dėl galimos planuotos žmogžudystės, tačiau bus tiriamos visos vyro mirties versijos, pabrėžė pareigūnai.

Parkas, kur rastas vyro kūnas, yra netoli jo namų, Kijevo Sviatošinskio rajone. Policija nurodė, kad iš įvykio vietos paimtas V. Šyšovo mobilusis telefonas ir asmeniniai daiktai. Pareigūnai žada peržiūrėti netoliese įrengtų vaizdo stebėjimo kamerų įrašus, bet daugiau informacijos apie tyrimą nepateikė ir prašė visų, pažinojusių V. Šyšovą ir galimai turinčių tyrimui svarbios informacijos, susisiekti su policija.

Į policiją nesikreipė

V. Šyšovas anksčiau nesikreipė į Ukrainos teisėsaugos institucijas dėl galimo jo sekimo, pranešė Ukrainos nacionalinės policijos vadas Ihoris Klimenka.

„Noriu jus patikinti: mes patikrinome visus piliečio Šyšovo pareiškimus, kurie, galbūt, galėjo pasiekti policiją – tokių nebuvo nei praėjusiais, nei šiais metais. Tai yra viena. Jeigu ikiteisminio tyrimo metu bus gauta papildomos informacijos... žinoma, ši informacija bus nedelsiant skubiai perduota atitinkamoms tarnyboms “, – spaudos konferencijoje sakė I. Klimenka.

Žurnalisto paklaustas, ar policija turi informacijos apie V. Šyšovo sekimą, pareigūnas atsakė: „Ne, šiuo metu Nacionalinė policija tokios informacijos neturi“.

I. Klimenka pranešė, kad pagrindinės tyrimo versijos yra savižudybė ir tyčinė žmogžudystė, užmaskuota kaip savižudybė.

V. Šyšovas pirmadienį išėjo pabėgioti ir negrįžo. Antradienį jis buvo rastas pakartas viename parke.

Organizacijos „Baltarusių namai Ukrainoje“ paskyrose socialiniuose tinkluose „Instagram“ ir „Twitter“ rašoma, kad V. Šyškovas persikėlė į Ukrainą 2020 metų rudenį po dalyvavimo Gomelyje vykusiuose protestuose.

„Vitalikas buvo sekamas. Policijai buvo pranešta apie faktus. Be to, tiek vietiniai šaltiniai, tiek mūsų žmonės Baltarusijoje mus ne kartą įspėjo apie įvairias provokacijas, įskaitant pagrobimą ir likvidavimą“, – sakoma pranešime.

Remiantis žiniasklaida, „Baltarusių namai Ukrainoje“ yra nevyriausybinė organizacija, padedanti nuo represijų savo šalyje bėgantiems baltarusiams apsigyventi ir rasti darbą Ukrainoje.

Įtaria Baltarusijos saugumo pareigūnus

„Baltarusių namų Ukrainoje“ atstovas Jurijus Ščiučko leidiniui „Current Time“ sakė, kad ant V. Šyšovo kūno matyti sumušimų žymės. Artimas V. Šyšovo bičiulis J. Ščiučko teigė pats ieškojęs dingusiojo su kitais bendražygiais, kol policija apklausė vietos gyventojus, ir aptikęs kūną parke.

„Tai sena schema. Žmogus pakariamas, ant jo veido matyti sumušimų žymės. Niekas nepavogta. Jis apsirengęs paprastais kasdieniais rūbais, su kokiais žmonės sportuoja, su savimi jis turėjo tik telefoną“, – pasakojo J. Ščiučko.

Anot vyro, neseniai visi „Baltarusių namų Ukrainoje“ darbuotojai gavo perspėjimą pasisaugoti iš Ukrainos žvalgybos, kad į šalį atvyko Baltarusijos režimo specialiųjų pajėgų, KGB pareigūnai, kurių užduotis – naikinti režimo priešininkus.

„Nėra abejonių, kad tai – čekistų suplanuota operacija likviduoti baltarusį, kuris kėlė tikrą pavojų režimui“, – pareiškime sakė organizacija „Baltarusių namai Ukrainoje“, paminėdama saugumo tarnybų agentus.

NVO pranešime nurodoma, kad V. Šyšovas buvo priverstas persikelti į Ukrainą pernai rudenį, pačiame Baltarusijos antivyriausybinių protestų ir režimo susidorojimo su demonstrantais įkarštyje.

Ukrainoje jis buvo sekamas, ir „tiek vietos šaltiniai, tiek mūsų žmonės Baltarusijoje“ perspėjo NVO apie „įvairių provokacijų, įskaitant pagrobimą ir likvidaciją“, galimybę, pabrėžė „Baltarusių namai Ukrainoje“.

„Ir toliau kovosime už tiesą apie Vitalio mirtį“, – pridūrė organizacija.

J. Ščiučko „Current Time“ sakė, kad V. Šyšovas anksčiau sakė savo kolegoms, jog pastebėjo galimai jį sekančius asmenis, prie jo ir jo draugės buvo priėję ir bandė pokalbį megzti nepažįstami asmenys.

„Baltarusių namai Ukrainoje“ yra nepelno siekianti organizacija, padedanti iš Baltarusijos bėgantiems žmonėms ieškoti gyvenamosios vietos, susitvarkyti dokumentus, rasti darbą.

JT ragina ištirti

Jungtinės Tautos antradienį paragino ukrainiečių pareigūnus atlikti išsamų tyrimą po to, kai dingęs baltarusių aktyvistas buvo rastas pakartas viename Kijevo parke.

JT vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras (OHCHR) teigė, kad Baltarusijos pilietinės visuomenės bauginimas turi liautis, tačiau pabrėžė, kad nekalba apie tiesioginį ryšį tarp Vitalio Šyšovo mirties ir Baltarusijos autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimo represijų prieš kitaminčius.

„Tai dar labiau padidina mūsų susirūpinimą ir nerimą dėl to, kas vyksta Baltarusijoje“, – žurnalistams Ženevoje sakė OHCHR atstovė Marta Hurtado.

Pavojus kovojantiems už laisvą Baltarusiją

Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja tviteryje išreiškė užuojautą V. Šyšovo artimiesiems. „Neramu, kad pabėgusieji iš Baltarusijos vis tiek negali būti saugūs“, – rašė S. Cichanouskaja.

Užuojautą išreiškė ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, pareiškusi, kad „tai priminimas apie pavojų, su kuriuo kasdien susiduria kovojantys už laisvą ir demokratinę Baltarusiją“.

Apie dingimą pranešė draugė

Apie V. Šyšovo dingimą antradienį pranešė jo draugė, kurios teigimu, V. Šyšovas negrįžo, kai iš namų išėjo pabėgioti.

V. Šyšovo vadovaujama organizacija, kuri šiuo metu veikė Kijeve, padėdavo nuo Aliaksandro Lukašenkos režimo persekiojimo pabėgusiems baltarusiams svetimoje šalyje rasti būstą, gauti darbą ir teikdavo teisinę pagalbą.

Daug baltarusių pabėgo iš šalies, nemažai jų – į kaimynines Ukrainą, Lenkiją bei Lietuvą, kai neteisėto prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimas ėmė griežtomis priemonėmis slopinti bet kokias nepaklusnumo apraiškas po masinių protestų bangos, kurią išprovokavo ginčijami rinkimai pernai rugpjūtį, kai A. Lukašenka apsiskelbė buvęs perrinktas. Baltarusių opozicija ir Vakarų šalys tuos rinkimus laiko suklastotais.

A. Lukašenka Baltarusiją geležiniu kumščiu valdo nuo 1994 metų.

Apie V. Šyšovo dingimą pranešta baltarusių olimpietei Kryscinai Cimanouskajai pareiškus, kad ji buvo priversta pasitraukti iš Tokijo olimpiados ir buvo grasinta išsiųsti ją namo, kai sportininkė socialiniuose tinkluose sukritikavo Baltarusijos lengvosios atletikos federaciją.

Sprinterė, kuriai Lenkija pirmadienį išdavė humanitarinę vizą, sakė bijanti atsidurti už grotų, jei sugrįš į tėvynę, kurios valdžia persekioja prezidento oponentus, žmogaus teisių aktyvistus ir žurnalistus.

K. Cimanouskajos vyras Arsenijus Zdanevičius naujienų agentūrai AFP sakė pabėgęs iš Baltarusijos ir turįs vilties „artimiausioje ateityje“ susitikti su savo sutuoktine.

Pernai gruodį Tarptautinis olimpinis komitetas nušalino A. Lukašenką ir vyresnįjį jo sūnų Viktarą nuo olimpinių žaidynių ir kitų organizacijos renginių dėl sportininkų persekiojimo už jų politines pažiūras.

A. Lukašenka gegužę išprovokavo tarptautinį pasipiktinimą, pasiuntė naikintuvą perimti oro bendrovės „Ryanair“ keleivinio lainerio, skridusio iš Atėnų į Vilnių. Lėktuvą priverstinai nutupdžius Minske buvo sulaikytas juo skridęs baltarusių opozicijos tinklaraštininkas Ramanas Pratasevičius ir jo draugė – Vilniuje studijuojanti Rusijos pilietė Sofija Sapega.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.