Pasaulyje

2021.08.02 11:21

Su eurokomisare susitikusi Šimonytė: Lietuva svarsto prašyti ES šalių perkelti dalį migrantų

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2021.08.02 11:21

Pirmadienį Lietuvoje lankosi už Bendrijos vidaus reikalus atsakinga eurokomisarė Ylva Johansson. Po susitikimo su premjere Ingrida Šimonyte surengtoje spaudos konferencijoje Y. Jogansson pareiškė, kad Europos Sąjunga naudoja politinį ir teisinį spaudimą trečiosioms šalims, kad jos laikytųsi savo readmisijos įsipareigojimų ir leistų į šalį grąžinti neteisėtai į Lietuvą bei kitas Bendrijos šalis atvykusius migrantus.

Y. Johansson pažymėjo, kad į migracijos suvaldymo klausimą Lietuvoje yra įsitraukusi visa Europos Komisija, ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis ir Bendrijos užsienio veiksmų tarnyba.

Šimonytė apie EK bendradarbiavimą dėl neteisėtos migracijos: Lietuva nepalikta viena

„Tai nėra naujas migrantų kelias, ypač kalbant apie Iraką. Šios šalys, iš tikrųjų, elgiasi konstruktyviau, nei iš pradžių tikėjausi. Aišku, šias pastangas reikia tęsti. ES turi daug galių kalbantis su trečiosiomis šalimis, o Lietuva neturi būti ir nėra palikta viena. Esame kartu ir naudojame visą ES turimą galią“ – apie padėtį kalbėjo eurokomisarė.

„Kalbant apie migrantų perkėlimą iš Lietuvos, mums trūksta saistančios sistemos, teikiant tokią paramą. Ligšiol matėme, kad valstybės narės reaguoja greitai ir ambicingai, teikdamos paramą Lietuvai. Tiek kalbant apie įrangą, personalą. Tikiuosi, kad jos visada tai darys. Tai pat jos turi galimybę prašyti savanoriško migrantų pasidalijimo. Tai taip pat yra galimybė ir EK gali tai daryti, Lietuvai to paprašius. Tai veikė kitų šalių atžvilgiu, kai jos susidūrė su tokiu spaudimu“, – sakė Y. Johansson.

Lietuvos premjerė I. Šimonytė pažymėjo, kad Lietuva svarsto prašyti kitų Bendrijos šalių perimti dalį į šalį atvykusių migrantų. „Kol kas negaliu pasakyti, kada valstybė kreipsis su šiuo prašymu. Bet jei situacija taps sunkiai valdoma, tada žinoma, prašysime tos pagalbos“, – sakė premjerė.

Y. Johansson žadėjo apie informaciją apie situaciją Lietuvos-Baltarusijos pasienyje pateikti EK vadovei Ursulai von der Leyen ir J. Borreliui, bus diskutuojama, kokių veiksmų ES gali imtis toliau. Eurokomisarė taip pat priminė pernai pateikusi siūlymą dėl naujo ES migracijos ir prieglobsčio pakto, kuris padėtų užtikrinti, jog į Bendriją nelegaliai atvykstančių migrantų, kurie nėra pabėgėliai, procedūros būtų atskirtos nuo pabėgėlių.

„Mano siūlymas taip pat yra privalomas solidarumo mechanizmas, kuris užtikrintų, kad kuomet valstybė narė susiduria su spaudimu, ji galėtų tikėtis tam tikros paramos iš narių, kuri nebūtų vien savanoriška. Susitarimo dėl migracijos ir prieglobsčio pakto trūkumas silpnino mus anksčiau ir dėl to negalėjome pasiųsti tvirtos žinutės dėl migracijos“, – sakė Y. Johansson.

Tačiau ji pabrėžė, kad dabar svarbiausia užkirsti kelią nelegaliam sienos kirtimui iš Baltarusijos į Lietuvą.

„Mes turime tarptautinius susitarimus, teisiškai saistančius su trečiosiomis šalimis. Ir mes, kaip EK, turime pasinaudoti visa savo turima galia, siekdama užtikrinti, kad tų susitarimų laikomasi. Kalbant apie Iraką, aš neseniai siūliau naujas vizų priemones Irako atžvilgiu, jeigu jie nesustabdys tokių piliečių atvykimų. Taigi mes naudojamės politiniu, teisiniu spaudimu trečiųjų šalių atžvilgiu, siekiant, kad jie laikytųsi susitarimų dėl readmisijos“, – sakė Y. Johansson.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.