Pasaulyje

2021.08.01 23:37

Klimato kaitos realybė – dažnėja ir intensyvėja gaisrai

Indrė Urbaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.01 23:37

Turkijai toliau kovojant su miškų gaisrais, evakuojami gyventojai bei turistai iš pietvakarinės šalies dalies. Apie gaisrus praneša ir Graikija, o Suomijoje fiksuojamas didžiausias gaisras per pusšimtį metų.

Iš namų beliko apjuodęs pastatas ir į pelenus virtę daiktai. Nuo ugnies turkų šeima buvo priversta bėgti, palikdama viską.

„Namą pasistatėme 1982-siais. Tai vienintelis turtas per pastaruosius keturiasdešimt metų. Mums su žmona liko tik rūbai, kuriuos vilkime, daugiau nieko. Sugriuvo visas mūsų gyvenimas“, – pasakoja Manavgato gyventojas Mahmetas Demiras.

Po potvynių, Europą apniuko gaisrai: vargsta Turkija, Graikija ir Suomija

Gaisrai skirtingose Turkijos vietose kilo trečiadienį. Per paskutines penkias dienas jų fiksuota beveik šimtas, tačiau teigiama, kad didesnė dalis jau kontroliuojami. Visgi didžiulė ugnis jau pareikalavo šešių gyvybių.

Kai kur ugnis po truputi rimsta, tačiau, pavyzdžiui, Bodrume – toliau plinta, todėl evakuojami gyventojai ir turistai. Pakrantės patruliai su privačių jachtų ar laivų savininkais paplūdimiuose surenka laukiančius turistus.

Vietos gyventojai saugesnį prieglobstį bando rasti patys. Vietos žiniasklaida dalijasi vaizdais kaip gyventojai, susikrovę daiktus, skuba palikti apylinkes.

Ugniagesiams kovojant su liepsnomis, tyrėjai aiškinasi gaisro priežastis, manoma, kad ugnis sukelta tyčia, pranešama apie sulaikytą galimą padegėją. Turkijos vadovas teigia, jei tai tiesa – nusikaltėlių lauks griežtas atsakas. Visgi, prezidentui – didžiulė kritika, nes gaisrams suvaldyti trūksta technikos ir darbuotojų.

„Jei mums iš krūtinės išplėšiate širdį, prisiekiu, tą padarysime ir jums. Jei nustatysime, kad tai tyčinis veiksmas, o tokios informacijos yra, imsimės visų priemonių“, – kalbėjo Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.

Į kovą su ugnimi teko stoti ir Graikijai. Už kelių šimtų kilometrų nuo sostinės Atėnų pastarąją parą kilo kiek daugiau nei pusė šimto gaisrų. Pranešama, kad sudegė keliasdešimt namų, beveik dešimt gyventojų pateko į ligoninę, iš penkių regiono kaimų bei turistinio Logos miesto evakuoti žmonės.

„Darysime viską, naudosime visas turimas priemones, kad užtikrintumėme gyventojų saugumą“, – pabrėžė Patrų meras Kostas Peletides.

Nors Graikijoje miškų gaisrai įprasti vasarą, ekspertai teigia, kad dėl klimato kaitos jie dažnėja ir intensyvėja. Šiuo metu šalyje fiksuojama dar viena karščio banga – temperatūra kyla iki 44 laipsnių.

Dar prieš porą dienų gaisrai kilo ir Atėnų priemiestyje, ten pat kur prieš kelerius metus ugnis pareikalavo šimto gyvybių, nors šįkart aukų išvengta.

Nuo pirmadienio su didžiausiais per pusšimtį metų gaisrais kovoja ir Suomija. Teigiama, kad ugnis lokalizuota, tačiau skaičiuojama – galėjo išdegti maždaug dviejų tūkstančių hektarų plotas. Šalyje miškai dega retai, o ir ugniai įsiplieskus – jie suvaldomi greitai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.