Pasaulyje

2021.08.01 12:15

Paryžiuje tūkstančiai žmonių protestavo prieš COVID-19 pasų sistemą

BNS2021.08.01 12:15

Paryžiuje ir kituose Prancūzijos miestuose šeštadienį tūkstančiai žmonių protestavo prieš specialų COVID-19 pasą.

Dauguma demonstracijų vyko taikiai, tačiau Paryžiuje įvyko protestuotojų susirėmimų su riaušių policija, o pastaroji panaudojo ašarines dujas.

Protestai dėl leidimų, kurių netrukus prireiks norint patekti į restoranus ir kitas vietas, vyko trečią savaitgalį iš eilės, o Prancūzijos sostinėje buvo dislokuota maždaug 3 tūkst. saugumo pajėgų pareigūnų. Policija išsidėstė Eliziejaus laukų prieigose, kad neleistų protestuotojams patekti į garsiąją alėją.

Didėjant koronaviruso atvejų skaičiui šalyje ir daugėjant susirgusiųjų hospitalizacijų, Prancūzijos įstatymų leidėjai priėmė įstatymą, pagal kurį nuo rugpjūčio 9 dienos daugelyje vietų bus reikalaujama pateikti COVID-19 pasą.

Apklausos rodo, kad dauguma prancūzų pritaria šiam leidimui, tačiau dalis gyventojų kategoriškai tam prieštarauja.

Norėdamas gauti pasą, asmuo turi būti pasiskiepijęs, jo tyrimo atsakymas turi būti neigiamas arba jis turi būti neseniai persirgęs COVID-19, tuo metu visi sveikatos priežiūros sektoriaus darbuotojai įpareigoti pasiskiepyti iki rugsėjo vidurio.

Protestų prieš šį reikalavimą šūkiu šeštadienį tapo žodis „laisvė“.

37 metų slaugytoja Hager Ameur teigė išėjusi iš darbo ir apkaltino vyriausybę „šantažu“.

„Manau, kad mums neturi būti aiškinama, ką daryti, – kalbėjo ji naujienų agentūrai „The Associated Press“ ir pridūrė, kad, jos nuomone, su Prancūzijos medicinos darbuotojais per pirmąją COVID-19 bangą buvo gana netinkamai elgiamasi. – Ir dabar staiga mums sako, kad jei nesiskiepijame, tai mūsų kaltė, kad žmonės užsikrečia. Liūdna.“

Įtampa pratrūko netoliese garsiojo naktinio klubo „Moulin Rouge“ šiaurinėje Paryžiaus dalyje, kur vyko didžiausia demonstracija. Eitynių metu policijos pareigūnų eilės atsidūrė prie pat protestuotojų. Kelis kartus įvyko grumtynės.

Demonstrantams patraukus į rytus ir kai kuriems jų ėmus mėtyti įvairius objektus į policininkus, pastarieji panaudojo ašarines dujas, o dangų užtemdė dūmai. Buvo matyti vienas protestuotojas su kraujuojančia galva, tuo metu vieną policijos pareigūną išvežė kolegos.

Pasak prancūzų žiniasklaidos, kuri rėmėsi policijos informacija, trys pareigūnai buvo sužeisti. Eitynėms pasiekus Bastiliją, policija, vėl reaguodama į triukšmingą minią, taip pat atsuko vandens patranką į protestuotojus.

Ramesniam protestui vadovavo buvęs kraštutinių dešiniųjų partijos „Nacionalinis sambūris“ (RN) lyderės Marine Le Pen bendražygis Florianas Philippot, pasitraukęs kurti savo mažos prieš ES nukreiptos partijos.

Šimtai protestuotojų, vadovaujami F. Philippot, šeštadienį susirinko prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Tarp tų, kurie šią savaitę nedalyvavo protestuose, buvo Francois Asselineau, kitos antieuropietiškos partijos – Liaudies respublikonų sąjungos – lyderis ir aršus kovotojas prieš sveikatos leidimą, kuris pats susirgo COVID-19.

Partijos svetainėje paskelbtame vaizdo įraše F. Asselineau, kuris nebuvo paguldytas į ligoninę, paragino žmones pasmerkti „absurdišką, neteisingą ir visiškai laisvę žudantį“ COVID-19 pasą.

Prancūzijos institucijos nusprendė įvesti sveikatos leidimų sistemą atsižvelgdamos į tai, kad sparčiai plinta lengvai užkrečiama koronaviruso delta atmaina.

Penktadienį buvo patvirtinta daugiau nei 24 tūkst. naujų užsikrėtimo atvejų, palyginti su vos keliais tūkstančiais atvejų per dieną mėnesio pradžioje.

Vyriausybės pranešimas, kad sveikatos leidimas įsigalios rugpjūčio 9 dieną, privertė daugelį dar nepasiskiepijusių prancūzų, norinčių išvengti viešojo gyvenimo apribojimų vasaros sezonu, užsiregistruoti skiepui. Šiuo metu Prancūzijos gyventojai gali pasiskiepyti įvairiose vietose, įskaitant kai kuriuos paplūdimius.

Prancūzijoje iki šiol paskiepyta daugiau nei 52 proc. gyventojų.

Nuo pandemijos pradžios virusas šalyje nusinešė apie 112 tūkst. žmonių gyvybes.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.