Pasaulyje

2021.08.01 11:35

Iranas atmeta Izraelio „nepagrįstus kaltinimus“ dėl atakos prieš tanklaivį

atnaujinta 12.41
BNS2021.08.01 11:35

Irano užsienio reikalų ministerija sekmadienį atmetė Izraelio „nepagrįstus kaltinimus“ dėl žmonių gyvybių pareikalavusios atakos netoli Omano krantų prieš vieno izraeliečių milijardieriaus bendrovės valdomą naftos tanklaivį.

„Sionistų režimas... privalo nutraukti tokius nepagrįstus kaltinimus – ir tai ne pirmas kartas, kai jie meta tokius kaltinimus Iranui“, – žurnalistams per spaudos konferenciją sakė iraniečių URM atstovas Saeedas Khatibzadeh.

S. Khatibzadeh pareiškė, kad Teheranas „smerkia“ tokius kaltinimus ir kad „Iranas nė akimirkos nedvejodamas gins savo... interesus ir nacionalinį saugumą“.

Po atakos, nusinešusios dviejų įgulos narių gyvybes, vienas izraeliečių pareigūnas pareiškė, kad Teheranas „sėja smurtą ir naikinimą“.

Šiitiška respublika „yra ne vien Izraelio, bet ir viso pasaulio problema. Jo elgesys kelia pavojų laivybos laisvei ir pasaulinei prekybai“, pridūrė pareigūnas.

Tuo metu Izraelio užsienio reikalų ministras Yairas Lapidas liepė savo šalies diplomatams reikalauti, kad Jungtinės Tautos imtųsi veiksmų Irano atžvilgiu dėl „Irano terorizmo“.

Gavusios pranešimą apie incidentą JAV karinės jūrų pajėgos atvyko į pagalbą Japonijoje registruotam tanklaiviui „Mercer Street“ ir užfiksavo atakos požymių, sakoma Amerikos kariškių pranešime.

Ten pat nurodoma, kad pirminiai požymiai „aiškiai rodo“, jog buvo surengta į drono smūgį panaši ataka. Šiuo metu tanklaivį lydi JAV karinių jūrų pajėgų laivai; amerikiečių kariškiai išsilaipino „Mercer Street“, kad suteiktų pagalbą įgulai.

Analitikų nuomone, šis incidentas labai panašus į vieną iš atsakomųjų smūgių tarp Izraelio ir Irano vykstančiame „šešėliniame kare“, per kurį su abiem šalimis susiję laivai būdavo atakuojami vandenyse aplink Persijos įlanką.

Laivo operatorė „Zodiac Maritime“, priklausanti Izraelio milijardieriui Eyalui Oferui, pranešė, kad per ketvirtadienį įvykusią ataką žuvo du įgulos nariai – rumunas ir Jungtinės Karalystės pilietis, dirbęs Britanijos laivų saugos bendrovėje „Ambrey“.

Tanklaivis buvo užpultas Indijos vandenyno šiaurinėje dalyje, kai plaukė iš Dar es Salamo į Fudžeirą be jokio krovinio.

„Mums nieko nežinoma apie žalą kitiems darbuotojams“, – priduriama bendrovės žinutėje. „Zodiac Maritime“ nurodė, kad tanklaivis šiuo metu plaukia į neįvardytą „saugią vietą“, lydimas amerikiečių pajėgų.

Omano valstybinė naujienų agentūra nurodė, kad šalies karinės jūrų pajėgos pasiuntė į pagalbą vieną savo laivą ir patvirtino, kad ataka įvyko ne sultonato teritoriniuose vandenyse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.