Pasaulyje

2021.07.30 23:46

Vėl kylant užsikrėtimų koronavirusu skaičiui, šalyse įvedami nauji ribojimai, o vakcinacija skatinama ir atostogomis

Jolanta Paškevičiūtė, Gintarė Mockė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.30 23:46

Trumpai atsikvėpęs nuo pandemijos suvaržymų pasaulis vėl pamažu grįžta prie griežtesnės tvarkos, kai sparčiai plinta koronaviruso delta atmaina. JAV visi 4 milijonai federalinių darbuotojų turės pasiskiepyti nuo COVID-19 arba dėvėti kaukes ir nuolat testuotis. Izraelis – pirma šalis, kurioje vyresni nei 60 metų gyventojai skiepijami trečia vakcinos doze.

Izraelyje masiškai skiepyti trečia vakcinos doze bus pradėta sekmadienį, o penktadienį pavyzdį parodė prezidentas Isaacas Herzogas. Šalyje vyresni nei 60 metų asmenys buvo paskiepyti prieš maždaug pusmetį. Sunerimus dėl sparčios delta atmainos plitimo, nutarta pradėti papildomą skiepijimo kampaniją.

„Sprendimas priimtas po išsamių tyrimų ir jų analizės, taip pat dėl rizikos, kurią kelia delta banga. Trečia doze jau vakcinuota 2 tūkstančiai silpno imuniteto žmonių, jokių sunkių nepageidaujamų reiškinių“, – pasakoja Izraelio premjeras Naftali Bennettas.

Pasaulis stabdo delta atmainos plitimą: Izraelyje skiepijama trečia vakcinos doze

„Pfizer“ bendrovė, kurios vakcina skiepijama Izraelyje, pareiškė, kad jos tyrimai rodo, kad trečia dozė apsaugo nuo delta koronaviruso poveikio.

Estijos Tartu mieste beveik pusė 12–17 metų paauglių paskiepyti pirma vakcinos doze. Antro pagal dydį Estijos miesto sveikatos tarnybos stengiasi, kad iki rugsėjo pirmosios būtų paskiepyta 70 procentų paauglių. Jų tėvai turi konsultuotis su gydytoju prieš spręsdami, ar vaiką skiepyti. Asmenys iki 18 metų Estijoje skiepijami tik „Pzifer“ vakcina.

Jungtinėse Valstijose dar reikia galvoti, kaip skatinti žmones skiepytis. Pasak prezidento Joe Bideno, tai gali padėti išvengti verslo, visuomenės gyvenimo stabdymo. Amerikiečiams suteikiamos apmokamos laisvos dienos ne tik, kai skiepysis jie patys, bet ir šeimų nariai.

„Darbuotojams tai nieko nekainuos. Jeigu dar nesuteikėte savo darbuotojams nemokamo laisvadienio, suteikite. Visų federalinių darbuotojų bus paklausta, ar jie pasiskiepiję. Nepateikę pažymų ar nepaskiepyti turės dėvėti kaukes, nesvarbu, kur dirba, tikrintis kartą ar du kartus per savaitę, nes kitaip nebus leista atvykti į darbą“, – tikina prezidentas.

Pasak J. Bideno, Pentagonas turėtų įtraukti vakcinaciją nuo COVID-19 į būtinų kariuomenės skiepų sąrašą, o JAV valdžia svarsto pasiūlyti dar nepaskiepytiems žmonėms po šimtą dolerių, kad paskatintų nueiti į skiepų centrą.

Vašingtone penktadienis paskutinė diena be kaukių. Nuo šeštadienio įsigalios mero nurodymas patalpose visiems, net ir pasiskiepijusiems, dėvėti kaukes, išskyrus mažamečius iki dvejų metų.

„Aš mokytoja, bus tikrai labai sunku dėvėti kaukę 8–9 valandas. Nemanau, kad kaukes turi dėvėti pasiskiepijusieji. Kam tada skiepytis, jei vis tiek reikia kaukės“, – teigia mokytoja Jana.

Iš Jungtinių Valstijų į Tailandą penktadienį turi atkeliauti 1,5 milijono „Pfizer“ vakcinos dozių. Paraginti skiepytis į vakcinavimo centrus atėjo tūkstančiai budistų vienuolių. Iki šiol šalyje buvo skiepijama „Sinovac“, „Sinopharm“ ir „Vaxzevria“ vakcinomis, bet labai vangiai. Todėl ketvirtadienio skaičiai sukrėtė – daugiau nei 17,5 tūkstančio naujai užsikrėtusiųjų per parą, o ligoninės – perpildytos.

Prancūzijos kino teatruose, muziejuose, sporto salėse pradėta reikalauti įrodymo, kad esi pasiskiepijęs nuo COVID-19 ar neigiamo COVID-19 testo pažymėjimo. Vadinamųjų sveikatos pasų reikia norint patekti į visas vietas ar renginius, kuriuose dalyvauja daugiau nei 50 žmonių. Į kaltinimus, kad varžoma laisvė, Vyriausybė atkerta, kad laisvė – tai ne mokesčių vengimas, taisyklių nepaisymas greitkelyje, rūkymas restorane ar atsisakymas skiepytis.

Nuo sekmadienio nepaskiepyti ir nepersirgę COVID-19 keliautojai, atvykstantys į Vokietiją, turės atlikti testą. Nesvarbu, kaip jie atvyksta – lėktuvu, traukiniu ar automobiliu, sakė sveikatos ministras Jensas Spahnas. Nauja taisyklė galioja vyresniems nei 12 metų keliautojams.

Skiepijimo kampanijai Vokietijoje išsikvėpus svarstoma, kokius apribojimus būtų galima taikyti nepasiskiepijusiems. Čekijos Vyriausybė vakcinuotis skatina atostogomis – pasiskiepijusiems pridedamos dvi dienos prie atostogų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.