Pasaulyje

2016.08.21 13:59

Per vestuves Turkijoje sprogus bombai 50 žuvusiųjų ir beveik 100 sužeistų

LRT.lt, BNS 2016.08.21 13:59

Šiurpios atakos Turkijos Gaziantepo mieste vietoje buvo rastos mirtininko liemenės liekanos, sakoma sekmadienį paskelbtame prokuratūros pranešime, kurį cituoja šalies žiniasklaida.

„Pareigūnai su policija nuvyko tirti įvykio vietos ir rado sprogdintojo mirtininko liemenės liekanas“, – sakoma Gaziantepo prokuratūros pranešime.

Per sprogimą, įvykusį pietų Turkijos mieste Gaziantepe, lauke vykusiame vestuvių vakarėlyje, nužudyti bent 50 žmonių ir sužeisti dar beveik 100. Taip, remdamasi šio regiono gubernatoriumi, praneša BBC.Turkijos vyriausybė įvykį pavadino „teroro ataka“ ir įtaria, kad ją įvykdė sprogdintojas savižudis.

Gaziantepas nuo Sirijos sienos nutolęs per 64 km.

Turkijos ministro pirmininko pavaduotojas Mehmetas Simsekas ataką vadino „barbariška“, bet pridūrė: „su Dievo valia, mes tai įveiksime“.

Sprogimas įvyko miesto dalyje, kur gyvena daug studentų po to, kai vestuves švenčiantys svečiai išėjo šokti į gatvę.

Vietos politikas Mahmutas Togrulas „Reuters“ tvirtino, kad tai buvo kurdų vestuvių šventė. Jo atstovaujama prokurdiška Žmonių demokratinė partija (HDP) pranešė, kad tai buvo vieno partijos narių vestuvės.

Kaip praneša Turkijos „Dogan“ naujienų agentūra, pora, kurios vestuvės buvo švenčiamos, neseniai persikėlė į Gaziantepo miestą iš kurdiško Sirto miesto, kad pabėgtų nuo kovų tarp kurdų sukilėlių ir saugumo pajėgų.

Sekmadienio rytą sulaužytos garažo durys ir išdužę langai buvo matomi įvykio vietoje, praneša „Reuters“.

Vienas iš liudininkų, 25-erių Velis Canas sakė, kad „šventė jau ėjo į pabaigą, kai tarp šokančiųjų pasigirdo sprogimas. Po to visur buvo kraujas ir negyvi kūnai“ 

Sprogimas buvo girdimas visame mieste.

Kol kas nė viena gruopuotė neprisiimė atsakomybės už išpuolį, bet Turkijos valdžia praneša, kad sprogimą galėjo įvykdyti „Islamo valstybė“, kuri, kaip yra žinoma, turi savo narių, veikiančių šiame pasienio ruože.

Per pastaruosius metus Turkija patyrė ne viena sprogdinimą, kuriuos vykdė tiek „Islamo valstybė“, tiek kurdai. Paskutinis išpuolis buvo įvykdytas birželį Stambulo oro uoste, kur buvo nužudyti daugiau kaip 40 žmonių.

Džihadistai neseniai prarado užgrobtų teritorijų šiaurės Sirijoje. Valstybinės kariai sukilėliai rengiasi atkovoti ir daugiau žemių, kurias dabar valdo „Islamo valstybė“. 

Jei šią ataką vis dėlto įvykdė „Islamo valstybė“, gali būti spekuliuojama, kad tai – keršto ataka, kuria siekiama parodyti grupuotės galią.

BBC korespondentas Serefas Isleris, gyvenantis Gaziantepe, tvirtino, kad ataka „buvo įvykdyta mieste, kuris jau svyruoja ant ribos dėl to, kas vyksta kitoje sienos pusėje“. Vis dėlto, priduria jis, didelį susirūpinima kelia tai, kad atakas taikinys – vestuvių vakarėlis.

„Vestuvės Turkijoje laikomos šventomis ir labai linksmomis šventėmis. Taigi, bandymas tai specialiai paversti žudynėmis sulaukė daug kritikos. Turkijos visuomenė yra sukrėstė, kad išpuolis buvo nutaikytas į vestuves, kurios turėjo būti laimingiausia jaunavedžių diena“, – sako BBC korespondentas.

Turkijos prezidentas: Gaziantepo išpuolio „tikėtinas kaltininkas“ yra IS

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį pareiškė, kad kruvino šeštadienio išpuolio, per kurį buvo susprogdinta bomba šalies pietrytiniame Gaziantepo mieste ir kuris nusinešė mažiausiai 30 žmonių gyvybes, „tikėtinas kaltininkas“ veikiausiai yra džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS).

R. T. Erdoganas išplatintame pranešime pažymėjo, kad „nėra skirtumo“ tarp JAV įsikūrusio pamokslininko Fethullah Guleno judėjimo, kurį jis kaltina dėl nepavykusio liepos 15-osios perversmo, uždraustos Kurdistano darbininkų partijos (PKK) ir „Daesh“ (IS), tikėtinos atakos Gaziantepe kaltininkės“.

„Mūsų šalis ir mūsų tauta ir vėl turi vieną žinią tiems, kas rengia prieš mus atakas, – jums nepasiseks!“, - sakė jis.

Premjeras vadina „šėtoniškomis atakomis“

Premjeras Binali Yildirimas sakė, kad Gaziantepas pademonstruos tokią pačią dvasią, kaip 1921 metais, kai per Turkijos nepriklausomybės karą nugalėjo prancūzų pajėgas ir prie originalaus savo pavadinimo „Antepas“ gavo priedėlį „Gazi“, kuris reiškia „karo didvyrį“.

„Mūsų sielvartas didelis, bet neabejokite (tuo, kad) mūsų vienybė ir ėjimas išvien nugalės visas šias šėtoniškas atakas“, – sakė jis.

Mehmetas Erdoganas, valdančiosios Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) įstatymų leidėjas iš Gaziantepo, sakė, jog kol kas nėra aišku, kas atsakingas už šį kruviną sprogimą, tačiau pridūrė, kad esama didelės tikimybės, jog tai buvusi mirtininko ataka.

Įstatymų leidėjas pridūrė, kad tokio pobūdžio atakas paprastai rengia arba džihadistų grupuotė „Islamo valstybė“ (IS), arba Kurdistano darbininkų partija (PKK).

Gaziantepas, didelis miestas vos 60 km į šiaurę nuo Sirijos sienos, tapo centru nuo pilietinio karo bėgantiems sirams.

Tačiau jau seniai nuogąstaujama, kad jame, be pabėgėlių ir opozicijos aktyvistų, yra ir daug džihadistų.

Nuotraukose iš įvykio vietos matyti baltomis paklodėmis uždengti lavonai ir gatvėje guodžiami aukų giminaičiai.

Kurdų kovotojai šiemet jau du kartus kruvinomis atakomis smogė Ankarai, o IS sprogdintojai mirtininkai du kartus žudė turistus Stambulo centre.

Šalis dar nėra atsigavusi po nesėkmingo liepos 15-osios bandymo įvykdyti perversmą, dėl kurio kaltinamas F. Gulenas ir po kurio vykdomas negailestingas „valymas“ visose valstybinėse institucijose.

Ketvirtadienį 12 žmonių žuvo per virtinę bombų sprogimų, kurių taikinys buvo turkų saugumo pajėgos ir dėl kurių yra kaltinama PKK, po nesėkmingo pučo, regis, suintensyvinusi savo atakų kampaniją.

R. T. Erdogano pareiškime sakoma, kad PKK atakos prieš saugumo pajėgas vien per praėjusį mėnesį pareikalavo 70 gyvybių.

Kaip ir ankstesnių atakų atvejais, Turkijos transliacijų priežiūros institucija RTUK uždraudė rodyti filmuotus reportažus iš atakos Gaziantepe vietos.

Sprogimas nugriaudėjo po „aktyvesnės Turkijos“ pažado

Sprogimas Gaziantepe nugriaudėjo tą pačią dieną, kai B. Yildirimas pažadėjo, kad Ankara ateinantį pusmetį vaidins „aktyvesnį“ vaidmenį sprendžiant jau daugiau kaip penkerius metus trunkančio Sirijos pilietinio karo problemą.

Parodydamas ženklą, kad Turkijos pozicija palaipsniui tampa artimesnė Rusijos ir Irano pozicijai, jis pridūrė, kad Sirijos prezidentas Basharas al Assadas laikinai, pereinamuoju laikotarpiu, galėtų likti.

Iranas ir Rusija yra pagrindiniai B. al Assado sąjungininkai, o Turkija visuomet tvirtino, kad jo pasitraukimas yra išankstinė sąlyga konfliktui užbaigti.

Turkija ilgai buvo kaltinama žiūrėjimu pro pirštus į IS kilimą Sirijoje ar net jo skatinimu, bet pati šiuos kaltinimus kategoriškai neigia.

Tačiau Vakarų valstybės sako, kad Turkija po šiemetinių atakų jos teritorijoje, dėl kurių kaltinama IS, pradėjo imtis griežtų veiksmų prieš šią grupuotę ir ėmėsi blokuoti džihadistų judėjimą per sienas.

Lietuvos politikai reiškia užuojautą

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė gilią užuojautą Turkijos Prezidentui R. T. Erdoganui dėl Gaziantepo mieste įvykdyto teroro akto, kuris nusinešė dešimtis nekaltų gyvybių.

„Griežtai smerkiame tokį žiaurų ir nepateisinamą išpuolį. Šią sunkią valandą aukų artimiesiems ir visiems Turkijos žmonėms linkime stiprybės bei susiklausymo“, – rašoma prezidentės užuojautoje.

Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius reiškia užuojautą Turkijai dėl Gaziantepo mieste įvykdyto teroro akto. 

„Esame sukrėsti dėl skaudžių įvykių Turkijoje, nusinešusių žmonių gyvybes. Vyriausybės vardu reiškiu gilią užuojautą žuvusiųjų šeimoms ir artimiesiems bei linkiu sveikatos ir stiprybės sužeistiesiems, o Turkijos žmonėms – vienybės ir susitelkimo“,   – sako vyriausybės vadovas A. Butkevičius.

Reaguodamas į teroro išpuolį Turkijos Gaziantepo mieste, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pasmerkė šį nežmonišką, nekaltų žmonių gyvybes nusinešusį nusikaltimą.

„Reiškiu užuojautą žuvusiųjų ir nukentėjusiųjų artimiesiems, visiems Turkijos žmonėms. Esame solidarūs su Turkijos tauta šią skaudžią netekties  valandą“, – sakė ministras.

Smerkiame visas terorizmo apraiškas ir remiame tarptautines pastangas kovojant su terorizmu, tvirtino L. Linkevičius.

Pastarojo meto išpuoliai Turkijoje:

Rugpjūčio 18 d. Pietryčių Turkijoje sprogus bomboms žuvo keturi policijos pareigūnai ir du civiliai. Kaltinimai metami Kurdistano darbininkų partijai (PKK).

Rugpjūčio 10 d. Mažiausiai aštuoni žmonės žuvo po PKK kovotojų išpuolio prieš policijos automobilius pietrytiniame regione. Liepos 30 d. Karinę bazę atakavę 35 kurdų kovotojai žuvo po susirėmimo su Turkijos kariuomenės pajėgomis.

Birželio 29 d. Per išpuolį Stambule, Atatiurko oro uoste, sprogus bomboms ir nuo kulkų žuvo 41 žmogus. Dėl išpuolio kaltinama „Islamo valstybė“.

Birželio 7 d. Septyni policijos pareigūnai ir keturi civiliai žuvo sprogus bombai Stambulo autobuse. Vėliau atsakomybę už sprogdinimą prisiėmė kurdų kovotojų grupuotė „Kurdistano laisvės sakalai“ (TAK).

Kovo 19 d. Keturi žmonės žuvo po savižudžio susisprogdinimo centrinėje Stambulo gatvėje. Dėl išpuolio kaltinama „Islamo valstybė“.

Kovo 13 d. 37 žmonės žuvo po kurdų kovotojų suorganizuoto savižudės susisprogdinimo automobilyje Ankaroje.

Vasario 17 d. 28 žmonės žuvo nugriaudėjus detonuoto automobilio sprogimui Ankaroje.

Sausio 12 d. 10 žmonių, tarp kurių aštuoni turistai iš Vokietijos, žuvo per mirtininko susisprogdinimą Stambule. Manoma, kad išpuolį suorganizavo „Islamo valstybė“. 2015 m. spalio mėn. Daugiau nei 100 žmonių žuvo po dviejų mirtininkų susisprogdinimo per taikų prokurdiškų aktyvistų mitingą Ankaroje. Tai buvo daugiausia žmonių gyvybių nusinešęs Turkijoje įvykdytas tokio pobūdžio išpuolis.