Pasaulyje

2021.07.30 15:01

Lukašenka sako, kad dėl tariamos NATO grėsmės gali prašyti Rusijos atsiųsti karių

BNS2021.07.30 15:01

NATO sistemingai telkia puolamąją infrastruktūrą palei Baltarusijos sienas, penktadienį pareiškė neteisėtas autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka. Aljansas naujų pajėgumų prie Baltarusijos sienos nėra dislokavęs, Lietuvos kariuomenė dirba Baltarusijos pasienyje, siekdama užtikrinti sienos apsaugą.

„Mūsų šalis, būdama jungiamoji grandis tarp Vakarų ir Rytų, pateko į civilizacijų konfrontacijos epicentrą. Mes netirštiname spalvų, o konstatuojame faktą: prie mūsų sienų metodiškai telkiama NATO puolamoji karinė infrastruktūra“, – A. Lukašenką citavo valstybinė naujienų agentūra BELTA.

A. Lukašenkos teigimu, be Lenkijoje dislokuotų tarptautinių pajėgų, prie Baltarusijos formuojama nauja mechanizuota divizija, palaikoma šiuolaikinių amerikietiškų tankų „Abrams“.

JAV ir Lenkija pernai pasirašė gynybos bendradarbiavimo susitarimą, o Vašingtonas pranešė apie tai, kad Lenkijoje laikomas apie 4,5 tūkst. karių rotuojamas kontingentas bus padidintas tūkstančiu papildomų karių, kuris padės užtikrinti šalies saugumą. Lenkijos kariuomenė taip pat ketina įsigyti iš JAV 250 „Abrams“ tankų.

„Rusija ir daugelis kitų šalių yra suinteresuotos stipria Baltarusija. Nes tai yra pačios Rusijos stiprybė. Destabilizacija Europos centre tikrai bus užkrečiama ir sukels grandininę reakciją, kuri išplis į Rytus, Vakarus ir Pietus“, – pareiškė A. Lukašenka.

Jis sakė esąs pasirengęs dislokuoti savo šalyje rusų karių, jei padėtis paaštrės. Rudenį Baltarusijos teritorijoje vyks bendros Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos „Zapad 2021“.

„Jei reikės dėl mūsų kuriamos Sąjunginės valstybės saugumo, Baltarusijos ir Rusijos saugumo, čia dislokuoti visas ginkluotąsias pajėgas su visų rūšių ginkluote – jos čia bus nedelsiant dislokuotos“, – perspėjo A. Lukašenka.

Tuo metu Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas penktadienį sakė, kad Minskas dar neprašė Kremliaus dislokuoti pajėgas Baltarusijos teritorijoje.

„Šiuo klausimu iš Baltarusijos negauta jokių kreipimųsi. Jūs žinote, kad tai įmanoma tik po oficialaus vienos šalies vadovų kreipimosi į kitos šalies vadovus. Šiuo atžvilgiu yra įstatymų nustatytų procedūrų ir įstatymų nustatytų įgaliojimų“, – žurnalistams pareiškė D. Peskovas.

Jis taip pat pabrėžė, kad šiuo metu dislokuoti rusų karių Baltarusijoje nebūtina.

Kalbėdamas apie Vakarų sankcijas, A. Lukašenka tvirtino, kad pagrindinis jų tikslas yra išprovokuoti neramumus.

„Vakarai patys supranta sankcijų taktikos nuostolingumą. Todėl sankcijas ir taiko etapais – paketais. Jie ieško mūsų skausmingų vietų. Visų pirma smogiama baltarusių ekonomikos eksportiniams sektoriams: naftos chemijos, mašinų gamybos, kalio ir taip toliau. Tačiau pagrindinis tikslas yra palikti žmones be pensijų, atlyginimų, pašalpų, švietimo, medicinos paslaugų ir sukelti baltarusių nepasitenkinimą“, – pareiškė valstybės vadovas.

Praėjusį mėnesį Europos Sąjunga ėmėsi baudžiamųjų priemonių prieš pagrindinius Baltarusijos ekonomikos sektorius, Minskui priverstinai nutupdžius „Ryanair“ lėktuvą ir sulaikius opozicijos tinklaraštininką Ramaną Pratasevičių.

Be to, Briuselis grasino išplėsti sankcijas, pernai paskelbtas Baltarusijai dėl brutalių protestų malšinimo po suklastotų prezidento rinkimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.