Pasaulyje

2016.08.20 14:35

Turkijos parlamentas ratifikavo santykius su Izraeliu normalizuosiančią sutartį

BNS2016.08.20 14:35

Turkijos parlamentas šeštadienį patvirtino sutartį, turinčią padėti normalizuoti santykius su Izraeliu, o šis žingsnis buvo atliktas vėliau negu planuota dėl praeitą mėnesį šalyje mėginto įvykdyti perversmo, pranešė valstybinė žiniasklaida.

Įstatymų leidėjai, besiruošiantys išeiti vasaros atostogų, ratifikavo susitarimą atkurti abiejų šalių ryšius po šešerius metus trukusios nesantaikos.

Pagal šią sutartį Izraelis sumokės Turkijai 20 mln. JAV dolerių (17,7 mln. eurų) kompensaciją už 2010 metais izraeliečių specialiųjų pajėgų surengtą reidą prieš laivų flotilę, mėginusią nugabenti į blokuojamą Gazos Ruožą humanitarinės pagalbos siuntą, nurodė valstybinė Anatolijos naujienų agentūra.

Per tą ataką viename laive, plaukusiame su Turkijos vėliava, žuvo 10 Turkijos piliečių.

Įsigaliojus sutarčiai, Izraelis perves „svarią sumą“ per 25 darbo dienas, sakoma pranešime.

Abi šalys susitarė, kad konkretūs Izraelio piliečiai nebus laikomi atsakingi dėl minėto reido nei baudžiamosios teisės požiūriu, nei finansiškai.

Izraelio ministrai sutarčiai su Turkija pritarė birželį, bet Ankara nepasiuntė jos patvirtinti parlamentui numatytu laiku, mat Turkijoje kilo sumaištis dėl liepos 15-ąją mėginto įvykdyti karinio pučo.

Dabar, kai sutartis jau ratifikuota, abi šalys turėtų apsikeisti ambasadoriais ir visiškai atkurti diplomatinius ryšius.

Pagal naująjį susitarimą taip pat bus sušvelninta islamistų judėjimo „Hamas“ kontroliuojamo Gazos Ruožo blokada: Turkijai bus leista gabenti humanitarinės pagalbos krovinius ten gyvenantiems palestiniečiams per vieną Izraelio jūrų uostą – Ašdodą.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu anksčiau kalbėjo apie gerėjančių santykių teikiamus ekonominius privalumus ir minėjo galimybę nutiesti į Turkiją vamzdyną žydų valstybės išgaunamų dujų eksportui.

Abiejų šalių pakartotinis suartėjimas prasidėjo po slaptų derybų, surengtų 2014-ųjų gruodį Ženevoje ir šių metų balandį – Londone.

Turkija atrodo siekianti grįžti prie užsienio politikos principo „jokių problemų su kaimynėmis“, kai šalis taip pat normalizavo santykius su Rusija. Ankaros ir Maskvos ryšiai pašlijo pernai lapkritį, kai Turkija prie sienos su Sirija numušė vieną Rusijos karo lėktuvą .

Anksčiau šį mėnesį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas apsilankė Sankt Peterburge, surengęs pirmąjį vizitą užsienyje po sužlugdyto perversmo. Šiame mieste jis pirmąkart nuo praeitų metų susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt