Pasaulyje

2021.07.29 17:22

Vokietija kovoja su potvynių padariniais: pavojų kelia šiukšlių kalnai ir platinama dezinformacija

Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.29 17:22

Vokietijos Vyriausybė įspėja, kad gelbėjimo ir atstatymo darbus potvynio vietose apsunkina ir dezinformacija, esą radikalų organizacijos išnaudoja nelaimę politiniams tikslams. Tuo metu aplinkosaugininkai nerimauja dėl atliekų gausos, ilgainiui galinčios sukelti pavojų gyventojams, ir taip nukentėjusiems nuo potvynio.

Pastarąsias savaites Pietų Vokietijos miesto Bad Nojenaro gyventojai Aaro upę gali kirsti tik taip.

Žinios. COVID-19 sparčiai plinta: daugėja raudonųjų savivaldybių

Kai tiltai potvynio sugriauti, beveik 30 tūkstančių miesto gyventojų valdžia bando atkurti bet vieną įprasto susiekimo per upę kelią.

„Potvynis sunaikino visus miesto tiltus. Šis – laikinas turėtų bent šiek tiek palengvinti susisiekimą“, – aiškina statybų vadovas Dominicas Baltesas.

Bet viena – atkurti potvynio sugriautą susiekimą ir infrastruktūrą, kita – susidoroti su tuo, kas iš jų liko. Galinga stichija paliko sunkiai įveikiamus nuolaužų ir šiukšlių kalnus.

Tiek atliekų specialistai sako dar nematę. Belgija skaičiuoja pusantro milijono tonų. Vokietijoje dėl tikslaus skaičiaus tik spėliojama, galbūt šimtai tūkstančių tonų. Bet tikslus mastas paaiškės, tik baigus valymo darbus.

„Tokios situacijos Vokietijoje niekada nebuvo. Vis dar nenutuokiame kiek atsirado šiukšlių, galime tik spėti. Viliuosi, kad bent įpusėjome darbą“, – teigia sąvartyno vadybininkas Sascha Hurtenbachas.

O darbas kitoks. Rūšiuojama tik dalis surinktų šiukšlių. Perdirbėjai nespėja dirbti, vietomis atkirti tarpusavyje ar su dumblu susimaišiusių atliekų neįmanoma.

Specialistai nerimauja dėl taršos. Tarp atliekų – ne tik baldų nuolaužos, bet ir buitinė technika, pavojingos medžiagos, galinčios apnuodyti ir geriamojo vandens šaltinius.

Skubama ir apžiūrėti bei surinkti tūkstančius potvynio sugadintų automobilių, taip pat keliančių pavojų gyventojams.

„Jei matėte, kaip vandens jėga automobilius gatvėse daužė vieną į kitą, galite įsivaizduoti, kad kai kurių bakai buvo pažeisti, galėjo išsilieti benzinas ar kitos medžiagos, tad padėtis gali būti labai pavojinga“ – teigia krano valdytojas Karlas-Heinzas Bedau.

Bet atsitiesti po potvynių sunkiau ne tik dėl nematytų šiukšlių kalnų. Vyriausybė įspėja, kad apie stichiją ir gelbėjimo darbus plinta dezinformacija, savanoriais ar pareigūnais apsimetantieji skleidžia melus, esą pagalba atitraukiama. Užsipuolami ir patys gelbėtojai.

„Esame susirūpinę ir šokiruoti, kad pastarosiomis savaitėmis po potvynio sukeltos nelaimės dalis žmonių išnaudoja šią situaciją tyčia, skleidžia melagienas“ – teigia Vokietijos Vyriausybės atstovė spaudai Ulrike Demmer.

Tuo metu Belgijoje, vienoje labiausiai potvynio paveiktoje Lježo provincijoje, išaugus nusikaltimų skaičiui, vietinė policija nebespėja reaguoti. Pastiprinimas atvyksta ir iš Briuselio.

„Dėkoju atvykusiam pastiprinimui, nes be jo, nesugebėtume užtikrinti pakankamo pareigūnų skaičiaus ir išvengti išaugusių plėšimų. Mūsų pareigūnai pavargę, nes dabar atostogų metas, o dalis atostogas atšaukia“ – pabrėžia Vervjė policijos vadas Alainas Barbier.

Skelbiama, kad plėšikai taikosi į potvynio nuniokotus privačius namus ar įstaigas bei laikinai įsteigtus centrus, kur kaupiama pagalba nukentėjusiems.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.