Pasaulyje

2021.07.29 17:19

Landsbergis: Lukašenkos režimui nusiųstas aiškus signalas, kad ES įves naujas sankcijas, jei migrantų srautas nesustos

LRT.lt2021.07.29 17:19

Neteisėto Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimui nusiųstas aiškus signalas, kad Europos Sąjunga (ES) įves naujas sankcijas, jeigu migrantų srautas nesustos, savo feisbuko paskyroje ketvirtadienį skelbia Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Ministro teigimu, šiandien Lietuvoje lankosi Irako delegacija, kuri susitinka su visomis pagrindinėmis institucijomis, lankosi migrantų stovyklose.

„(Jie – LRT.lt) pateikė labai daug informacijos iš nelegalių migrantų, jau padėjo nustatyti jų tapatybę. Norėčiau būti optimistiškas, nes tai vienas iš konkrečių pažadų, kurių sulaukėme Bagdade, tačiau kol nesulauksime nepradėsime grąžinti žmonių ar skrydžių skaičius nepradės mažėti – tol nepradėsime džiaugtis.

Jei įvertinsime, kad Irako specialistų vizitas sėkmingas, esame suplanavę mūsų specialistų vizitą į Iraką, kurie yra pasirengę supažindinti Irako teisėsaugą su mūsų iš migrantų liudijimų surinkta informacija. Jei toliau einame gera kryptimi, planuojamas vizitas ir į Irako kurdų sostinę Erbilį. Šiandien dar sykį pakviečiau Irako vyriausybę kuo skubiau nutraukti skrydžius į Minską ir atidaryti konsulinę specialiąją misiją Lietuvoje“, – įraše dėsto jis.

Pasak G. Landsbergio, jis praktiškai kasdien kalbasi su ES institucijų atstovais, kitų valstybių ministrais dėl pagalbos Lietuvai.

„Tačiau kelias tas pats – nesvarbu kiek mums siųs palapinių ar čiužinių, jei srautas nenukertamas, priemonių visada trūks. Nepaisant to, kad ir palapinių ir čiužinių reikia, ne tai yra ES migracijos politikos ašis. Pagrindinis uždavinys kurį perduodame ES institucijoms – turite padėti mums išardyti tinklą ir padėti grąžinti žmones – disrupt and return“, – rašo jis.

Anot ministro, Europa neturi efektyvios migracijos politikos, bet Lietuva galėtų tapti atspirtimi, kai susitarsime, „ar ES saugo savo sienas ir ar geba atsilaikyti prieš hibridines atakas, ar tik apsirūpina palapinėmis“.

„Paramos ir palaikymo sulaukiame tikrai labai daug, tačiau turime suprasti, kad kartu turi vykti ir paradigminė kaita. Europa turi dar daug nepanaudotų svertų įtikinti Iraką ir Turkiją išardyti migracijos srautą bei priversti A. Lukašenką persigalvoti. Esame pateikę galimų priemonių sąrašus kolegoms institucijose, turime ir tai, ką galėtume vadinti morkomis ir tai, ką lazdomis, jeigu pastangos būtų nepakankamos. Režimui taip pat yra nusiųstas aiškus signalas, kad ES įves naujas sankcijas, jeigu srautas nesustos. (...)

Kada tiksliai suveiks dar didesnis diplomatinis spaudimas režimui, ar ES ir Lietuvos pastangos išardyti tinklą ir grąžinti neteisėtus migrantus namo, pasakyti dar anksti. Todėl tuo pat metu turime premjeres aiškų pažadą, kad Lietuva turės fizinę sieną su Baltarusija, su ar be ES pagalbos, mes ją pastatysime“, – sako G. Landsbergis.

LRT.lt primena, kad Lietuvos pareigūnai teigia, jog Minsko režimas prisideda prie neteisėtos migracijos per Baltarusiją į Lietuvą. Lietuvos sieną šiemet jau kirto daugiau nei 3 tūkst. neteisėtų migrantų. Lyginant su priešpandeminiu laikotarpiu, neteisėtai sieną iš Baltarusijos pereinančių žmonių skaičius yra smarkiai išaugęs. 2020 m. dėl COVID-19 pandemijos trečdaliu sumažėjo neteisėtos migracijos srautas į Lietuvą. Didžioji dalis šiuo metu atvykstančių neteisėtų migrantų yra iš Irako, kur tęsiasi ginkluotas konfliktas, bei politinė ir ekonominė krizė. Dėl neteisėtų migrantų srauto Lietuva yra paskelbusi ekstremalią situaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.