Pasaulyje

2021.07.29 15:35

Adomėnas Kanados žiniasklaidai: Lietuva rengiasi siūlyti humanitarines vizas Honkongo gyventojams

LRT.lt2021.07.29 15:35

2018 m. Kinija suėmė du Kanados piliečius – Michaelį Kovrigą ir Michaelį Spavorą – praėjus vos kelioms dienoms po to, kai Kanada sulaikė JAV ieškomą vieną iš „Huawei“ vadovių Meng Wanzhou. Lietuvos užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas Kanados leidiniui „The Globe and Mail“ pareiškė, kad tai „pažadino“ demokratines valstybes santykiuose su Kinijos komunistų partija.

Anot viceministro, kanadiečių suėmimas, kalinimas ir Honkongo prodemokratinių protestuotojų sulaikymai bei teismai turėtų paskatinti demokratines valstybes bendradarbiauti. 2018 m. Pekinas suėmė šalyje viešėjusius buvusį Kanados diplomatą, analitiku tuo metu dirbusį M. Kovrigą bei verslininką M. Spavorą. Po 18 mėn. kalinimo jiems oficialiai buvo pateikti kaltinimai šnipinėjimu, šių metų kovą vyko slapti teismo posėdžiai, nors nuosprendžiai nėra pareikšti.

„Visi šie faktai susideda. Tikiuosi, kad tai pažadins ir daugiau visuomenių. Demokratijos turi susivienyti ir dirbti kartu, kad būtų išsaugota ir apginta (taisyklėmis paremta) pasaulio tvarka“, – M. Adomėnas antradienį sakė „The Globe and Mail“.

Anot viceministro, demokratijos turi priešintis Kinijos pareiškimams „kad Torontui ir Sindziangui taikomi ne vienodos žmogaus teisių normos. Ar kad demokratija nėra universalus žmonių progreso matas, kurį galima pakeisti vystymusi“.

„The Globe and Mail“ straipsnyje Lietuva pateikiama kaip drąsi, Pekino spaudimui besipriešinanti šalis. Šį pavasarį Seimas Pekino veiksmus Sindziango regione įvardino uigūrų genocidu, pasitraukė iš Kinijos suburto 17+1 bendradarbiavimo formato, taip pat rudenį žada atidaryti ekonominę atstovybę Taivane, o Taivanas – Vilniuje, Lietuva taip pat siunčia paramą Taivanui, kovojančiam su COVID-19 atvejų banga.

Taivanas yra „gyvas pavyzdys, kad demokratija ir Kinijos kultūra yra suderinamos, nors komunistinio režimo apologetai Kinijoje tai neigia“.

Nepaisant Pekino grasinimų, M. Adomėnas sakė, kad kol kas jokių veiksmų prieš Lietuvą Kinijos valdžia nesiėmė. Viceministras taip pat užsiminė, kad Lietuva rengiasi siūlyti humanitarines vizas iš Honkongo dėl Pekino spaudimo bėgantiems žmonėms. Tokį žingsnį yra žengusi Jungtinė Karalystė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.