Pasaulyje

2021.07.29 13:44

Sakartvelas nyra į politinę krizę – valdantieji atšaukė ES suderėtą kompromisą su opozicija

atnaujinta 16.36
LRT.lt, BNS2021.07.29 13:44

Valdančioji Sakartvelo partija „Sakartvelo svajonė“ pranešė anuliuojanti kompromisinį susitarimą su opozicinėmis jėgomis, kurio sudaryme tarpininkavo Europos Sąjungos (ES) vadovai. Tai šalį veda į dar gilesnę politinę krizę, pažymi „Radio Free Europe/Radio Liberty“.

„Sakartvelo svajonės“ vadovas Iraklis Kobachidzė trečiadienį apkaltino opoziciją, kad ši nesilaiko susitarimo, nes esą į parlamentą posėdžiauti negrįžo dar apie pusė opozicijos politikų.

I. Kobachidzė sakė, kad nors mažesnės opozicijos partijos pasirašė susitarimą, pagrindinė opozicinė jėga – Jungtinis nacionalinis judėjimas – to vis dar nepadarė, nors šios partijos parlamentarai grįžo prie darbo.

Sakartvelą apėmė politinė krizė po 2020-ųjų rudenį vykusių parlamento rinkimų, kuriuose daugumą laimėjo „Sakartvelo svajonė“. Opozicija teigia, kad rinkimai buvo suklastoti, todėl boikotavo išrinktų politikų darbą parlamente.

ES, kartu su JAV, tarpininkavo politiniame ginče, o Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charles`is Michelis pasiekė kompromisinį susitarimą. Pagal jį 2022-aisiais turi būti šaukiami pirmalaikiai parlamento rinkimai, jei „Sakartvelo svajonė“ spalį vyksiančiuose savivaldos rinkimuose nesurinks 43 proc. balsų, susitarime taip pat numatomas galių pasidalijimas parlamente, teismų sistemos reformos rėmai ir siūlomi rinkimų komisijos pakeitimai, rašo „Radio Free Europe/Radio Liberty“.

I. Kobachidzė sakė, kad esminiai susitarimo punktai yra įgyvendinti, tačiau dėl kompromiso atšaukimo kelių opozicinių partijų politikai žada vėl boikotuoti darbą parlamente ir savivaldos rinkimus.

Birželio pradžioje Sakartvele lankėsi Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, susitikęs su šalies vadovais, valdančiųjų ir opozicinių partijų atstovais. Po susitikimų jis teigė, kad visos partijos, nepaisant nesutarimų, laikosi vieningo požiūrio dėl strateginių šalies tikslų.

ES ir JAV ragina grįžti

Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paragino Sakartvelo valdančiąją partiją grįžti prie susitarimo su opozicija, kuriuo siekta nutraukti užsitęsusią politinę krizę.

AV ambasada ketvirtadienį pareiškė, kad Vašingtonas „giliai sunerimęs ir susierzinęs dėl vienpusio partijos „Sakartvelo svajonė“ sprendimo pasitraukti iš balandžio 19 dienos susitarimo“.

„Vašingtonas yra vis labiau sunerimęs dėl pakartotinių žingsnių atgal Sakartvelo kelyje demokratinės ateities link“, – sakoma ambasados pareiškime.

Jame priduriama, kad šis žingsnis „tik sukuria daugiau politinio nestabilumo šaliai ir kelia klausimų dėl „Sakartvelo svajonės“ įsipareigojimo siekti Sakartvelo demokratinių tikslų“.

„Ir toliau spaudžiame visas šalis pasirašyti ir pilnai įgyvendinti susitarimą“, – pabrėžiama pareiškime.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles`is Michelis savo ruožtu paragino Sakartvelo partijas gerbti susitarimą, kuriam jis tarpininkavo, ir sakė vedantis „konsultacijas su keliais Sakartvelo politiniais veikėjais“.

Jis nurodė, kad trečiadienį buvo susitikęs su Sakartvelo prezidente Salome Zurabišvili „aptarti situacijos bei ES ir Sakartvelo santykių“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.