Pasaulyje

2021.07.28 15:46

Rusija ir JAV pradeda naujas derybas santykiams stabilizuoti, bet „lūkesčių kartelė“ nuleista žemai

atnaujinta 17.31
BNS2021.07.28 15:46

Jungtinės Valstijos ir Rusija trečiadienį Ženevoje rengia naują derybų, per kurias siekiama stabilizuoti įtemptus Maskvos ir Vašingtono santykius, raundą.

Šiomis derybomis tęsiamas strateginis dialogas, užmegztas praėjusį mėnesį tame pačiame Šveicarijos mieste per pirmąjį rusų vadovo Vladimiro Putino ir JAV prezidento Joe Bideno susitikimą.

Trečiadienio susitikimas vyksta už uždarų durų, jo nenušviečia žiniasklaida.

Deryboms vadovauja JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Wendy Sherman ir Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas. Susitikimas tikriausiai truks visą dieną.

Maskva ir Vašingtonas nepuoselėja didelių lūkesčių ir nesitiki jokių įspūdingų rezultatų iš pastarojo susitikimo, lygiai kaip ir iš birželio 16-ąją įvykusių prezidentų derybų.

Per derybas planuojama aptarti keblų ginklų kontrolės klausimą, o amerikiečių delegacijoje taip pat dalyvaus Bonnie Jenkins, neseniai patvirtinta kaip valstybės sekretoriaus pavaduotoja, atsakinga už ginklų kontrolę.

„Per šį dialogą siekiame padėti pagrindą būsimoms ginklų kontrolės ir rizikos mažinimo priemonėms“, – sakoma JAV valstybės departamento pranešime.

S. Riabkovas savo ruožtu Rusijos naujienų agentūroms antradienį sakė, kad šios derybos leis Maskvai „suprasti, kiek rimtas yra mūsų JAV kolegų nusiteikimas kalbant apie koncentruoto, energingo dialogo dėl strateginio stabilumo užmezgimą“.

Tačiau jis pridūrė: „Dabar nekelčiau lūkesčių kartelės.“

Įtempti santykiai

Derybos rengiamos tvyrant įtampai dvišaliuose santykiuose keliose srityse, o Vašingtonui perspėjant Maskvą, kad gali imtis atsakomųjų veiksmų daugėjant kibernetinių atakų, per kurias reikalaujama išpirkų ir dauguma kurių, JAV pareigūnų teigimu, vykdomos iš Rusijos.

Maskva neigia savo atsakomybę.

J. Bidenas antradienį išsakė susirūpinimą dėl pastaruoju metu padažnėjusių kibernetinių atakų, įskaitant išpirkos reikalaujančių virusų (angl. ransomware) atakas.

Jis taip pat apkaltino Rusijos vadovą siekiu sutrikdyti 2022-ųjų Kongreso rinkimus skleidžiant „dezinformaciją“.

„Tai aiškus mūsų suvereniteto pažeidimas“, – kalbėjo jis ir pažėrė aštrios kritikos Rusijos prezidentui.

V. Putinas turi „tikrą problemą, jis vadovauja ekonomikai, turinčiai branduolinių ginklų ir nieko daugiau“, sakė J. Bidenas.

„Jis žino, kad popieriai prasti, todėl, mano požiūriu, jis dar pavojingesnis“, – kalbėjo prezidentas.

Tuo metu Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas po šių pareiškimų trečiadienį sakė, kad Rusija vargu ar gali pavadinti JAV partnerėmis, greičiau – oponentėmis.

Jis pažymėjo, kad, „deja, kol kas neturime nei kokių nors partneriškų programų, nei santykių“.

Vis dėlto V. Putinas pasveikino J. Bideno pastangas atnešti daugiau nuspėjamumo į dvišalius santykius.

Per jųdviejų susitikimą Ženevoje praėjusį mėnesį prezidentai paspaudė vienas kitam ranką ir ilgiau kaip tris valandas kalbėjosi.

Skelbdami apie būsimą dialogą JAV ir Rusijos prezidentai pažymėjo, kad Vašingtonas ir Maskva kalbėjosi tarpusavyje net pačiame Šaltojo karo įkarštyje, kad išvengtų blogiausių scenarijų.

Prestižinio Maskvos valstybinio tarptautinių santykių instituto Amerikos pažangių studijų centro vyresnysis mokslo bendradarbis Andrejus Baklickis sakė, kad pranešimai apie bet kokias darbo grupes pasufleruotų, kur link krypsta derybos.

„Tai, ką galėtume gauti iš šio susitikimo, yra tas bendras supratimas, kokie dalykai rūpi kiekvienai šaliai; kaip jos bendrauja“, – žurnalistams Ženevoje vaizdo ryšiu sakė jis.

„Jei išgirsime,.. kad konsultacijos praėjo gerai, galime spėti, kad šalys bent jau viena kitą laiko pasirengusiomis imtis reikalų, – kalbėjo A. Baklickis. – Panašu, kad galima turėti reikalų su Bideno administracija. Jei jie dėl kažko sutars, bent jau bandys įvykdyti tai iki galo.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.