Naujienų srautas

Pasaulyje2016.08.19 00:29

„Islamo valstybė“ plečia savo įtaką – nusitaikė į Pietryčių Aziją

15min.lt 2016.08.19 00:29

Vidurio Rytuose ir Šiaurės Afrikoje siautėjanti „Islamo valstybė“ (IS) nusitaikė į naują teritoriją. Džihadistai vis aktyviau bando veikti Pietryčių Azijoje, rašo politico.eu.

Nedideli džihadistų judėjimai, mezgantys ryšius su „Islamo valstybe“, buriasi Indonezijoje ir Filpinuose. Teroristiniai judėjimai bando perimti kontrolę pietų Tailande. Šarijato įstatymai ilgą laiką buvo populiarūs Malaizijoje, kurios kovotojai netgi vyko į Siriją ir Iraką, norėdami padėti IS.

„Wilayat“ vadinami judėjimai užsienyje turėtų skleisti džihadistų žinią ir kurti vis naujus galios taškus. Brukingso centro Rytų Azijos politikos studijų atstovas Josephas Liowas pastebi, kad IS savo įtaką sėkmingiausiai plečia būtent atokiuose regionuose.

„Ekonomine prasme Pietryčių Azija yra itin unikalus regionas. Tuo pat metu jis tankiai apgyvendintas ir jame įtaką turi musulmonų bendruomenės, kaip Indonezijoje, Malaizijoje ar Pietų Filipinuose. Natūralu, kad IS bando veikti būtent ten“, – sakė ekspertas.

Iki šiol tik savo regione plėstis bandę džihadistai suprato tarptautinio tinklo kūrimo svarbą.

Kovoja Sirijoje

„Katibah Nusantara“ – Indonezijos grupuotė, kuriai vadovauja trys Sirijos kare užgrūdinti kovotojai. Grupuotės nariai teigia esantys didžiausia tokia kovotojų organizacija Pietryčių Azijoje. Skelbiama, kad apie 200 šių karių gina IS užgrobtą Rakos miestą.

Ši grupuotė aktyviai verbuoja Indonezijos ir kitų valstybių musulmonus jungtis prie IS, pasinaudodama menku vietinės teisėsaugos išmanymu apie propagandos plitimą socialiniuose tinkluose.

Singapūre įsikūrusio Radžaratnamo tarptautinių studijų mokyklos analitiko Bilveero Singho teigimu, IS tokia populiari šiame regione todėl, kad nebando kontroliuoti operacijų, kaip tai darė „al-Qaeda“. Jo manymu, IS rūpinasi tik tuo, kad jų teroro žinia sklistų, o kitos grupuotės rengtų atakas, kurios nusineštų kuo daugiau gyvybių.

IS jau platina propagandinius vaizdo įrašus, kuriuose atsirado ir subtitrai indoneziečių kalba. Taip pat per tarpininkus siunčiamos nemažos sumos iš užgrobtų naftos telkinių gautų pinigų tam, kad būtų stiprinama džihadistų struktūra pačioje Indonezijoje bei rengiamasi atakoms.

Manoma, kad šiuo metu Sirijoje yra 500 Indonezijos piliečių. Iš jų 250-300 yra su IS siejami kovotojai.

Grasina tarptautiniams renginiams

Panaši situacija ir Filipinuose. Tiesa, šioje šalyje, kurioje didžiąją daugumą gyventojų sudaro krikščionys, islamo radikalai veikia ne taip atvirai. „Abu Sayyaf“ grupuotė įsikūrusi Basilane, Sulu archipelage, turi apie 500 kovotojų.

Būtent ši grupuotė nustebino visą pasaulį paskelbdama, kad rengia išpuolį grožio konkurso „Mis Visata“ metu. Grasinimus vaizdo įrašais platinanti grupuotė tapo galvos skausmu prie tokių iššūkių nepratusiai Filipinų policijai.

„Brolius, kurie myli kankinystę“ šaukiantys džihadistai ragina visus Filipinų musulmonus prisidėti prie išpuolio rengimo. Kol kas dar nėra paskelbta, kur Filipinuose vyks konkursas, tačiau jame tikrai dalyvaus dabartinė laimėtoja, vokiečių kilmės filipinietė Pia Wurtzbach.

Grupuotė jau kelis dešimtmečius atlaikė Filipinų kariuomenės reidus ir išlaikė savo branduolį.

„Ši grupuotė prisiekė ištikimybę IS ir šiuo metu turi visus resursus, kad galėtų surengti plataus masto teroro ataką“, – teigė Tarptautinės antiteroristinės asociacijos ekspertas Pietryčių Azijos regionui Andrinas Rajas.

Kol kas šios kovotojų grupės neturi didelės įtakos, tačiau jei nebus užkirstas kelias jų bendradarbiavimui su IS ir finansavimo srautams, jų grėsmė augs, o teroro aktai bei užmojai įgaus vis platesnį mastą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi