Naujienų srautas

Pasaulyje2016.08.18 19:15

Rumunija neigia, kad JAV perkėlė į šalį branduolinį ginklą

2016.08.18 19:15

Rumunija kategoriškai neigia Briuselio naujienų portalo informaciją, kad Jungtinės Valstijos perkelia taktinį branduolinį ginklą į savo bazę šioje šalyje iš Turkijos.

„Euraktiv“ skelbia, kad Pentagonas į bazę netoli Bukarešto pradėjo perdislokuoti daugiau kaip dvidešimt bombų iš bazės Indžirlike, kurios vadą valdžia suėmė po perversmo mėginimo ir kuriai buvo kelias dienas išjungusi elektrą. NATO žinios nekomentuoja, bet nurodo, kad Aljansas įsipareigojo taktinį branduolinį ginklą laikyti saugiai.

Pentagono veikla bazėje paskatino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną pareikšti, kad nuo šiol Rumunija supras, ką reiškia būti taikiniu.
Į Vakarus nuo Bukarešto ir už 600 kilometrų nuo okupuoto Krymo, gegužę pradėjo veikti Maskvą taip erzinančio priešraketinio gynybos skydo bazė. Bet dabar čia, kaip niekad arti Rusijos, gali atsirasti ir Amerikos branduolinis ginklas.
Naujienų portalas „Euractiv“ cituoja du šaltinius, kad Pentagonas pradėjo perkelti daugiau kaip 20 taktinių branduolinių užtaisų, ir kad tai sudėtinga ir technologiškai, ir politiškai. Bukareštas tai karštai neigia.

„Kategoriškai neigiame. Viskas, ką galiu pasakyti, kad dėl to nebuvo jokių diskusijų, politinių ar specialistų lygmeniu. Nėra jokių planų. Taigi vienintelė mūsų reakcija – tai tik spėlionės“, – gynėsi Rumunijos nacionalinės gynybos ministras
 Mhnea Motocas.
Taktinis ginklas Europoje dislokuotas per Šaltąjį karą, kai turėjo padėti Amerikai atsverti Sovietų Sąjungos įprastinės ginkluotės pranašumą. Vašingtonas niekada viešai nepripažįsta, kur jis laikomas, bet apsaugos biudžetas skiriamas bazėms Belgijoje, Italijoje, Nyderlanduose. Taip pat Vokietijoje ir Turkijoje – kad Berlynas ir Ankara negalvotų apie savojo branduolinio ginklo kūrimą. Prieš penkiolika metų jie išgabenti iš Graikijos, nepasitikint saugumu.
Manoma, kad Indžirlike bombų yra penkios dešimtys. Bet nėra lėktuvų, galinčių jas nugabenti į taikinį, o ir bazė pavojingai arti Sirijos.
Tačiau dar aštresnė diskusija prasidėjo, kai po perversmo mėginimo santykiai tarp Ankaros ir Vašingtono tapo blogiausiais per pusę amžiaus. Bazei net kelioms dienoms valdžia išjungė elektrą ir nutraukė Amerikos lėktuvų skrydžius bombarduoti islamistų Sirijoje.

Generolas, vadovaujantis bazei, kartu su dar beveik pusantro šimto karo vadų ir 40 tūkstančių kitų suimtas, apkaltinus jį parama pučistams.
Kai Rusija neslepia, kad taktinį branduolinį ginklą galėtų panaudoti net per įprastinį konfliktą, ir NATO vis rimčiau svarsto savąją strategiją. Aljansas tiesiogiai nekomentuoja žinios apie perdislokavimą, bet primena, kad prieš mėnesį Varšuvoje sutarta taktinį branduolinį ginklą laikyti saugiai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi