Pasaulyje

2021.07.28 08:47

„Wikileaks“ įkūrėjas Assange`as neteko Ekvadoro pilietybės

ELTA2021.07.28 08:47

Teismas atėmė iš „Wikileaks“ įkūrėjo Juliano Assange`o Ekvadoro pilietybę.

2017 m. suteikiant pilietybę Australijoje gimusiam J. Assange`ui buvo padaryta administracinių klaidų, antradienį skelbė laikraštis „El Comercio“, remdamasis Ekvadoro sostinės Kito administraciniu teismu.

J. Assange`as šiuo metu kalinamas Londone esančiame Belmaršo griežtojo režimo kalėjime. Jungtinės Valstijos siekia jo ekstradicijos.

J. Assange`as yra kaltinamas sąmokslu su buvusia JAV karinės žvalgybos analitike Chelsea Manning, kad 2010 m. atskleistų įslaptintą medžiagą. Slaptus dokumentus apie sąjungininkų pajėgas Afganistane vėliau išplatino „Wikileaks“, o J. Assange`as taip pat bendradarbiavo su žurnalistais iš žinomų žiniasklaidos priemonių.

Vėliau Vašingtonas pateikė J. Assange`ui 18 kaltinimų. Jei jis būtų pripažintas kaltu, JAV jam grėstų 175 metų įkalinimo bausmė.

J. Assange`as, siekdamas išvengti ekstradicijos, 2012 m. Londone pabėgo į Ekvadoro ambasadą. Ten jam buvo suteiktas politinis prieglobstis ir vėliau suteikta šalies pilietybė.

Tuo metu Ekvadoro vyriausybė ketino suteikti J. Assange`ui diplomatinį statusą, kuris būtų leidęs jam saugiai palikti ambasadą. Tačiau vėliau tarp Kito ir J. Assange`o įsiplieskė įtampa.

Ekvadoro vyriausybė 2019-aisiais atėmė iš J. Assange`o prieglobsčio statusą ir Didžiosios Britanijos policija sulaikė jį dėl užstato sąlygų pažeidimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.