Pasaulyje

2021.07.27 16:11

EK prie sienos statybų Baltarusijos pasienyje nežada prisidėti: mes nefinansuojame tvorų

Mindaugas Laukagalis, LRT.lt iš Briuselio2021.07.27 16:11

Lietuvai susiduriant su migrantais iš Baltarusijos, Europos Komisija (EK) teigia, kad neturi galimybių finansuoti fizinio barjero statybų, bet yra pasirengusi padėti Lietuvai fiksuojant neteisėtai sieną kertančius žmones. Kad Bendrija skiria per mažai pagalbos Lietuvai, praeitą savaitę vietos žiniasklaidai teigė Austrijos vidaus reikalų ministras Karlas Nehammeris.

Anot K. Nehammerio, Europos Sąjunga (ES) teikia tik finansinę pagalbą stovykloms, kur priimami migrantai, bet pamiršta fizinę sienos su Baltarusija apsaugą. Tai jis pavadino „absoliučiai neteisingu signalu.“

EK, atsakydama į LRT korespondentų Briuselyje užduotą klausimą, teigia, kad Lietuvai skiriama visokeriopa parama.

„Bendrai kalbant, EK palaiko pasienio valdymą Lietuvoje – tiek pajėgomis, tiek finansiškai. Mes esame pasirengę skirti daugiau pagalbos“, – antradienį spaudos konferencijoje teigė EK atstovas spaudai migracijos klausimais Adalbertas Jahnzas.

Visgi EK kol kas nemato galimybių padėti Lietuvai statyti fizinį barjerą pasienyje su Baltarusija.

„Mes nefinansuojame tvorų, bet mes finansuojame integruotas pasienio valdymo sistemas, kurios padeda pastebėti neteisėtus valstybės sienos kirtimus ir tai susiję su efektyviu ir greitu migracijos valdymu bei prieglobsčio sistemomis“, – teigė A. Jahnzas.

„Daugiau detalių dėl fizinio barjero turėtų suteikti Lietuvos valdžios organai“, – pridūrė jis.

Šiuo metu apie 5 km koncertinos nutiesta ties Druskininkais esančiame pasienio ruože, kuriuo sieną pastaruoju metu kirto bene daugiausia migrantų. Laukiama dar 100 km aštrios vielos iš Estijos.

Anot EK, Lietuvai planuojama skirti 10–12 mln. eurų paramą migrantų srautams valdyti. Be to, Bendrija į pasienį su Baltarusija planuoja siųsti ir daugiau pareigūnų.

„ES teikia įvairią pagalbą Lietuvai. Tai apima visus neteisėtos migracijos aspektus, dėl kurių mes gauname prašymų iš Lietuvos ir kur mes turime pajėgumų. Pavyzdžiui, Lietuvoje dirba „Frontex“ pareigūnai, ateityje jų planuojama išsiųsti dar daugiau. Europolas taip pat siunčia pareigūnus, kurie planuoja padėti saugumo klausimais, taip pat – Europos prieglobsčio paramos biuras siunčia į Lietuvą savo ekspertus“, – spaudos konferencijoje kalbėjo A. Jahnzas.

Pirmadienį situaciją Baltarusijos pasienyje premjerė Ingrida Šimonytė aptarė su EK vadove Ursula von der Leyen. Anot EK atstovo spaudai Stefano De Keersmaeckerio, Bendrija ir toliau domėsis situacija Baltarusijos pasienyje.

„EK pirmininkė ir premjerė turėjo labai konstruktyvų pokalbį apie į Lietuvą atkeliaujančius migrantus. Ingrida Šimonytė supažindino su situacija Lietuvoje, o Ursula von der Leyen pasiūlė savo paramą. Ji paprašė ES diplomatijos vadovo Josepo Borrellio ir komisarės Ylvos Johansson sekti informaciją ir bendrauti su kolegomis Irake, ypač dėl migrantų išsiuntimo atgal ir nerimą keliančio skrydžių skaičiaus augimo“, – teigė Stefanas De Keersmaeckeris.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.