Pasaulyje

2021.07.27 15:28

Šimtai milijonų Bažnyčios eurų į nekilnojamąjį turtą ir pinigai artimiesiems – Vatikanas atveria kardinolo bylą

Justinas Vainilavičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.27 15:28

Vatikane antradienį prasideda didelio masto teismas dėl pinigų iššvaistymo, susijusiu su nekilnojamojo turto prestižiniame Londono rajone įsigijimu. Tarp dešimties kaltinamųjų – ir kardinolas.

73-ejų Angelas Becciu – aukščiausias Vatikano pareigūnas, kada nors teistas už finansinius nusikaltimus, ir pirmasis kardinolas. A. Becciu ėjo įtakingas pareigas Romos kurijoje – kol po įtarimų nepotizmu popiežius Pranciškus jį atleido ir atėmė teisinę neliečiamybę.

Žinios. Vokietijoje per sprogimą chemijos įmonių komplekse žuvo žmogus, keturi tebėra dingę

„Tai buvo stiprus žingsnis. Geležiniu kumščiu popiežius Pranciškus norėjo pademonstruoti, kad nebus saugių prieglaudų, nebus neliečiamų imperijų“, – teigia Vatikano analitikas Marco Politi.

A. Becciu įtariamas naudojęs Vatikano lėšas savo brolių gimtojoje Sardinijoje valdomoms bendrovėms ir labdaros organizacijoms remti. Kardinolas sulaukė penkių kaltinimų pinigų grobstymu, dviejų dėl piktnaudžiavimo pareigomis ir vieno dėl poveikio liudininkui duoti melagingus parodymus.

Valstybės sekretoriato numeris trys, A. Becciu tuo metu buvo atsakingas už šimtamilijoninius pinigų srautus ir Vatikano turto portfelį, kuriame, praėjusių metų duomenimis, – daugiau nei keturi tūkstančiai objektų Italijoje, Šveicarijoje, Paryžiuje ir Londone.

Būtent nesėkminga investicija pastarajame atvedė iki teismo. Tarp pagrindinių kaltinamųjų už Vatikano sienų – du italų investicijų agentai – Gianluigis Torzis, kaltinamas reketu, ir finansinėmis aferomis įtariamas Raffaele Mincione. Į pastarojo fondą Vatikano valstybės sekretoriatas prieš aštuonerius metus investavo 200 milijonų eurų, daugiausiai suneštų aukomis iš tikinčiųjų.

Už pusę šios sumos Vatikanas įsigijo 45 procentus komercinio ir gyvenamojo pastato prestižiniame Londono rajone, Čelsyje. Galiausiai į investiciją įklampinęs daugiau nei 350 mln. eurų, Vatikanas siekė sandorį užbaigti, nes patyrė didžiulių nuostolių.

Su sandoriu susijęs ir kitas kaltinimų sulaukęs aukštas pareigūnas – advokatas iš Šveicarijos Rene Bruelhartas, buvęs Vatikano finansų žvalgybos padalinio vadovas.

Kitaip nei kitais kartais, ne žurnalistai ir ne nutekinti Vatikano dokumentai, bet pačios Vatikano tarnybos, Finansinės informacijos valdyba ir auditas atskleidė, kad kažkas su investicijomis negerai. Tai reiškia, kad kai kurios popiežiaus Pranciškaus reformos ima veikti.

Vatikanas jau beveik dešimtmetį bando sutvarkyti savo neskaidrius finansus ir išsiplauti mokesčių rojaus reputaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.