Pasaulyje

2021.07.27 11:45

Baltarusijos režimas „turi įrodymų“, kad protestuotojų vėliavą naudojo naciai

LRT.lt2021.07.27 11:45

Baltarusijos režimas teigia tęsiantis savo inicijuotą tyrimą dėl tariamo baltarusių genocido Antrojo pasaulinio karo metais. Baltarusijos generalinis prokuroras Andrejus Švedas valstybinei šalies naujienų agentūrai „BelTA“ sakė, kad atrasta 100 naujų masinių kapaviečių, išaiškinti nacių kolaborantai, gyvenantys ir užsienyje, o neteisėtas šalies prezidentas Aliaksandras Lukašenka nacių elgesį lygino su šiandienos Lietuvos politika.

Anot A. Švedo, tyrime buvo apklausta 400 įvykiu liudininkų, baltarusių tyrėjai darbavosi Rusijos dokumentų archyvuose ir nustatytos kolaborantų nacių „baudžiamosiose akcijose“ tapatybės. Dabar jie esą gyvena 13-oje valstybių.

Baltarusijos generalinis prokuroras taip pat aiškino, esą baudžiamosiose akcijose dalyvavę asmenys privalomai dėvėjo baltos-raudonos-baltos spalvos raiščius. Šiandien šios istorinės Baltarusijos vėliavos spalvos yra tapusios prodemokratinės opozicijos simboliu, už jo demonstravimą režimas baudžia taikius vietos gyventojus ir žada šią vėliavą paskelbti ekstremistiniu nacių simboliu. Protestuotojų šūkį „žyve, Belarus!” (liet. „tegyvuoja Baltarusija!“), Baltarusijos Vidaus reikalų ministerija taip pat siūlė įtraukti į nacių simbolių sąrašą.

Prokuratūra „BelTA“ nurodė, kad netrukus visi reikiami dokumentai, susiję su baltarusių naikinimu, bus pateikti tarptautinei bendruomenei, informuojama bus ir apie tariamų neonacių veiksmus.

Pats neteisėtas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka per susitikimą su A. Švedu sakė, kad „tyrimas pasiekė pageidaujamą stadiją“ ir pabrėžė, kad šiandien užsienyje tariamai toliau gyvena naciai.

„Jie buvo naciai ir tebėra. Pasikeitė tiesiog formos. Jie veidmainiai. Paimkime, pavyzdžiui, Lietuvą. Jie vykto antibaltarusišką politiką ir nori, kad mes juos iš paskutiniųjų saugotume“, – kalbėjo diktatorius, primindamas savo ankstesnius nepagrįstus pasisakymus, esą anksčiau režimas saugojo Europą nuo migrantų.

Jau anksčiau Baltarusijos režimas viešai skelbė apie kaltinimus lietuviams, kurie priklausė SS pavaldiems daliniams ir dalyvavo baudžiamosiose akcijose Baltarusijos teritorijoje. Režimo prokuratūra taip pat buvo išsiuntusi prašymą apklausi Lietuvos prezidentą Valdą Adamkų. Politologai tai įvertino kaip režimo provokacijas ir bandymus nukreipti dėmesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.