Pasaulyje

2021.07.27 10:54

Iš Lietuvos į Krymą galimai nukeliavę filtrai pažeidė ES sankcijas? EK žada vertinti informaciją

LRT.lt2021.07.27 10:54

Praėjusią savaitę LRT Tyrimų skyriaus, „Scanner Project“, „Radio Svoboda“ ir „Deutsche Welle“ tyrimas atskleidė, kad Lietuvoje surinkta vandens filtravimo įranga galėjo atsidurti Kryme pastatytose jėgainėse. Kilus abejonėms, ar tai nepažeidžia Europos Sąjungos sankcijų, Europos Komisija „Radio Svoboda“ nurodė, kad sankcijų taikymas yra kiekvienos Bendrijos narės atsakomybė.

LRT Tyrimų skyriaus, „Scanner Project“ ir „Radio Svoboda“ tyrimas atskleidė, kad Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ) veikianti įmonė „Run Engineering“, nepaisant eksporto licenzijos neišdavimo dvejopos paskirties įrenginiams, įtariant, kad jie gali atsidurti Kryme, vokiečių gamintojų „Inge GmbH“ membranas eksportavo į Rusijoje veikiančią bendrovę „Voronež Akva“.

Pastaroji bendrovė dalyvavo dviejų jėgainių Kryme – Taurijoje ir Balaklavoje – statybose, o „Voronež Akva“ paskelbtuose įrašuose matomi į „Inge GmbH“ panašūs komponentai.

„Radio Svoboda“ klausė EK, ar ES sankcijos, kurios draudžia įrangos ir kitų medžiagų, produktų tiekimą į Rusijos aneksuotą Krymo pusiasalį, veikia netinkamai. EK atstovė Arriana Podesta nurodė, kad sankcijų taikymas yra kiekvienos Bendrijos narės atsakomybė, EK garantuoja, kad sutarčių būtų laikomasi ir stebi jų taikymą bei gali pradėti tyrimus dėl įtariamų pažeidimų.

„Komisija atidžiai stebi visus žiniasklaidos pagrįstus pranešimus apie pažeidimus ir vertina informaciją, prieš kreipdamasi į nacionalines institucijas“, – „Radio Svoboda“ sakė EK atstovė.

Vokiečių bendrovė „Inge GmbH“ tikina neturinti duomenų, kad jos parduota įranga galėjo būti panaudota kituose objektuose, nei nurodė „Run Engineering“. Po žurnalistų tyrimo, minėtas vaizdo įrašas buvo pašalintas iš „Youtube“.

Lietuviškai bendrovei priklausanti čekų „Lavimont Brno“ dalyvavo ir Baltarusijos Astravo AE statybose. Buvęs „Lavimont Brno“ savininkas, o vėliau valdybos narys Miloslavas Vimras, pardavęs akcijas lietuviams, patvirtino, kad verslas turėjo projektų Kryme.

Bendrovės „Run Engineering“ akcininkai yra glaudžiai susiję su „Rosneft“ prezidentu Igoriu Sečinu, kuriam Vakarai taiko sankcijas. Taip pat ir Rusijos verslininkais, broliais Dmitrijumi ir Andrejumi Kotenko, milijardieriaus Sergejaus Sudarikovo „Regiono grupe“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.