Pasaulyje

2021.07.27 08:36

Naujausia informacija. JAV kai kuriems paskiepytiems žmonėms vėl reikės dėvėti kaukes

atnaujinta 23.30
ELTA, BNS, LRT.lt2021.07.27 08:36

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) antradienį paskelbė naujas taisykles, pagal kurias nuo COVID-19 paskiepytiems žmonėms tam tikromis aplinkybėmis vėl reikės dėvėti kaukes.

Apie taisyklių pokyčius skelbiama, kai delta atmaina į viršų kelia sergamumo kreivę ir kyla viruso protrūkių mažiau žmonių paskiepijusiose šalies teritorijose.

Aukšti sveikatos pareigūnai sekmadienio vakarą susitiko aptarti šio klausimo, skelbė televizijos stotis CNN.

Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas pažymėjo, kad šalies gyventojai dar turi pasistengti dėl skiepijimosi nuo koronaviruso masto. Šalyje vėl augant užsikrėtimų skaičiui, J. Bidenas žada šią savaitę paskelbti naujų priemonių, kaip paspartinti vakcinaciją. Jungtinių Valstijų prezidentas taip pat sako, kad svarstoma, jog federaliniams viešojo sektoriaus darbuotojams skiepai būtų privalomi.

Dar praėjusią savaitę CDC gynė savo gegužę priimtą sprendimą atšaukti kaukių dėvėjimo prievolę paskiepytiems asmenims, išimtis taikant tik viešajame transporte ir ligoninėse. Tačiau sprendimus pakeisti privertė delta atmaina, kuri JAV dabar sudaro apie 90 proc. naujų infekcijų.

Remiantis neseniai moksliniame žurnale „Virological“ paskelbtu straipsniu, pirmuosiuose delta pacientams atliktuose testuose virusinė apkrova buvo 1 000 kartų didesnė nei testuose, atliktuose per pirmąją pandemijos bangą 2020 metais.

Delta ne tik sparčiau dauginasi žmogaus organizme, tačiau užkrėsti žmonės į orą išmeta daugiau viruso dalelių. Tai reiškia, kad gerokai padidėja infekcijos perdavimo tikimybė.

Praėjusį mėnesį Izraelis dėl delta atmainos beveik iš karto po atšaukimo sugrąžino kaukių dėvėjimo prievolę. Kai kurios atskiros JAV jurisdikcijos, kaip Los Andželo apygarda, ėmėsi panašių žingsnių.

Portugalija prašo kitų Europos šalių vakcinų nuo COVID-19

Portugalija paprašė kitų Europos šalių vakcinų nuo COVID-19, kad galėtų paspartinti savo vakcinacijos kampaniją, antradienį teigė sveikatos apsaugos ministrė Marta Temido.

Lisabona „deda daug pastangų“, kad „gautų daugiau vakcinų“, per ekspertų posėdį, skirtą aptarti šalies epidemiologinę situaciją, teigė M. Temido.

Portugalija iki šiol paskiepijo apie 45 proc. populiacijos ir siekia iki rugpjūčio pabaigos imunizuoti 70 proc. gyventojų.

Šalis tikisi per artimiausias tris savaites gauti beveik milijoną vakcinos dozių, teigė nacionalinės vakcinacijos kampanijos koordinatorius Henrique Gouveia e Melo.

Portugalija jau gavo 290 tūkst. vakcinos dozių iš Norvegijos ir derasi su Italija dėl papildomų 300 tūkst. dozių. Antradienį šalis gavo siuntą iš Vengrijos su 200 tūkst. „AstraZeneca“ vakcinos dozių, skirtų portugališkai kalbančioms Afrikos šalims ir Rytų Timorui.

Portugalijos vyriausybė laukia žalios reguliuotojų šviesos pradėti 12–17 m. paauglių skiepijimą prieš naujų mokslo metų pradžią. „Labai svarbu skiepyti vaikus. To nedarant kils naujas infekcijų šuolis“, – per vyriausybės posėdį teigė epidemiologas Henrique de Barrosas.

Kai kurie antradienį savo įžvalgas pateikę ekspertai nurodė, kad Portugalija šiuo metu veikiausiai yra netoli naujausios infekcijų bangos piko. Jie ragino keisti ribojamąsias priemones, atsižvelgiant į skiepijimo lygį.

Šioje 10 mln. gyventojų turinčioje šalyje iki šiol bent viena vakcinos doze paskiepyta apie 6,5 mln. žmonių. 4,5 mln. yra visiškai paskiepyti.

Portugalijoje jau kelias savaites fiksuojamas infekcijų šuolis, kurį sukėlė delta atmaina. Ji šalyje šiuo metu sudaro 98 proc. naujų infekcijos atvejų.

Atnaujinta 19.55

Airija pritarė paauglių skiepijimui nuo COVID-19

Airija pritarė paauglių nuo 12 metų skiepijimui nuo COVID-19, antradienį paskelbė vyriausybė, kartu perspėdama, kad delta atmaina vis dar kelia „didelę riziką“, nepaisant greito skiepijimo tempo.

Po Ministrų kabineto posėdžio paskelbtame pranešime sakoma, kad vyriausybė „priėmė“ šalies darbo grupės skiepijimo klausimams rekomendacijas išplėsti vakcinaciją, kad ši apimtų 12–15 metų amžiaus paauglius. Sveikatos apsaugos ministras Stephenas Donnelly`is nurodė, kad ši amžiaus grupė bus skiepijama mRNR vakcinomis, kurias gamina kompanijos „Pfizer/BioNTech“ ir „Moderna“.

„Toliau stebime didėjančius COVID-19 atvejų skaičius jaunų žmonių gretose, – sakoma S. Donnelly`io pranešime. – Vakcinacija ir tolesnis visuomenės sveikatos gairių laikymasis išlieka geriausia apsauga, kurią galime pasiūlyti.“

Antradienį atskirai pradėta 16–17 metų amžiaus Airijoje gyvenančių paauglių registracija mRNR skiepams. Visi vyresni kaip 18 metų žmonės skiepytis gali dar nuo liepos pradžios.

Airijoje skiepijimas iš pradžių buvo lėtas, tačiau pastaraisiais mėnesiais įgavo pagreitį. Dublinas anksčiau nurodė, kad 5 mln. gyventojų turinčioje šalyje iki šiol suskiepyta daugiau kaip 5,5 mln. įvairių vakcinų dozių. Vyriausybės duomenimis, visiškai paskiepyta 69 proc. Airijos populiacijos, o dalinę apsaugą turi 83 proc. gyventojų.

Nuo pandemijos pradžios Airijoje infekcijos aukomis tapo 5 026 žmonės. Nors mirčių skaičius išliko žemas, pastarosiomis savaitėmis padidėjo užsikrėtimų skaičiai, šaliai atšaukus daugelį pandeminių ribojimų.

Atvejų paros prieaugis dabar reguliariai viršija 1 000, o sveikatos tarnybos perspėja, kad daugėja ir hospitalizacijos atvejų.

Vyriausybė anksčiau įspėjo, kad „delta atmainos paplitimas Airijoje kelia didelę riziką, ypač tiems, kurie dar nėra visiškai pasiskiepiję“.

Atnaujinta 19.19

Bent viena vakcinos doze jau paskiepyta 70 proc. suaugusių ES gyventojų

Jau 70 proc. visų suaugusių ES gyventojų buvo paskiepyti bent viena vakcinos nuo COVID-19 doze, antradienį pranešė Europos Komisija (EK).

„Dėl tokių duomenų Europa atsiduria tarp pasaulio lyderių“, – spaudos konferencijos metu sakė EK pirmininkė Ursula von der Leyen.

„Visiškai paskiepyti 57 proc. suaugusių gyventojų“, – pridūrė ji.

Tačiau Bendrijos viduje, priklausomai nuo valstybės, statistiniai duomenys labai skiriasi.

Rumunijoje, pavyzdžiui, bent viena vakcinos nuo COVID-19 doze paskiepyta tik kiek daugiau nei 30 proc. visų suaugusių gyventojų, rodo Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenys.

Danijoje visiškai paskiepyta jau 60 proc. visų suaugusių gyventojų, o viena vakcinos doze paskiepyti 84 proc. gyventojų.

Nors, kaip rodo duomenys, vakcinacijos situacija ES yra pagerėjusi, U. von der Leyen paragino valstybes ir jų gyventojus koronaviruso akivaizdoje neprarasti budrumo.

„Delta atmaina yra labai pavojinga“, – teigė EK pirmininkė ir paragino nepraleisti galimybių pasiskiepyti.

Koronaviruso protrūkį įveikęs Melburnas atšaukia karantiną

Antradienio vakarą antrame didžiausiame Australijos mieste Melburne bus panaikinti griežti karantino apribojimai, pareigūnams skelbiant, kad delta atmainos protrūkis mieste buvo suvaldytas.

Kaimyninė Pietų Australijos valstija taip pat sušvelnins apribojimus išeiti iš namų, tačiau Sidnėjuje jau penktą savaitę besitęsiantis karantinas greičiausiai bus vėl pratęstas.

Po jau penktojo, beveik dvi savaites trukusio karantino, įpareigojančio gyventojus pasilikti namuose, Melburne ir jį supančioje Viktorijos valstijoje priemonės prieš vidurnaktį atšaukiamos.

„Valstijoje per pastaruosius mėnesius užfiksuoti jau du delta atmainos koronaviruso prtrūkiai“, – teigė valstijos premjeras Danas Andrewsas.

„Dabar, kai tai baigėsi, turime artimiausiomis dienomis, savaitėmis ir mėnesiais laikytis atsargumo dėl koronaviruso ir dėl delta atmainos, kol paskiepysime tiek žmonių, kiek daugiausiai galime“, – sakė jis.

Atnaujinta 12.36

Latvijoje nustatyti 68 nauji COVID-19 atvejai, mirė du žmonės

Latvijoje per praėjusią parą nustatyti 68 nauji COVID-19 atvejai, o bendras nuo pandemijos pradžios patvirtintų atvejų skaičius pasiekė 138 572, pranešė Ligų prevencijos ir kontrolės centras (SPKC).

SPKC duomenimis, atlikus 8 102 testus, 0,8 proc. buvo teigiami.

Praėjusią parą Latvijoje taip pat užfiksuoti du mirties nuo COVID-19 atvejai. Viena auka priklausė 70–79 m. amžiaus grupei, dar viena – 80–89 m.

Bendras koronaviruso aukų skaičius Latvijoje siekia 2 552.

Izraelyje pirmą kartą nuo kovo per parą nustatyta daugiau kaip 2 tūkst. užsikrėtimo koronavirusu atvejų

Pastarąją parą Izraelyje nustatyta 2 112 užsikrėtimo koronavirusu atvejų. Kaip pranešė antradienį Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba, tai aukščiausias paros prieaugio rodiklis nuo 2021 metų kovo ir naujas antirekordas nuo delta atmainos pasirodymo šalyje birželio mėnesį.

Ministerijos duomenimis, šiuo metu Izraelyje Covid-19 sukeliama liga serga 13 147 žmonės, 137 pacientų būklė yra sunki.

Pasak Izraelio valstybinio radijo „Kan“, iš dviejų tūkstančių naujų infekuotųjų daugiau kaip 200 grįžo iš užsienio.

Vakcinacijos kampanija Izraelyje, kur gyvena 9,3 mln. žmonių, prasidėjo praėjusių metų gruodžio 20 d. Iki šiol pirmąją skiepų dozę gavo 5,767 mln. izraeliečių, antrąją – 5,32 mln. Tai sudaro atitinkamai daugiau kaip 60 proc. ir 56 proc. šalies gyventojų.

Rusijoje per parą nustatyti 23 032 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, mirė 779 infekuotieji

Rusijoje per parą nustatyti 23 032 užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Kaip pranešė antradienį žurnalistams federalinis operatyvinis kovos su koronavirusu štabas, bendras infekuotųjų skaičius šalyje pasiekė 6 172 812.

Šiuo metu Rusijoje gydomi 490 482 pacientai.

Per pastarąsias 24 valandas Rusijoje koronaviruso aukomis tapo 779 žmonės. Pirmadienį buvo pranešta apie 727 pacientų mirtį. Iš viso nuo pandemijos pradžios šalyje mirė 155 380 infekuotųjų.

Štabo duomenimis, mirštamumas nuo Covid-19 Rusijoje išaugo iki 2,52 proc.

Stebėtojai abejoja oficialiais Maskvos duomenimis ir mano, kad tikrasis infekcijos paplitimo mastas šalyje gali būti didesnis.

Atnaujinta 11.18

Estijoje nustatyti 193 nauji COVID-19 atvejai

Estijoje per praėjusią parą nustatyti 193 nauji koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai, praneša Sveikatos taryba.

Išanalizavus 3 243 testus, teigiamų atsakymų dalis sudarė 6 proc.

Nuo pandemijos pradžios Estija iš viso užregistravo 132 717 koronaviruso infekcijos atvejų. Liga nusinešė 1 271 užsikrėtusio Estijos gyventojo gyvybes.

Iki šios dienos Estijoje bent viena vakcinos doze paskiepyta 624 720 žmonių. 548 830 gyventojų gavo abi dozes. Bent viena vakcinos doze šalyje yra paskiepyti 56,3 proc. visų suaugusių gyventojų.

Atnaujinta 11.08

Indijoje parą pirmą kartą per 130 dienų nustatyta mažiau kaip 30 tūkstančių užsikrėtimo koronavirusu atvejų

Indijoje pastarąją parą nustatyti 29 689 užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Kaip pranešė antradienį Sveikatos apsaugos ir šeimos gerovės ministerija, bendras infekuotųjų skaičius šalyje nuo pandemijos pradžios išaugo iki 31 440 951.

Per 24 valandas nustatytų infekcijos atvejų skaičius nesiekia 30 tūkst. pirmą kartą per daugiau kaip 130 dienų – nuo kovo 17-osios, kai Covid-19 buvo diagnozuotas 28 903 žmonėms.

Šio rodiklio antirekordas buvo užfiksuotas gegužės 7 d. – 414 188 užsikrėtimo atvejai.

Su infekcija susijusių mirčių skaičius Indijoje per 24 valandas padidėjo 415 ir pasiekė 421 382.

Indija užima antrąją vietą pasaulyje (po JAV) pagal bendrą užsikrėtusiųjų skaičių ir trečiąją (po JAV ir Brazilijos) pagal mirčių nuo koronaviruso skaičių.

Atnaujinta 08.54

Ukrainoje – 681 naujas COVID-19 atvejis, mirė 27 pacientai

Ukrainoje per pastarąją parą patvirtintas 681 naujas koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejis ir mirė 27 anksčiau užsikrėtę žmonės, antradienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Pirmadienį epidemiologiniai rodikliai atrodė gerokai palankesni: buvo skelbta apie 213 naujų COVID-19 atvejų ir 12 pacientų mirtį.

Per praėjusią parą buvo hospitalizuoti 266 COVID-19 pacientai, dar 515 šia infekcija persirgusių žmonių pasveiko, nurodoma pranešime, paskelbtame Sveikatos apsaugos ministerijos kanalu platformoje „Telegram“.

Nuo pandemijos pradžios Ukrainoje koronavirusinė infekcija nustatyta iš viso 2 249 344 žmonėms, 52 876 užsikrėtusieji mirė, 2 184 880 – pasveiko.

Antradienio ryto duomenimis, daugiau kaip 41 mln. gyventojų turinčioje šalyje vieną vakcinos nuo koronaviruso dozę yra gavę beveik 3,18 mln. žmonių, dvi – per 1,76 mln. asmenų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.