Pasaulyje

2021.07.27 10:39

Nerami situacija Islandijoje: po delta atmainos šuolio – vėl ribojimai, testų reikės ir paskiepytiems atvykėliams

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.27 10:39

Islandija, pirmoji panaikinusi ribojimus paskiepytiems atvykėliams, sugriežtino sąlygas ir pradėjo reikalauti neigiamų testų rezultatų net ir iš tų, kurie paskiepyti ir turi Europos Sąjungos skaitmeninį sertifikatą. Mažiau kaip prieš mėnesį panaikinusi visus karantino suvaržymus sala susidūrė su nauju delta atmainos šuoliu, daugiausiai – tarp paskiepytų savo gyventojų.

Islandija sienas paskiepytiesiems atvėrė pirmoji Europoje, dar kovą, kai nebuvo bendro Europos Sąjungos skaitmeninio pažymėjimo – pasieniečiams užtekdavo skiepų knygelės su žymomis apie skiepus Bendrijoje patvirtintomis vakcinomis. Iš pradžių be privalomo karantino buvo įleidžiami tik keliautojai iš Europos ekonominės erdvės, o paskui ir iš viso pasaulio.

Bet dabar, kai kitos Europos šalys toliau lengvina keliones, Islandija taisykles griežtina.

Susidūrusi su delta atmainos šuoliu Islandija griežtina ribojimus net pasiskiepijusiems atvykėliams

„Visada geriau ribojimus atšaukti negu griežtinti, tokios ir norime savo visuomenės – atviros ir laisvos. Bet tuo pat metu norime būti atsakingi, ir sakome, kad kai vyriausiasis epidemiologas praneša, jog padėtis pavojinga, turime tai priimti rimtai“, – aiškina Islandijos sveikatos ministrė Svandis Svavarsdottir.

Vyriausiasis epidemiologas nurodė, kad paprasčiausia tikrinti visus atskrendančius, ir pirmiausia tai taikoma patiems Islandijos gyventojams – daugelis užsikrečia nuo grįžusių artimųjų ir pažįstamų. Jie turės ir grįžę pasitikrinti kuo greičiau. Aptikta įvairių atmainų – pasak epidemiologo, tai rodo, kad virusas įvežtas per sieną.

„Būtų labai sudėtinga pradėti skirstyti šalis į kategorijas ir siųsti žmones į karantiną. Nesu tikras, ar tai įgyvendinama. Manau, gerokai veiksmingiau būtų eiti keliu, kurį paminėjau – tai yra reikalauti, kad kiekvienas atsivežtų neigiamą PGR testą“, – teigia Islandijos vyriausiasis epidemiologas Thorolfuras Gudnasonas.

Birželio pabaigoje Islandija panaikino visus ribojimus, bet netrukus ėmė sparčiai plisti delta atmaina. Ir tai – nors šalis pasiekė skiepijimo rodiklį, kuris teoriškai turėtų reikšti grupinį imunitetą. Apie 85-is procentus suaugusiųjų paskiepyta abiem dozėmis. Liepos viduryje visuotinis skiepijimas oficialiai užbaigtas. Bet nuo tada delta atmaina užsikrėtė pusketvirto šimto žmonių, dauguma – visiškai paskiepyti. Plitimas spartesnis negu bet kada.

„Žinoma, skiepijimas Islandijoje pavyko labai gerai. Galime save laikyti laimingais, nes atvejų daugėja, bet rimtų susirgimų nematome“, – sako Islandijos ministrė pirmininkė Katrin Jakobsdottir.

Nuo liepos 25 dienos iki rugpjūčio vidurio šalyje vėl ribojamas sambūrių dydis, grąžinta metro atstumo taisyklė, barams ir restoranams nurodyta užsidaryti 23 valandą, uždarose viešosiose erdvėse vėl reikės kaukių. Vyriausybė primena, kad tyrimai rodo, jog užsikrėsti ir platinti virusą gali ir paskiepytieji, o Europos Sąjungos pažymėjimas tik patvirtina jo savininko statusą, bet ar jis atveria sienas – paliekama spręsti kiekvienai šaliai atskirai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.