Pasaulyje

2016.08.17 21:42

Kosove – dar viena gatvė pavadinta amerikiečio garbei atminti

Kosove viešintis Jungtinių Valstijų viceprezidentas Joe Biden`as kartu su šeima dalyvavo ceremonijoje, per kurią jo sūnaus Beau Biden`o vardas iškilmingai suteiktas gatvei šalia karinės bazės, joje dislokuoti NATO pajėgose Kosove tarnaujantys amerikiečiai kariai. Viceprezidentas užtikrino Vašingtono paramą Kosovui, ragino Serbiją ir Kosovą taikytis.

Gatvės pavadinimas viceprezidento sūnaus vardu – ne tik pagarbos ženklas Joe Biden`o šeimai. Jo sūnus B. Biden`as mirė pernai nuo smegenų vėžio, būdamas 46-erių, bet Kosovas jį puikiai prisimena. B. Biden`as, buvęs Delavero valstijos teisingumo ministras, dirbo Kosove netrukus po karo, buvo teisinis patarėjas, padėjo šviesti vietos prokurorus ir teisėjus.

„Jis buvo taip auginamas, kad mylėtų žmones, sakau tai nuoširdžiai, jis buvo labai ištikimas, jo tvirtas tikėjimas, jog sunkiu metu čia reikia būti, įtikino ir mane, koks teisingas šios šalies noras būti nepriklausoma“, – teigė J. Biden`as.

Tai buvo neoficiali ceremonija, atėjo daug žmonių, nes Kosovas Ameriką laiko savo gelbėtoja, kai NATO bombardavimai sulaikė Kosovą siaubusias Serbijos pajėgas, Amerika tvirtai palaikė Kosovo nepriklausomybę nuo Serbijos.

Tai ne vienas dėkingumo amerikiečiams ženklas – Kosove gatvės pavadintos buvusių prezidentų vardais, šalies sostinėje, Prištinoje, pastatyta Billo Clintono bronzinė skulptūra.

Kaip ir Kosove, išvakarėse lankydamasis Serbijoje, viceprezidentas ragino taikytis. Serbija nepriklausomo Kosovo iki šiol nepripažįsta.

Jis pareiškė užuojautą dėl serbų, žuvusių per NATO bombardavimus 1999 metais. To nėra daręs nė vienas tokio rango Amerikos pareigūnas.

Pernai panašią užuojautą pareiškė NATO generalinis sekretorius. J. Biden`as tuomet buvo senatorius ir aktyvus Serbijos bombardavimų šalininkas.

JAV viceprezidentui lankantis Belgrade nedidelę protesto akciją surengė radikalų partijos lyderis Vojislavas Sešeljis, kurį Tarptautinis tribunolas kovą išteisino dėl karo Balkanuose nusikaltimų. Jis kvietė balsuoti už Donaldą Trumpą, neva Serbijos draugą.