Pasaulyje

2021.07.26 22:25

Neįtinka kojinės, gėlės ir šokiai – kas šiandien Baltarusijoje yra nusikalstama

Tony Wesolowsky, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.07.26 22:25

Baltarusija paniro į chaosą 2020 m. rugpjūtį, kai šalį nuo 1994 m. valdantis ir paskutiniuoju Europos diktatoriumi tituluojamas Aliaksandras Lukašenka po daug ginčų sukėlusių rinkimų apsiskelbė laimėjęs teisę eiti prezidento pareigas šeštą kadenciją iš eilės.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Rinkimai išprovokavo precedento neturinčią protestų bangą, kuri buvo numalšinta net autoritarinėje Baltarusijoje nematyto žiaurumo represijomis. Sulaikymo procesą perėjo daugiau nei 30 tūkst. baltarusių. Politinių kalinių skaičius viršijo 540, iš jų daugiau nei dvi dešimtys – žurnalistai.

Bet kokia protesto forma Baltarusijoje gali užtraukti baudą ir net grėsti įkalinimu. Tokios pačios sankcijos taikomos ir už bet kokį baltos-raudonos-baltos – Baltarusijos opozicijos ir 1918 m. trumpai gyvavusios demokratinės Baltarusijos vėliavos – spalvų demonstravimą. Pateikiame keletą kraštutinių atvejų.

Netinkamos kojinės

Kovo mėnesį Minsko milicija sustabdė į vairavimo pamoką einančią moterį. Natalijai Sivcovai-Siaduškinai buvo pasakyta, kad jos apranga yra netinkama. Kodėl? Jos kojinės buvo baltos su raudona juostele, to paties rašto kaip ir Baltarusijoje faktiškai uždrausta istorinė vėliava. Moteris avėjo ir raudonus sportbačius, kurie, matyt, irgi buvo įtraukti į nusikaltimo sudėtį. Milicija taip pat apkaltino ją rodžius „V“ raidės formos pergalės ženklą pro šalį važiuojantiems vairuotojams, kurie jai atsakydavo tuo pačiu.

N. Sivcova-Siaduškina buvo pripažinta kalta pažeidusi neteisėtus protestus draudžiantį įstatymą ir gavo sumokėti 2320 Baltarusijos rublių (900 JAV dolerių) dydžio baudą. Teisėjas pažymėjo, kad jos nederamos spalvų kombinacijos kojinės ir sportbačiai buvo gerai matomi, nes moteris mūvėjo trumpus džinsus.

Tai nebuvo pirmasis N. Sivcovos-Siaduškinos susidūrimas su valdžios atstovais. Diena ankščiau nei milicijai užkliuvo jos kojinės, teisėsaugos pareigūnai buvo apsilankę jos bute Minske. Jie nuplėšė balta-raudona-balta juostą, kabėjusią ant moters balkono. Už tai ji buvo apkaltinta „neteisėtu piketavimu“ ir turėjo sumokėti 2030 Baltarusijos rublių (794 JAV dolerių) baudą.

„Esu skolinga 4350 rublių, – tuo metu RFE / RL Baltarusijos tarnybai sakė N. Sivcova-Siaduškina. – Neturiu tokių pinigų baudoms sumokėti, nors ir dirbu.“

N. Sivcovos-Siaduškinos atvejis nėra pavienis. Gardino gyventoja Liubovė Sarlai dieną praleido už grotų ir gavo baudą už kelnių su dviem baltomis ir viena raudona juostomis mūvėjimą. Milicija ją sulaikė sausio mėnesį, einančią nuo kavinės iki automobilio.

„Klausiau pareigūnų, kodėl jie mane sulaiko, – pasakojo ji „Current Time“. – O jie man sako: „Argi jūs nenorėjote padaryti pareiškimo savo kelnėmis?“

Kiti „spalvoti“ nusikaltimai

Vakarinėje šalies dalyje esančiame Ivanavo mieste gyvenantis Andrejus Dražinas kovo mėnesį buvo nubaustas už tai, kad ant savo namo pakabino baltai nudažytą lentelę su raudona juosta per vidurį. Milicija jam pritaikė straipsnį dėl neteisėto piketavimo.

„Būdamas savo gyvenamojoje vietoje, jis viešai demonstracijai ir netrukdomai visuomenės peržiūrai ant savo namo fasado pakabino Baltarusijos Respublikoje neregistruotą trafaretinės plokštelės formos baltos-raudonos-baltos spalvų vėliavą“, – rašoma milicijos pranešime.

Balta-raudona-balta vėliava, jau nekalbant apie šių spalvų kombinaciją, Baltarusijoje nėra oficialiai draudžiama. Tačiau tai nesutrukdė teismui skirti A. Dražinui 450 JAV dolerių dydžio baudą.

Valdžios atstovų dėmesį gali patraukti net gėlių puokštė. Kaip praneša „Current Time“, Aliona Vinokurova iš Navapolacko buvo nubausta 350 JAV dolerių dydžio bauda už raudonas ir baltas gėles, kurias nupirko dukros gimtadienio šventei.

Įtarimų šiandieninėje Baltarusijoje gali sukelti ir paprasčiausios dėžės. Andrejus Parchomenka balandį buvo sulaikytas už tai, kad savo buto daugiaaukščiame name Minske balkone demonstravo balta-raudona-balta vėliavą. A. Parchomenka kaltinimus neigė ir bandė paaiškinti, jog tai viso labo buvusi tokių spalvų dėžė nuo televizoriaus, kurios jis nespėjęs išmesti, nes ką tik persikėlė į naują būstą.

A. Parchomenka buvo įkalintas 14 dienų ir dalį šio laiko praleido žiauriais kankinimais pagarsėjusiame Akrestino sulaikymo centre Minske. Neseniai A. Lukašenkos taikiniu tapusiai nevyriausybinei organizacijai „Viasna“ A. Parckomenka teigė kalėjime užsikrėtęs COVID-19.

Atsisakymas apgyvendinti režimui tarnaujantį prokurorą

Kiti baltarusiai buvo nubausti už tai, ką atsisakė daryti.

Volia Sinialiova turi butą Minske, kurį nuomojo prokurorei Alinai Kasiančyk, liūdnai pagarsėjusiai politinėse bylose, įskaitant ir plačiai nuskambėjusį Kaciarynos Andrejevos ir Darjos Čulcovos teismo procesą.

Dvi Lenkijoje veikiančios, bet Baltarusijai transliuojančios, palydovinės televizijos „Belsat“ žurnalistės vasarį buvo nuteistos dvejus metus kalėti už tiesioginę lapkritį Minske vykusio protesto transliaciją. Ši byla sukėlė nemenką pasipiktinimą Vakaruose.

Teismui dar nepriėmus galutinio sprendimo, V. Sinialiova paprašė A. Kasiančyk išsikraustyti – prokurorė sutiko. Tačiau Baltarusijos valdžios institucijos netruko apie tai suuosti ir apkaltino V. Sinialiovą A. Kasiančyk teisių pažeidimu dėl pastarosios einamų pareigų.

Du mažus vaikus auginančios V. Sinialiovos teismas vyko už uždarų durų, jos advokatui buvo panaikinta licencija. Birželio 30 dieną teisėja Anžela Kasciukevič nuteisė V. Sinialiovą dvejiems metams laisvės apribojimo.

Purvini šokiai?

Vienoje didžiausių Baltarusijos baudžiamųjų bylų nuosprendžio laukia dešimtys žmonių, sulaikyti už tai, kad rugsėjo mėnesį šoko ir dainavo Bresto gatvėse. Saugumo pajėgos įsiveržė į šokėjų būrį ir daugelį jų sulaikė. Vėliau A. Lukašenkos valdžia apkaltino juos „sukėlus pavojų kelių eismo saugumui“.

Iš viso šioje byloje figūruoja daugiau nei 70 žmonių. Kelios dešimtys kaltinamųjų jau sulaukė teismo sprendimo ir buvo nubausti nuo vienerių metų laisvės apribojimo iki beveik dvejų metų kalėjimo.

Autoritarinėje Baltarusijoje visą laiką šlubavęs teisės viršenybės principas buvo galutinai pamintas, aiškina Baltarusijos nevyriausybinei organizacijai „Legal Initiative“, padedančiai žmonėms teikti ieškinius Europos Žmogaus Teisių Teismui, atstovaujantis Siarhejus Uscinau`as.

„Įstatymas veikia taip pat, – „Current Time“ sakė S. Uscinau`as. – Jei esate politinis kalinys, nieko nepasieksite nei teisme, nei skųsdamiesi prokuratūrai. Bet jei esate policijos pareigūnas, jus pastūmęs ar jums įbrėžęs žmogus gali gauti 5–6 metų kalėjimo.“

Nuo prezidento rinkimų Baltarusijos teismuose nebuvo priimtas nė vienas išteisinamasis nuosprendis su protestais susijusiose bylose. Ir nė vienam šalies saugumo aparato nariui nebuvo pareikšti kaltinimai dėl žiaurių, kartais mirtimi pasibaigusių veiksmų protestų malšinimo metu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.