Pasaulyje

2021.07.26 08:41

Pekinas ragina JAV liautis vaizdavus Kiniją „blogio įsikūnijimu“

BNS2021.07.26 08:41

Pekinas pirmadienį per derybas su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Wendy Sherman paragino Vašingtoną liautis vaizdavus Kiniją „blogio įsikūnijimu“.

W. Sherman yra prezidento Joe Bideno administracijos aukščiausio rango pareigūnė, atvykusi vizito į Kiniją.

Valstybės sekretoriaus pavaduotoja sekmadienį atvyko į Tiandzino miestą. Vizito metu ji sieks „apsauginių atitvarų“, toliau blogėjant santykiams tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų, nesutariančių dėl virtinės įvairių klausimų, pradedant kibernetiniu saugumu ir baigiant žmogaus teisėmis.

„Galime manyti, kad vaizduodamos Kiniją kaip blogio įsikūnijimą, JAV kažkodėl... kaltina Kiniją dėl savo pačių struktūrinių problemų“, – sakė Kinijos užsienio reikalų viceministras Xie Fengas JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojai. Jo žodžius citavo Kinijos užsienio reikalų ministerija.

„Raginame Jungtine Valstijas pakeisti savo itin klaidingą požiūrį ir pavojingą politiką“, – sakė viceministras ir pridūrė, kad Vašingtonas laiko Pekiną „įsivaizduojamu priešu“.

Xie Fengas taip pat sakė, kad santykiai tarp šalių „patekę į aklavietę“ ir susiduria su „rimtais sunkumais“.

Jis tvirtino, kad Kinijos žmonės laiko „priešišką JAV retoriką prastai užmaskuotu bandymu suvaržyti ir sulaikyti Kiniją“. Viceministro komentarai priminė piktus pareiškimus, kuriais kovą Aliaskoje apsikeitė Vašingtono ir Pekino aukščiausio rango diplomatai Antony Blinkenas ir Yang Jiechi.

W. Sherman vizito metu taip pat susitiks su Kinijos užsienio reikalų ministru Wang Yi. Sekmadienį tviteryje valstybės sekretoriaus pavaduotoja rašė, kad kalbėjosi su JAV verslo atstovais apie „iššūkius, su kuriais jie susiduria Kinijoje“, taip pat perdavė savo „nuoširdžiausią užuojautą“ žmonėms, nukentėjusiems nuo potvynių Henano provincijoje.

Praėjusią savaitę JAV nurodė, kad viliasi pasinaudoti šiomis „atviromis derybomis“ kaip proga parodyti Pekinui, „kaip atrodo atsakinga ir sveika konkurencija“. Vašingtonas pridūrė nenorintis, kad nesutarimai dvišaliuose santykiuose peraugtų į „konfliktą“.

W. Sherman dviejų dienų vizitas neatitinka įprasto oficialaus vizito formato. Sekmadienį šalį atskridusi JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja nevyks į Pekiną ir abi dienas praleis šalies šiaurės rytuose esančiame Tiandzino uostamiestyje.

Šis vizitas daugelio laikomas parengiamuoju darbu prieš galimą prezidentų J. Bideno ir Xi Jinpingo susitikimą, JAV ir Kinijos santykiuose toliau augant įtampai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.