Pasaulyje

2021.07.25 10:38

Naujausia informacija. Per pasaulį nuvilnijo protestų prieš COVID-19 apribojimus banga

atnaujinta 12.15
ELTA, BNS2021.07.25 10:38

Daugiau nei 100 tūkst. žmonių Australijoje, Prancūzijoje, Italijoje ir Graikijoje šeštadienį surengė protestų prieš su COVID-19 susijusius apribojimus ir valdžios sankcijas neskiepytiems žmonėms, kuriomis siekiama daugiau žmonių paskatinti skiepytis. Per protestus būta ir susirėmimų su policija.

Per nesankcionuotas eitynes Sidnėjuje buvo suimti dešimtys žmonių. Miesto policijos reikalų ministras jų dalyvius pavadino „idiotais“.

Tuo tarpu organizatoriai eitynes pavadino „laisvės mitingu“. Jo dalyviai nešė transparantus ir kitokius ženklus su užrašais „Atsibusk, Australija“ ir pan.

Pandemijos pradžioje beveik nenukentėjusioje Australijoje dabar beveik pusė iš 25 mln. šalies gyventojų keliuose miestuose gyvena karantino sąlygomis, nes čia plinta koronaviruso delta atmaina.

Australijoje taip pat auga pyktis dėl apribojimų ir šalies vyriausybės nesugebėjimo užtikrinti pakankamas vakcinos atsargas. Šiuo metu Australijoje paskiepyta tik 11 proc. šalies gyventojų.

Prancūzijoje policijai teko panaudoti ašarines dujas ir vandens patrankas prieš kai kuriuos protestuotojus. Skaičiuojama, kad iš viso proteste čia dalyvavo 160 tūkst. žmonių, kurie reiškė nepasitenkinimą prezidento Emmanuelio Macrono sprendimu dėl sveikatos paso, kuris drastiškai apribos prieigą prie restoranų ir kitų viešų erdvių neskiepytiems žmonėms.

Prancūzijoje priimtas įstatymas, įvedantis privalomą skiepijimąsi kai kurių profesijų atstovams. O prieštaringai vertinamas sveikatos pasas nuo liepos pabaigos smarkiai apribos socialinį gyvenimą neskiepytiems žmonėms.

Naujausi duomenys rodo, kad griežtesnės priemonės jau daro poveikį. Praėjusį penktadienį Prancūzijoje dviem dozėmis buvo paskiepyta 48 proc. šalies gyventojų. Nuo liepos 10 dienos ši dalis padidėjo aštuoniais procentais.

Nors trys ketvirtadaliai Prancūzijos gyventojų pritaria E. Macrono priemonėms, liepos 13 dieną „Elabe“ ir BFMTV atliktos apklausos rezultatai parodė, kad vis dar egzistuoja didelė ir garsiai savo poziciją reiškianti mažuma, kuri joms nepritaria.

„Šalin rankas nuo mūsų vaikų“

„Laisvė, laisvė“ skandavo demonstrantai Prancūzijoje ir nešė plakatus, kuriuose Prancūzijos prezidentas buvo vadinamas tironu. Taip pat žmonės nešė plakatus su užrašais „Šalin didžiųjų farmacijos bendrovių pančius“ ir „Ne gėdos pasui“.

Šios demonstracijos atskleidžia pasaulinį konfliktą tarp valdžios ir žmonių, kurie jaučiasi įstrigę tarp Pasaulio sveikatos organizacijos ir kitų visuomenės sveikatos agentūrų rekomendacijų bei būtinybės užsidirbti pragyvenimui. Žmonės taip pat tiesiog nori grįžti prie normalaus ikipandeminio gyvenimo būdo.

Tuo tarpu Graikijoje apie 5 tūkst. žmonių dalyvavo demonstracijoje Atėnuose ir nešė plakatus bei skandavo tokius šūkius, kaip „Šalin rankas nuo mūsų vaikų“, pranešė įvykio vietoje buvęs agentūros AFP reporteris.

Italijoje žmonės Romoje protestavo prieš privalomą „žaliąjį pasą“ norintiems valgyti viešojo maitinimo įstaigų viduje bei lankytis pasilinksminimo vietose.

Vokietijoje nepasiskiepijusiems nuo COVID-19 numatomi didesni apribojimai

Vokietijoje asmenys, kurie dar nebuvo paskiepyti nuo koronaviruso, artimiausiais mėnesiais gali susidurti su apribojimais, sekmadienį paskelbtame interviu perspėjo aukštas kanclerės Angelos Merkel vyriausybės narys.

Jei per ateinančius mėnesius Vokietijai smogs stipri ketvirtoji COVID-19 banga, neskiepytiems žmonėms gali būti nebeleidžiama patekti į barus ir kitas socialines institucijas, laikraščiui „Bild am Sonntag“ sakė kanceliarijos vadovas Helge Braunas.

„Jei, nepaisant testavimo procedūrų, turėsime aukštą užsikrėtimų lygį, neskiepytiems asmenims teks sumažinti kontaktus, – sakė jis. – Tai gali reikšti, kad kai kurie dalykai, pavyzdžiui, apsilankymai restoranuose, kino teatruose ir stadionuose, net ir testus atlikusiems neskiepytiems žmonėms nebebus leidžiami, nes rizika visiems kitiems yra per didelė."

Tačiau H. Braunas, kuris taip pat yra gydytojas, sakė, kad tol, kol šiuo metu naudojamos vakcinos taip gerai veikia prieš delta atmainą, visiško karantino neturėtų būti. Jis taip pat šiame interviu pasinaudojo proga paraginti Vokietijos gyventojus pasiskiepyti, teigdamas, kad vakcinos apie 90 proc. veiksmingai užkerta kelią sunkiai ligai „ir pasiskiepiję tikrai turės daugiau laisvių nei nepasiskiepiję“.

Maždaug 60 proc. Vokietijos gyventojų yra gavę bent vieną vakcinos dozę, o gavę dvi, t.y. visiškai paskiepytais laikomi yra tik mažiau nei 50 proc. žmonių.

COVID-19 atvejų skaičius pasaulyje viršijo 193,7 mln., mirė per 4,1 mln. užsikrėtusiųjų

Visame pasaulyje nuo pandemijos pradžios iki sekmadienio ryto išaiškinti 193 727 927 užsikrėtimo pandeminiu koronavirusu atvejai, pranešė Merilande įsikūręs Johnso Hopkinso universitetas. Universiteto duomenimis, su COVID-19 siejamų mirties atvejų skaičius padidėjo iki 4 152 592.

Po 15 mln. ir daugiau užsikrėtimo atvejų patvirtinta Jungtinėse Valstijose, Indijoje ir Brazilijoje.

Pagal pandemijos skaičius pirmoje vietoje tebėra Jungtinės Valstijos, kur iš viso nustatyta 34 430 608 užsikrėtimo ir 610 850 mirties atvejų.

Antrą vietą užimančioje Indijoje COVID-19 atvejų skaičius pasiekė 31 371 901, o mirties atvejų skaičius viršijo 420 tūkstančių.

Trečioje vietoje esančioje Brazilijoje nuo pandemijos pradžios užfiksuota daugiau nei 19,6 mln. užsikrėtimo atvejų, įskaitant daugiau nei 549 tūkst. atvejų, pasibaigusių mirtimi.

Statistikos portalas „Worldometers“ nurodo, kad pasaulyje milijonui gyventojų tenkantis mirties nuo COVID-19 atvejų skaičius sekmadienio ryte siekė 534,8. Jungtinėse Valstijose šis koeficientas yra 1 882, Indijoje – 302, o Brazilijoje – 2 566.

Ukrainoje – 286 nauji COVID-19 atvejai, mirė 12 pacientų

Ukrainoje per pastarąją parą patvirtinti 286 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai ir mirė 12 anksčiau užsikrėtusių žmonių, sekmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Ankstesnę parą buvo skelbta apie 745 naujus COVID-19 atvejus ir 24 užsikrėtusiųjų mirtį.

Per praėjusią parą buvo hospitalizuoti 422 COVID-19 pacientai, dar 159 šia infekcija persirgę žmonės pasveiko, nurodoma pranešime, paskelbtame Sveikatos apsaugos ministerijos kanalu platformoje „Telegram“.

Nuo pandemijos pradžios Ukrainoje koronavirusinė infekcija nustatyta iš viso 2 248 450 žmonių, 52 847 užsikrėtę žmonės mirė, 2 184 195 – pasveiko.

Sidnėjuje blogėjant COVID-19 situacijai, gyventojai raginami skiepytis

Australijos Naujojo Pietų Velso valstijos premjerė Gladys Berejiklian sekmadienį kreipėsi į gyventojus prašydama eiti pasiskiepyti, nes COVID-19 padėtis ėmė sparčiai blogėti. Valstija pranešė apie 141 naują vietinį COVID-19 atvejį ir dvi mirtis, tarp jų – moters virš 30 metų amžiaus, kuri anksčiau nesirgo jokiomis ligomis.

Nepaisant keturių savaičių plataus masto karantino Sidnėjuje, atvejų skaičius miesto pietvakariuose, ypač užkrečiamos delta atmainos protrūkio epicentre, nuolat auga. Praėjusiais metais Australija praktiškai buvo įveikusi COVID-19, tačiau dabar, kai bandoma nuslopinti naują protrūkį, tam trukdo lėtas vakcinavimo tempas visoje šalyje.
Mažas vakcinos „Pfizer“ tiekimas ir prieštaringos diskusijos, kam skirti „AstraZeneca“ vakciną, sukėlė dvejonių dėl skiepijimosi. Tik 12,8 proc. australų yra visiškai paskiepyti.

G.Berejiklian taip pat pareiškė, kad jai „kelia pasibjaurėjimą“ tūkstančiai protestuotojų prieš karantino suvaržymus, kurie šeštadienį ignoravo įsakymus likti namuose ir susirinko į Sidnėjaus centrinį verslo rajoną. Jos teigimu, „laikas parodys“, ar protestai, kurie vietomis virsdavo smurtiniais susidūrimais su policija, netaps naujais infekcijų protrūkiais. Panašūs protestai buvo surengti taip pat Brisbene ir Melburne.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.