Pasaulyje

2021.07.23 23:17

Europai pamažu griežtinant COVID-19 ribojimus, perspėjimas iš JAV – realybė gali būti blogesnė nei per ankstesnes bangas

Aurimas Piečiukaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.23 23:17

Plintant užkrečiamesnei delta koronaviruso atmainai, Pasaulio sveikatos organizacija Europą ragina didinti testavimo ir kontaktų su užsikrėtusiais asmenimis sekimo pajėgumus. Bet dalis šalių, tarp jų ir turistų laukianti Italija, baiminasi didesnio atvejų šuolio, todėl grąžina kai kuriuos ribojimus.

Atostogų įkarštis, bet į Romą palaipsniui sugrįžtantys turistai nuo kito mėnesio susidurs su naujomis taisyklėmis. Italijoje norintiems lankytis restoranuose, muziejuose, teatruose ir kitose įstaigose bus privaloma pateikti vadinamąjį Žaliąjį pasą – skiepo, persirgimo ar neigiamo testo rezultato įrodymą.

„Pasakykite, kaip reikės dirbti? Mano restoranas čia pat, prie Romos Panteono. Nežinau ką reikės daryti, labai abejoju šia nauja taisykle“, – nerimauja restorano savininkas Michelangelo Minervini.

PSO ragina didinti testavimo ir kontaktų sekimo pajėgumus, bet šalys verčiau grąžina ribojimus

Bet per pastarąją savaitę, naujų viruso atvejų skaičius šalyje padvigubėjo, o ketvirtadienį užfiksuoti 5 tūkstančiai. Tad Vyriausybė pabrėžia, kad nauju ribojimu siekiama išgelbėti turizmo sezoną.

„Mūsų tikslas išvengti užsikrėtimo augimo dėl kurio vėl galėtų prasidėti užsidarymai“, – tvirtina Italijos sveikatos ministras Roberto Speranza.

Panašų sertifikatą muziejų ir kitų įstaigų lankytojai Prancūzijoje turi pateikti jau dabar. Bet kai delta atmaina šalyje yra dominuojanti, Vyriausybė svarsto ir apie kitus ribojimus, o jai patariantys ekspertai įspėja, kad delta atmaina – ne paskutinė.

„Žiemą veikiausiai susidursime su nauja viruso atmaina. Ar ji bus pavojingesnė? Užkrečiamesnė? Nežinau, bet kitokia“, – neabejoja Prancūzijos Vyriausybės patarėjas Jeanas Francois Delfraissy.

Siekiant išplėsti visuomenės imunitetą prieš delta ir ateities atmainas, plečiamos ir skiepijimo rekomendacijos. Gegužę pritarusi 12-17 metų paauglių skiepijimui „Pfizer“ vakcina, Europos vaistų agentūra penktadienį pritarė ir „Modernos“ naudojimui.

Bet vangų skiepijimą pavyksta išjudinti tik kai kurioms šalims. Ispanija – veikiau išimtis. Ten rugpjūtį planuojama paskiepyti 70 procentų gyventojų. Skiepijimo tempai, pasak Vyriausybės, jau padeda lėtinti vasarą prasidėjusią viruso bangą, nors šalis, kartu su Nyderlandais, Vokietijos įtraukta į rizikos valstybių sąrašą, tad nepasiskiepijusiems atvykėliams reikės izoliuotis.

Angela Merkel pačius vokiečius ragina skiepytis.

„Visi norime grįžti į normalią realybę, bet ją pasieksime tik kaip bendruomenė, tam reikia skiepų apsaugos“, – pabrėžia Vokietijos kanclerė A. Merkel.

Bet realybė gali būti blogesnė nei per ankstesnes bangas, sako ligoninės Springfilde, Misūryje vadovai, pabrėžiantys, kad per birželį ir liepą sulaukė daugiau pacientų nei praėjusį rudenį. Intensyvios terapijos skyriuje dažniau prireikia ventiliatorių, ten gydoma ir daugiau jaunimo. Didžioji dalis pacientų – nepasiskiepiję.

„Tai – labai svarbi pamoka kitiems. Jei matote augimą, o skiepijimo tempai – nedideli, galite tikėtis blogesnės situacijos nei pernai“, – teigia ligoninės administracijos vadovas Erikas Frederickas.

Lyginant su praėjusia savaitę atvejų visose Jungtinėse Amerikos Valstijose padvigubėjo, o daugiau nei 80 procentų naujų užsikrėtimų susiję su delta atmaina. Dalyje vietų, pavyzdžiui, Los Andžele vėl nurodama dėvėti kaukes, nors šalies mastu priemonė negrąžinta.

Pasak JAV prezidento Joe Bideno, Vyriausybė atidžiai stebi viruso plitimą, problema – lėtas skiepijimas dalyje šalies.

„Tai – pandemija tarp tų, kurie nėra pasiskiepiję“, – tvirtina jis.

Ten, kur didžioji dalis ribojimų atšaukti, delta atmaina keičia valdžios planus. Per antrąją liepos savaitę daugiau nei 600 tūkstančių kontaktų atsekimo programėlės vartotojų Anglijoje ir Velse nurodyta izoliuotis.

Baiminantis, kad dėl darbuotojų izoliacijos gali ištuštėti parduotuvių lentynos, Vyriausybė žada daliai maisto gamybos ir pardavimo sektoriuose dirbančiųjų taikyti išimtis – užuot izoliavęsi, jie turės atlikti testus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.