Pasaulyje

2021.07.23 19:06

Jungtinių Tautų įgaliotinis uždraudė neigti genocidą Bosnijoje

BNS2021.07.23 19:06

Jungtinių Tautų (JT) vyriausiasis įgaliotinis Bosnijoje ir Hercegovinoje penktadienį uždraudė genocido neigimą šioje šalyje, pasinaudojęs savo įgaliojimais priimti sprendimus savo nuožiūra.

Šį žingsnį, daugelio visų pirma siejamą su Srebrenicos žudynėmis, tučtuojau užginčijo Bosnijos prezidiumo narys serbas.

Austrijos diplomatas Valentinas Inzko tokį sprendimą priėmė likus savaitei iki savo pareigų perdavimo kolegai vokiečiui Christianui Schmidtui, kurio kandidatūrai nepritaria Rusija ir Kinija.

JT vyriausiajam įgaliotiniui Bosnijoje ir Hercegovinoje pavesta užtikrinti, kad būtų laikomasi Deitono taikos susitarimo, 10-ąjį dešimtmetį užbaigusio kruviną bendruomenių konfliktą, tačiau šis postas suteikia ir įvairių vykdomųjų įgaliojimų.

V. Inzko papildė Bosnijos baudžiamojo kodeksą keliomis pataisomis, be kita ko, numatančiomis nuo šešių mėnesių iki penkerių metų laisvės atėmimo bausmes asmenims, „viešai pritariantiems, neigiantiems, šiurkščiai menkinantiems ar mėginantiems pateisinti genocido nusikaltimą, nusikaltimą žmoniškumui ir karo nusikaltimą“, nurodoma Vyriausiojo įgaliotinio biuro svetainėje paskelbtame dokumente.

1995 metų Srebenicos žudynės yra pripažintos genocidu tiek Tarptautinio baudžiamojo tribunolo buvusiai Jugoslavijai (TBTBJ), tiek Tarptautinio Teisingumo Teismo (TBT) nutarimais.

Serbų lyderiai Bosnijoje ir Serbijoje paprastai neigia, kad tos žudynės prilygsta genocidui ir vadina jas tiesiog „didžiuliu nusikaltimu“.

Serbams atstovaujantis Bosnijos ir Hercegovinos prezidiumo narys Miloradas Dodikas nedelsdamas pasmerkė V. Inzko žingsnį, teigdamas, kad vyriausiasis įgaliotinis „neturi teisės to daryti“.

„Tai sprendimas, neturintis teisinio pagrindo... Srebrenicoje nebuvo vykdomas genocidas“, – pareiškė M. Dodikas per spaudos konferenciją, surengtą iškart po sprendimo paskelbimo.

1995 metų liepą, likus keliems mėnesiams iki 100 tūkst. aukų pareikalavusio karo pabaigos, Srebrenicą užėmusios serbų pajėgos sučiupo ir nužudė daugiau nei 8 tūkst. musulmonų vyrų ir berniukų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.