Pasaulyje

2016.08.16 19:11

Turkų prokurorai pareikalavo dviejų kalėjimo iki gyvos galvos bausmių F. Gulenui

BNS, ELTA2016.08.16 19:11

Turkų prokurorai pareikalavo dviejų kalėjimo iki gyvos galvos bausmių ir dar 1900 metų kalėjimo JAV gyvenančiam musulmonų dvasininkui Fethullah Gulenui, kurį Ankara kaltina surežisavus nesėkmingą praėjusio mėnesio bandymą įvykdyti Turkijoje perversmą, antradienį pranešė valstybinė žiniasklaida.

2527 puslapių kaltinamajame akte, kurį patvirtino Ušako regiono Vakarų Turkijoje prokurorai, F. Gulenas, be kitų dalykų, yra kaltinamas „bandymu jėga sunaikinti konstitucinę tvarką“ ir „ginkluotos teroristų grupės suformavimu bei vadovavimu jai“, pranešė Anatolijos naujienų agentūra.

13-ai iš 111 bylos įtariamųjų yra paskirtas kardomasis kalinimas, sakoma pranešime. Visiems gresia laisvės atėmimo bausmės nuo dvejų metų, kai kuriems – kalėjimas iki gyvos galvos.

„Fethullah teroro organizacija (FETO)“, kaip F. Guleno judėjimą vadina Ankara, infiltravosi į valstybės archyvus per savo narius valstybės institucijose ir žvalgybos struktūrose, sakoma kaltinamajame akte.

Jame taip pat teigiama, kad naudodamasi fondais, privačiomis mokyklomis, kompanijomis, studentų bendrabučiais, žiniasklaidos priemonėmis ir draudimo kompanijomis FETO siekė tikslo perimti visų valstybės institucijų kontrolę.

Ji taip pat rinko „aukas“ iš verslininkų ir pervesdavo tuos pinigus į JAV, per fiktyvias bendroves ir naudodamasi bankais Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Pietų Afrikos Respublikoje, Tunise, Maroke, Jordanijoje ir Vokietijoje, pranešė Anatolijos naujienų agentūra.

Šią bylą Ušako prokuratūra iškėlė dar 2015 metų rugsėjį, gerokai prieš nesėkmingą pučą, dėl FETO finansinio turto.

Viešumos vengiantis F. Gulenas, kuris JAV gyvena nuo 1999 metų, nuo 2013-ųjų, kai kilo korupcijos skandalas, įtraukęs ir tuometinį premjerą, dabartinį prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą bei kelis jo ministrus, ne kartą buvo kaltinamas vadovavimu „paralelinei valstybei“.

Po liepos 15-osios Turkijoje F. Guleno šalininkams taikomos griežtos priemonės buvo suintensyvintos, buvo atleista ar sulaikyta dešimtys tūkstančių žmonių ginkluotosiose pajėgose, teismų sistemoje, valstybiniame sektoriuje ir švietimo sistemoje.

Turkija spaudė Jungtines Valstijas išduoti F. Guleną, kad galėtų jį teisti, ir reiškė nusivylimą tuo, kad Vašingtonas, regis, neskuba svarstyti šio klausimo. Iš savo būstinės atokiame Pensilvanijos rajone F. Gulenas kategoriškai neigė, kad suvaidino kokį nors vaidmenį vykdant perversmą.

Premjeras atsiriboja

Turkijos vyriausybės vadovas Binalis Yildrimas atsiribojo nuo reikalavimų grąžinti mirties bausmę, praneša agentūra AFP.

Yra didesnių bausmių nei mirti, pareiškė jis parlamente Ankaroje. Tai esą „nešališkas ir teisingas procesas“, kuris turi būti surengtas pučo Turkijoje rėmėjams. Nusikaltėliai, anot premjero, turi būti patraukti atsakomybėn ir tai padaryta teisinės valstybės priemonėmis, o ne dėl keršto.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt