Pasaulyje

2016.08.16 15:38

Šalia Sirijos Rusijos laivynas pradėjo pratybas

DELFI.lt 2016.08.16 15:38

Viduržemio jūroje prie Sirijos pakrantės buvo pradėtos Rusijos laivyno pratybos. Kaip praneša Rusijos Federacijos gynybos ministerija, jų tikslas – išmėginti pajėgų potencialą susidoroti su „krizinėmis situacijomis, galinčiomis susiklostyti dėl terorizmo keliamos grėsmės“, skelbia news.vice.com.

Pratybos vykdomos tuo metu, kai Rusijos karinės pajėgos aktyviai dalyvauja Sirijoje vykstančiose kovose. Čia yra vienintelė vieta prie Viduržemio jūros, kurioje dislokuota Rusijos karinio jūrų laivyno bazė.

Kaip tvirtina kai kurie analitikai, Rusijos įsitraukimas į Sirijos karą siekiant palaikyti Basharo al-Assado režimą gali būti siejamas su nuogąstavimais, kad Tartuse įrengta bazė gali atitekti sukilėliams, o tada Rusija netektų vienos iš svarbiausių įsitvirtinimo pozicijų užsienio teritorijoje. Tartuse įrengta vienintelė Viduržemio jūroje dislokuota Rusijos karinio laivyno bazė.

Kaip skelbiama Rusijos Federacijos gynybos ministerijos išplatintame pranešime, per pratybas ketinama išmėginti artileriją ir raketas, kurios bus paleidžiamos iš maždaug tokio atstumo, kurį tektų įveikti per realias kovas. Pratybose dalyvauja dvi korvetės – „Serpukhov“ ir „Zeleny Dol“, ginkluotos sparnuotosiomis raketomis – tokiomis pat, kokias pernai Rusija panaudojo kovodama su Sirijoje įsitvirtinusiomis „Islamo valstybės“ pajėgomis. Tada Rusija pirmą kartą panaudojo šia karinę techniką.

Tik keletas šalių turi iš jūros paleidžiamas sparnuotąsias raketas, galinčias iš labai didelio atstumo tiksliai pataikyti į taikinį. Rusija šiuo atžvilgiu buvo gerokai atsilikusi nuo JAV ir Jungtinės Karalystės.

Pernai pirmą kartą paleisdama sparnuotąsias raketas „Kalibr“ Rusija pademonstravo, kad jos karinės pajėgos nenusileidžia JAV ir jų sąjungininkių karinėms pajėgoms. Pratybomis Viduržemio jūroje gali būti siekiama pademonstruoti turimas pajėgas įtemptų santykių tarp Rusijos ir NATO metu. Kaip pastebima JAV „Naval War College“ paskelbtame dokumente, turint omeny Kryme, Sevastopolio uoste prie Juodosios jūros, dislokuotą laivyną, Rusija, be abejo, „disponuoja vienomis iš galingiausių laivyno pajėgų šiame regione“.

Dardanelų sąsiauriu, per kurį iš Juodosios jūros galima patekti į Viduržemio jūrą, Kryme dislokuoti Rusijos laivai vos per kelias dienas pasiektų Tartusą, o tada čia galėtų išsilaipinti kariai, taip pat būtų perkelta tokia karinė technika kaip tankai ir sraigtasparniai, reikalingi kovojant B. al-Assado pusėje. JAV „Naval War College“ paskelbtame dokumente rašoma, kad Juodojoje jūroje dislokuotą Rusijos laivyną sudaro 42 laivai ir šeši povandeniniai laivai, tuo tarpu Viduržemio jūroje dislokuotą JAV Šeštąjį karo laivyną sudaro tik operacijų vadovavimo laivas ir keturi daugiafunkciai laivai.

Laimei, JAV gali tikėtis NATO valstybių narių pagalbos, o Rusija turi kliautis tik savo pajėgomis. Jos sąjungininkės Sirijos laivynas yra nedidelis ir ko nors daugiau nei pakrantės gynyba iš jo tikėtis negalima.