Pasaulyje

2021.07.23 21:30

Talibų pergalės Afganistane kursto kaimynų neramumus: Tadžikija ir Kirgizija nesutaria dėl pabėgėlių

Bruce Pannier, „Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2021.07.23 21:30

Kirgizijos ir Tadžikijos santykiai galutinai pašlijo balandžio pabaigoje, kai abiejų šalių ginkluotosios pajėgos susirėmė dėl pasienio problemų. 

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE / RL) originalus kūrinys.

Daugiau nei 50 žmonių žuvo, nemažai buvo sužeista, dauguma jų – Kirgizijos piliečiai.

Bendrą sieną turinčių valstybių bandymai susitaikyti nebuvo sėkmingi, o Kirgizijos prezidento Sadiro Japarovo vizitas Tadžikijoje birželio pabaigoje nepadėjo atkurti šiltų santykių tarp dviejų kaimyninių Vidurinės Azijos šalių, nepaisant S. Japarovo ir jo kolegos Tadžikijoje Emomalio Rahmono kalbų apie tradiciškai glaudžius ryšius.

Netikėta proga sumažinti įtampą šalių santykiuose pasitaikė liepos 13–14 dienomis, kai 345 etniniai kirgizai iš Afganistano Badachšano provincijos dėl intensyvėjančių karinių susirėmimų nusprendė bėgti iš šalies ir perėjo sieną su Tadžikija.

Kirgizijos valdžia iš karto pareiškė priimsianti šiuos žmones ir maždaug 4 tūkst. galvijų, kuriuos jie vedėsi kartu, ir apgyvendinsianti juos Kirgizijoje, kaip jau ne kartą yra dariusi pastaraisiais metais su dešimtimis kitų etninių kirgizų iš Badachšano.

Viskas atrodė labai paprasta.

Afganistano kirgizai nebenorėjo gyventi Afganistane, o Tadžikijos pareigūnai nenorėjo, kad jie liktų Tadžikijoje.

Kirgizija teigė esanti pasirengusi juos priimti ir duoti žemės jų gyvuliams, kad žmonės galėtų įsikurti savo protėvių šalyje.

Kirgizijos pareigūnai su Tadžikijos pareigūnais ne kartą yra aptarę Afganistano kirgizų klausimą tarptautinių konferencijų ir susitikimų, vykusių Taškente ir Dušanbėje liepos 14–16 dienomis, metu.

Liepos 16 d. Kirgizijos užsienio reikalų ministerija pasikvietė Tadžikijos ambasadorių pasikalbėti apie Afganistano kirgizų ir jų galvijų pergabenimo per Tadžikiją iki Kirgizijos organizavimą.

Tačiau liepos 18 d. Tadžikijos valstybinė naujienų agentūra „Khovar“ pranešė, kad, Kabulo pareigūnams garantavus saugumą, Afganistano kirgizai buvo išsiųsti atgal į Afganistaną.

Tokios garantijos vargu ar ką nors tenkina, nes kovos siaučia visame Afganistane, o Vyriausybė negali realiai garantuoti nė vieno asmens saugumo – tai labai aiškiai parodė liepos 20 dieną Kabule prie prezidento rūmų surengtas raketų išpuolis.

Kirgizijos užsienio reikalų ministerija teigia, kad į jos pasiūlymus padėti Tadžikijai pervežti Afganistano kirgizus į Kirgiziją nebuvo sureaguota, be to, Tadžikijos valdžios institucijos nepranešė Kirgizijai apie sprendimą grąžinti pabėgėlius ir jų galvijus į Afganistaną.

Tadžikijos Vyriausybės santykiai su Talibanu neabejotinai yra prasčiausi iš visų Vidurinės Azijos valstybių ir ji nenori daryti nieko, kas galėtų dar labiau apsunkinti Afganistano Vyriausybės kovą su talibais.

Afganistano piliečių bėgimas į kitas šalis yra nestabilumo ir net Kabulo pralaimėjimo ženklas, todėl visai tikėtina, jog Afganistano pareigūnai, siekdami parodyti, kad Vyriausybė ir kariuomenė vis dar gali užtikrinti saugumą, paprašė Tadžikijos parsiųsti kirgizus atgal į Afganistaną.

Kovos su Talibanu vis dar vyksta labai permainingai ir, nors Talibanas pastaruoju metu išmoko išnaudoti žiniasklaidos resursus ir garsiai skelbti apie savo pergales, dėl daugelio teritorijų ir provincijų sostinių vis dar vyksta mūšiai, o Vyriausybės pajėgos ir jas palaikančios nereguliariosios kariuomenės liepos viduryje perėmė kai kurių rajonų kontrolę.

Tačiau Kirgizijos žmonėms sprendimas parsiųsti jų tautiečius į Afganistano pragarą yra tik dar viena priežastis pripažinti, kad Tadžikijos Vyriausybė nėra draugiška kirgizams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.