Pasaulyje

2021.07.23 07:54

Naujausia informacija. PSO: kovai su delta atmaina Europoje reikia intensyvesnio testavimo

atnaujinta 19.30
LRT.lt, ELTA, BNS2021.07.23 07:54

Kovai su koronaviruso delta atmaina, kuri daugelyje Europos šalių šiuo metu yra dominuojanti, reikia intensyvesnio testavimo, kontaktų sekimo ir kitų veiksmų, teigia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).

Bendrame PSO Europos padalinio ir ECDC pranešime raginama „didinti pastangas“, kurių imasi Europos šalys, siekiančios sustabdyti itin užkrečiamos delta atmainos plitimą.

„PSO rekomenduoja, kad šalys išplėstų prieigą prie nemokamo testavimosi, padidintų sekoskaitos mastą, užtikrintų užsikrėtusių žmonių ir su jais sąlyti turėjusiųjų saviizoliaciją, stiprintų kontaktų sekimą, kad taip nutrauktų užsikrėtimo grandines, ir užtikrintų, kad pažeidžiamiausi visuomenės nariai būtų paskiepyti“, – sakoma bendrame organizacijų pranešime.

PSO ir ECDC duomenimis, birželio 28–liepos 11 dienomis, delta atmaina buvo dominuojanti 19-oje iš 28 šalių, kurios pateikė pakankamai genetinės sekoskaitos duomenų.

Šią savaitę pasaulyje naujų COVID-19 atvejų skaičius išaugo 9 proc., Europoje – 26 proc., o Jungtinėse Valstijose – 60 proc.

ECDC teigė padidinusi pandemijos pavojaus lygį Europoje nuo žemo iki vidutinio, o keturiose šalyse – Ispanijoje, Portugalijoje, Maltoje ir Kipre – iki aukšto.

Atnaujinta 19.30

Italija griežtina dėl koronaviruso įvestus apribojimus

Italija nuo rugpjūčio 6 d. sugriežtins dėl koronaviruso šalyje įvestus apribojimus ir reikalaus visų norinčiųjų apsilankyti tokiose vietose kaip sporto salėse, viešuosiuose baseinuose ar muziejuose pateikti vakcinacijos ar persirgimo įrodymą arba neigiamą testą.

Italijos ministrų kabinetas ketvirtadienį paskelbė apie atitinkamą sprendimą. Jo pranešime taip pat nurodoma, kad buvo nuspręsta iki metų pabaigos pratęsti nepaprastosios padėties galiojimą.

Šie žingsniai yra valdžios atsakas į pastaruoju metu stebimą spartų koronaviruso atvejų skaičiaus augimą, ypač tarp jaunų žmonių.

„Delta atmaina yra grėsminga, nes ji sparčiai plinta“, – teigė premjeras Mario Draghi.

Sveikatos apsaugos ministras Roberto Speranza savo ruožtu ragino žmones skiepytis.

Kaip pranešama, nuo rugpjūčio šalyje taip pat įsigalios naujas rizikos zonų klasifikavimo kriterijus: vietoj sergamumo rodiklio ateityje daugiau dėmesio bus skiriama COVID-19 pacientams skirtų ligoninių lovų užimtumui.

Italijos sveikatos tarnybos ketvirtadienį užfiksavo daugiau kaip 5 050 naujų COVID-19 atvejų ir 15 mirčių. Šioje 60 mln. gyventojų turinčioje šalyje bent viena vakcinos doze iki šiol paskiepyta daugiau kaip 53 proc. vyresnių kaip 12 m. amžiaus žmonių.

Atnaujinta 19.00

Vokietija į didelio koronaviruso pavojaus šalių sąrašą įtraukė Ispaniją ir Nyderlandus

Vokietijos visuomenės sveikatos institutas penktadienį įtraukė Ispaniją ir Nyderlandų į didelio koronaviruso pavojaus šalių sąrašą. Tai reiškia, kad neskiepytiems keliautojams bus taikomi griežtesni apribojimai.

Roberto Kocho instituto sprendimas, kuris įsigalios nuo antradienį, priimtas Vokietijai siekiant sustabdyti itin užkrečiamos koronaviruso delta atmainos plitimą pačiame vasaros turizmo sezono įkarštyje.

Institutas taip pat į pavojingų šalių sąrašą įtraukė ir Sakartvelą. Vokietijoje pavojingomis šalimis laikomos tos valstybės, kurios naujų COVID-19 atvejų skaičius, tenkantis 100 tūkst. gyventojų, per pastarąsias septynias dienas viršija 200.

Iš šių šalių atvykę nepaskiepyti žmonės turės 10 dienų saviizoliuotis, tačiau bus galima perpus sutrumpinti saviizoliacijos trukmę pateikus neigiamą COVID-19 testo rezultatą.

Visiškai paskiepytiems arba persirgusiems COVID-19 žmonėms saviizoliacijos reikalavimas nebus taikomas.

Vokietijoje per pastarąją parą užregistruoti 2 089 nauji ligos atvejai ir 34 mirtys.

Atnaujinta 12.36

Latvijoje nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai

Latvijoje per praėjusią parą nustatyti 38 nauji COVID-19 atvejai, o bendras nuo pandemijos pradžios patvirtintų atvejų skaičius pasiekė 138 382, pranešė Ligų prevencijos ir kontrolės centras (SPKC).

SPKC duomenimis, atlikus 7 985 testus, 0,5 proc. buvo teigiami.

Praėjusią parą Latvijoje pranešimų apie mirtis nuo COVID-19 nebuvo.

Bendras koronaviruso aukų skaičius Latvijoje siekia 2 550.

Atnaujinta 12.05

Lenkijoje – 108 nauji COVID-19 atvejai, mirė keturi pacientai

Lenkijoje per praėjusią parą nustatyti 108 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė keturi anksčiau užsikrėtę žmonės, penktadienį pranešė visuomeninis radijas, remdamasis šalies sveikatos apsaugos tarnybų informacija.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 126 naujus užsikrėtimo koronavirusu atvejus ir devynių pacientų mirtį.

Sveikatos apsaugos ministerijos naujausi duomenys rodo, kad 38 mln. gyventojų turinčioje šalyje nuo pandemijos pradžios iš viso patvirtinti 2 881 948 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 75 235 užsikrėtę žmonės mirė.

Šalies ligoninėse šiuo metu gydomi 324 COVID-19 pacientai, iš kurių 52 reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Nuo pandemijos pradžios Lenkijoje persirgę koronavirusine infekcija pasveiko 2 653 172 žmonės, iš jų 127 – per praeitą parą.

Kaip skelbiama vyriausybės tinklalapyje, iki šiol šalyje bent vieną vakcinos dozę yra gavę beveik 18 mln. žmonių, o visą vakcinavimo kursą baigė daugiau kaip 16,7 mln. žmonių.

Atnaujinta 11.50

Rusijoje – per 23,8 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, mirė 795 pacientai

Rusijoje per praėjusią parą nustatyta 23 811 naujų koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejų, taip pat mirė 795 anksčiau užsikrėtę žmonės, rodo penktadienį paskelbti kovą su epidemija koordinuojančio operatyvinio štabo duomenys.

Ketvirtadienį buvo skelbta apie 24 471 naują užsikrėtimo atvejį ir 796 pacientų mirtį.

Maskvoje, kuri nuo pat koronaviruso epidemijos Rusijoje pradžios yra labiausiai jos paveiktas šalies regionas, per pastarąją parą nustatyti 3 425 nauji COVID-19 atvejai. Per praėjusią parą sostinėje mirė 107 užsikrėtę žmonės.

Antrame pagal dydį šalies mieste Sankt Peterburge užregistruota 1 940 naujų COVID-19 atvejų ir mirė 68 užsikrėtę asmenys.

Nuo pandemijos pradžios Rusijoje užregistruoti iš viso 6 078 522 COVID-19 atvejai, 152 296 užsikrėtę žmonės mirė. Persirgę koronavirusine infekcija pasveiko 5 450 004 pacientai, iš jų 22 547 – per praėjusią parą.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Michailo Muraškos, Rusijoje COVID-19 serga beveik 900 tūkst. žmonių.

„Šiuo metu medicinos organizacijose prižiūrimi 897 tūkst. žmonių, iš jų 78 proc. pagalbą gauna ambulatoriškai“, – penktadienį kalbėjo ministras.

Pasak ministro, sergamumo COVID-19 augimo tempai Rusijoje sulėtėjo, tačiau užsikrėtusiųjų vis tiek daugėja.

M. Muraška nurodė, kad pirmąja vakcinos doze paskiepyti jau beveik 35 mln. gyventojų.

„Vien tik per pastarąją savaitę vakcinuotųjų skaičius padidėjo 2 milijonais“, – per kovos su COVID-19 darbo grupės posėdį sakė M. Muraška.

„Sukūrėme visavertį vakcinavimo tinklą, kad pasiektume 80 proc. lygio kolektyvinį imunitetą“, – pažymėjo Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas.

„Atsižvelgiant į stabilų vakcinacijos poreikį, didiname ir stacionarių vakcinacijos punktų bei mobilių brigadų skaičių. Bendras vietų, kuriose galima pasiskiepyti [nuo koronaviruso], yra daugiau nei 13,5 tūkst.“, – sakė ministras.

Tarptautinių stebėtojų manymu, tikrasis COVID-19 atvejų skaičius Rusijoje gali būti didesnis, nei skelbiama oficialioje statistikoje.

Atnaujinta 11.23

Izraelis nuo liepos 30 d. uždraus savo piliečiams skristi į Didžiąją Britaniją, Sakartvelą, Kiprą ir Turkiją

Izraelio vyriausybinė kovos su koronavirusu komisija patvirtino sprendimą nuo liepos 30 d. Didžiąją Britaniją, Sakartvelą, Kiprą ir Turkiją įtraukti į sąrašą šalių, į kurias skristi be specialaus leidimo izraeliečiams draudžiama.

Tai penktadienį pranešė Izraelio užsienio reikalų ministerijos spaudos tarnyba.

„Kovos su koronavirusu komisija patvirtino taisykles, taikomas Ben Guriono oro uoste. Rekomenduota įtraukti į „raudonųjų“ (pagal koronaviruso grėsmės lygį) šalių sąrašą Didžiąją Britaniją, Sakartvelą, Kiprą ir Turkiją. Jeigu Vyriausybė artimiausiame savo posėdyje sekmadienį patvirtins šias taisykles, jos įsigalios liepos 30 d.“, – sakoma pranešime.

Kaip anksčiau informavo Izraelio sveikatos apsaugos ministerija, leidimus vykti į šalis iš raudonojo sąrašo išduoda tik įgaliota komisija, o visi keleiviai, įskaitant persirgusius ir paskiepytus, grįžtantys iš šių šalių į Izraelį, turi visiškai karantinuotis pagal ministerijos nustatytas taisykles.

Izraelio sudarytame sąraše jau yra Argentina, Baltarusija, Brazilija, Indija, Ispanija, Kirgizija, Meksika, PAR, Rusija ir Uzbekistanas. Nutarimo galiojimo laikas pastarąjį kartą buvo pratęstas liepos 9 d. – iki liepos 25 d., ir, kaip manoma, sekmadienį bus pratęstas dar dviem savaitėms.

Atnaujinta 11.15

Estijoje – 84 nauji COVID-19 atvejai

Estijoje per praėjusią parą atlikus 2 842 testus nustatyti 84 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai, penktadienį pranešė sveikatos apsaugos tarnybos.

Naujų COVID-19 pacientų mirties atvejų per parą nebuvo užfiksuota.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 121 naują COVID-19 atvejį.

Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Estijoje siekia 65,4 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Penktadienio ryto duomenimis, šalies ligoninėse dėl COVID-19 gydoma 18 pacientų, iš jų keturi – intensyviosios terapijos skyriuje; dviem taikomas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Nuo pandemijos pradžios Estijoje patvirtinti iš viso 132 262 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 1 271 užsikrėtęs žmogus mirė, 128 314 – pasveiko.

Bent vieną vakcinos nuo COVID-19 dozę Estijoje jau gavo 612 683 žmonės – 55,4 proc. suaugusių šalies gyventojų. Visiškai paskiepyta 538 011 žmonių.

Atnaujinta 09.13

Ukrainoje – 763 nauji COVID-19 atvejai, mirė 21 pacientas

Ukrainoje per pastarąją parą patvirtinti 763 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai ir mirė 21 anksčiau užsikrėtęs žmogus, penktadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Ankstesnę parą buvo skelbta apie 726 naujus COVID-19 atvejus ir 21 užsikrėtusiojo mirtį.

Per praėjusią parą buvo hospitalizuoti 446 COVID-19 pacientai, dar 639 šia infekcija persirgę žmonės pasveiko, nurodoma pranešime, paskelbtame Sveikatos apsaugos ministerijos kanalu platformoje „Telegram“.

Nuo pandemijos pradžios Ukrainoje koronavirusinė infekcija nustatyta iš viso 2 247 419 žmonių, 52 811 užsikrėtusių žmonių mirė, 2 183 642 – pasveiko.

Penktadienio ryto duomenimis, daugiau kaip 41 mln. gyventojų turinčioje šalyje vieną vakcinos nuo koronaviruso dozę yra gavę daugiau kaip 2,9 mln. žmonių, dvi – daugiau kaip 1,6 mln. asmenų.

Naujoji Zelandija stabdo „kelionių burbulą“ su Australija

Naujoji Zelandija uždaro savo sieną su Australija, penktadienį pranešė premjerė Jacinda Ardern, pastarajai šaliai mėginant suvaldyti naujus COVID-19 protrūkius.

Vadinamasis „kelionių burbulas“ tarp abiejų šalių pradėjo veikti balandžio 19 dieną. Pagal jį piliečiai galėjo laisvai keliauti be poreikio saviizoliuotis.

Tačiau, anot J. Ardern, delta atmaina „visiškai pakeitė rizikos profilį“ ir koronavirusas Australijoje dabar yra plačiai paplitęs. „Visuomet sakėme, kad, keičiantis virusui, keisis ir mūsų atsakas. Tai nebuvo lengvas sprendimas, tačiau tai yra teisingas sprendimas, skirtas apsaugoti zelandiečius“, – teigė premjerė.

J. Ardern nurodė, kad Naujosios Zelandijos siena užsidarys penktadienio vidurnaktį ir išliks uždara mažiausiai aštuonias savaites. Laikinas uždarymas duos Australijai laiko susitvarkyti su esamais protrūkiais, teigė J. Ardern.
„Mes tikrai norime, kad burbulas veiktų toliau. Išliekame jam įsipareigoję, būtent tai šįryt per pokalbį aiškiai pasakiau (Australijos premjerui) Scottui Morrisonui. Tačiau jis turi būti saugus“, – kalbėjo J. Ardern.

Lieka galioti Naujosios Zelandijos „kelionių burbulas“ su Kuko salomis.

5 mln. gyventojų turinčioje Naujojoje Zelandijoje nuo pandemijos pradžios iš viso užfiksuoti 2 299 koronaviruso atvejai ir 26 mirtys.

Kazachstane per parą nustatytų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius pirmą kartą viršijo 6 tūkst.

Kazachstano medikai pastarąją parą nustatė 6 119 užsikrėtimo koronavirusu atvejų – daugiausiai nuo pandemijos pradžios.

Kaip pranešė penktadienį tarpžinybinė kovos su koronavirusu komisija prie šalies Vyriausybės, bendras infekuotųjų skaičius pasiekė 516 117.

Šiuo metu Kazachstane, kur gyvena 18,9 mln. žmonių, infekuotieji sudaro 2,7 proc.

Komisijos duomenimis, per parą mirė 64 žmonės, kuriems buvo diagnozuotas Covid-19, bendras koronaviruso aukų skaičius pasiekė 5 244.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.