Pasaulyje

2021.07.22 23:54

Per aršias kovas regione prie Tigrėjaus žuvo 20 žmonių

ELTA2021.07.22 23:54

Mažiausiai 20 civilių žuvo ir dešimtys tūkstančių žmonių buvo priversti palikti namus per „aršias kovas“ tarp sukilėlių ir Vyriausybę palaikančių pajėgų Etiopijos Afaro regione, kuris ribojasi su karo niokojamu Tigrėjaus regionu, ketvirtadienį naujienų agentūrai AFP sakė Etiopijos pareigūnas.

Anot Jungtinių Tautų, ilgalaikiai susirėmimai Afare pabrėžia aštuonis mėnesius trunkančio Etiopijos konflikto potencialą išplisti už Tigrėjaus ribų, kur jau žuvo tūkstančiai žmonių, o šimtams tūkstančių gresia badas.

Tigrėjaus sukilėliai savaitgalį įvykdė tai, ką jų atstovas apibūdino kaip „labai ribotą veiksmą“ Afare, nukreiptą prieš specialiąsias pajėgas ir kovotojus iš didžiausio Etiopijos Oromijos regiono.

Tačiau Mohammedas Hussenas, Etiopijos nacionalinės reagavimo į nelaimes agentūros, įsikūrusios Afare, pareigūnas AFP ketvirtadienį sakė, kad operacijos buvo platesnio masto ir kad civiliai tiesiog pakliuvo į kryžminę ugnį.

"Aršios kovos vis dar tęsiasi. Taigi iš viso apie 70 tūkstančių nukentėjo tiesiogiai ir jiems teko bėgti... Žuvo daugiau nei 20 civilių", – sakė jis.

"Jie (sukilėliai) bando pajungti afarus. Taigi dabar federalinės pajėgos jungiasi prie specialiųjų afarų pajėgų, vietinių afarų bendruomenių, afarų nereguliariųjų pajėgų. Pastarosiomis dienomis afarai kovėsi norėdami apsaugoti patys save".

Ministras pirmininkas Abiy Ahmedas pernai lapkritį pasiuntė kariuomenę į Tigrėjų, norėdamas nuversti regiono valdančiąją partiją Tigrėjaus liaudies išlaisvinimo frontą (TPLF). Pasak jo, tai buvo atsakas į TPLF išpuolius prieš federalinės kariuomenės stovyklas.

Nors 2019 m. Nobelio taikos premijos laureatas vėliau tą patį mėnesį paskelbė pergalę, TPLF lyderiai ėmė slapstytis ir kovos užsitęsė.

Praėjusį mėnesį karas pasisuko netikėta linkme, kai TPLF palaikantys kovotojai susigrąžino Tigrėjaus sostinę Mekelę, o Abiy paskelbė vienašališkas paliaubas.

Vis dėlto susirėmimai tęsiasi, o šešių regionų ir Dire Dawa miesto valdžios atstovai žada pasiųsti karių vyriausybės pajėgoms paremti.

Kovos Afare jau sutrikdė pagalbos tiekimą į Tigrėjų. Savaitgalį Afare buvo užpulta Pasaulio maisto programos 10 transporto priemonių vilkstinė, todėl JT agentūra sustabdė vilkstines, išvykstančias iš regioninės sostinės Semeros.

Kelias per Semerą į Tigrėjų pastarosiomis savaitėmis tapo labai svarbus pagalbos teikimui po to, kai birželio pabaigoje buvo sugriauti du svarbūs tiltai kituose keliuose.

Ketvirtadienį Adis Abeboje dešimtys tūkstančių žmonių susirinko į mitingą, norėdami parodyti paramą kariuomenei.

Demonstrantai laikė iškėlę plakatus, kuriuose TPLF buvo pavadintas „Etiopijos vėžiu“, ir skelbiama, kad kariuomenė „kovoja už tiesą ir teisingumą“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.