Pasaulyje

2021.07.22 14:47

Įvykio liudininkai prisimena Breiviko išpuolį – mano, kad išvados dėl radikalizmo nebuvo padarytos

Tadas Paškevičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.22 14:47

Iš pažiūros 26-erių Miriam yra įprasta jaunuolė – neseniai baigė bakalauro studijas. Aukštąjį mokslą žada tęsti toliau. Svajoja apie sėkmingą karjerą. Tačiau jos atmintyje įsirėžusi nepamirštama diena.

2011-ųjų liepos 22-ąją ji buvo Norvegijos Leiboristų partijos jaunimo stovykloje. Tos dienos popietė tapo tragedija – dešinysis radikalas Andersas Breivikas prieš tai nužudęs aštuonis žmones Osle, patraukė į Utiojos saloje vykusią stovyklą. Čia atėmė dar 69 žmonių gyvybes. Tuomet išpuolio siaubas suvienijo norvegus, tačiau dabar vėl kelia diskusijas, ar išvados buvo padarytos.

Žinios. Per parą pasieniečiai sulaikė 110 neteisėtai sieną kirtusių migrantų

„Norvegijoje turime politinių partijų, kurioms įprasta skleisti „Eurabijos“ teoriją, panašias sąmokslo teorijas. Tikiuosi, kad politinė dešinė ypač „Progreso partija“ susimąstys; pamatys, ką galima padaryti, kad tai nepasikartotų“, – kalbėjo Miriam.

Vienas „Eurabijos“ sąmokslo teorijos skleidėjų buvo nacių saliutus teisme demonstravęs Andersas Breivikas. Teorija skelbia, kad politinė kairė siekia islamizuoti Europą, todėl priima musulmonų imigrantus.

Tragedijos vietoje įkurto Edukacinio centro mokytojas teigia: A. Breiviko išpuolis parodė, prie ko gali privesti neapykantos kurstymas internete.

„Svarbi pamoka – tarp žodžių ir veiksmų labai mažas žingsnis. Komentaras internete gali privesti prie tokių padarinių“, – sako Larsas M. Gudmundsonas.

Išvengti naujų išpuolių Norvegijai jau nepavyko. 2019 metais neonaciu ir A. Breiviko pasekėju prisistatęs vyras pradėjo šaudyti mečetėje. Laimei aukų išvengta. Tiesa, ne visi skuba visą atsakomybę nurašyti radikalioms ideologijoms. A. Breiviką pažinęs jo teisininkas teigia – radikalizacija - tik visuomenės atstūmimo pasekmė.

„Teisme jam buvo svarbu būti pripažintAm protiškai sveiku – kitaip tai būtų ne teroristinis išpuolis ar kas nors keičiančio pasaulį, o tik bepročio veiksmai. Jis norėjo būti svarbia asmenybe, keitusia pasaulį. Gal dėl to, kaip jam nesisekė dar nuo trejų metų; jis nebuvo tokia dalis visuomenės, kokia norėjo būti. Kai tave išmeta iš mokyklos, iš darbo, tau reikia psichiatro pagalbos, tai tampa keliu į atstūmimą nuo visuomenės. To pasekmė gali būti ir nusikaltimai“, – sakė A. Breiviką teisme atstovavęs Geiras Lippestadas.

Anot teisininko, vienintelis būdas to išvengti – didinti įsitraukimą į socialinį gyvenimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.